SANATSEVERLERE AÇTIĞI KAFE İÇİN İLLERİ GEZİP ESKİ PIRTI TOPLADI

TOKAT’ta Tezcan Yıldız (34), sanatseverlere seslenme fail kafe tasarlamak üzere Türkiye’nin 8 farklı ilini dolaştı. 1980-1990 yılları arasında geçer bozuk eşyaları toplayan Kader, “Amacımız, insanların yüzlerinde gülücük hazırlamak. Eşyaları 8 farklı ilden bizzat alıp getirdim. Yaklaşık 500 civarında çarkıt kayıt düzlük alıyor” dedi.

Kentte, özel tıpkısı eğitim merkezinde saz öğretmenliği yapan Tezcan Baht, pandemi sonrası kafe açmayı planladı. 1978 yılında çekilen, başrollerini Münir Özkul ve Adile Naşit’in oynadığı ‘Neşeli Günler’ filminden esinlenip ismini verdiği kafede 1980 ve 90’lı yılların nostaljik atmosferini yaymak istedi. Türkiye’nin ayrımlı kentlerini dolaşan Şans, o tarihlerde mergup masa, iskemle, habitat grubu, ayna, radyo, telefon, masa örtüsü, ütü, teyp gibi bir nice eşya ve ayrımsız döneme ilgilendiren sakat dergiler satın aldı. Nasip’ın beyaz perde afişleri ve Yeşilçam sanatçılarının fotoğraflarıyla birlikte donattığı kafe, meraklıların ilgisini çekti.

‘AMACIMIZ YÜZLERDEKİ TEBESSÜM’

Neşeli Eyyam filminden esinlendiğini tamlayan Tezcan Yıldız, “Çalgı Aleti öğretmeniyim. Kurs merkezimizde bu objelerin aynı kısmı mevcuttu. Bu kök şeyleri sanatsal alanda insanların beğenisine bittabi sunarız diye düşünürken kafe küşat planı doğdu. Bunun amacıyla araştırmaya girdim. İnsanları şüphesiz mutlu edebilir, geldiklerinde elbette ayrımsız gülümseme oluştururuz diye niteleyerek. Türkiye’nin dört bir yanından farklı şehirlerden objeler bulduk. Sakat eşyalar, antikalar, bozuk radyolar, oyma masalar bulmaya çalıştık. Az Buçuk zaman aldı. Sonra adım adım hepsini bir araya getirdik. Manisa, Kocaeli, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, Kırıkkale, Çankırı, İzmir üzere şehirleri dolaşarak aldık. Bazen eşyaları evlerden aldık. Masa örtülerimizi bir tane biricik ördürdük. Biraz meşakkatliydi ama sonunda domuzuna oldu. 1980’li, 1990’lı yıllara ait tahminî 500 ürün var. Misafirlerimizin ilgisi haddinden fazla sunturlu. Zihayat arkadaşlarımızın ilgisi haddinden fazla. Bu eşyaları evveli evlerinde de kullananların çoğu burada anılarını anlatıyorlar” diye konuştu.

Kafeyi ziyarete mevrut Cengizhan Karaman ise “Içtimai medyada gezerken denk geldim. Çokça pir ayrımsız yer. Yeryüzü haddinden fazla duvardaki resimler ilgimi çekti. Bire Bir dahi çarkıt telefon rehberi dikkatimi çekti. Buradaki bozuk numaralara bakıyorum” dedi.Share: