Sanayi ve Teknoloji Icra Vekili Yardımcısı Büyükdede, Kırklareli’nde incelemelerde bulundu

Sanayi ve Teknoloji Icra Vekili Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde kurulması planlanan ‘Pınarhisar Kompozit Sanayi Bölgesi’ alanında incelemelerde bulundu.

Büyükdede, beraberindeki Kırklareli Valisi Birol Ekici, Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç ve Şehremini İhsan Talay ile gelişigüzel Basmakalıp Mahallesi’ndeki araziyi gezdi.

Pınarhisar Kompozit Uran Bölgesi Projesi karşı vukuf alan Büyükdede, henüz sonraları Pınarhisar Uray Başkanlığı’nı musahabe etti.

Büyükdede burada yaptığı konuşmada, Trakya’nın endüstri alanları itibarıyla haddinden fazla cesim bire bir nahiye olduğunu söyledi.

Çerkezköy’den Edirne’ye büyüklüğünde kurulması planlanan stratejik alanda hedeflenen sanayi, tarım, bölük, geri hizmet, otoyollar, demiryolları ağlarıyla Avrupa’ya bağlanan hatların koordinasyonu üzerine haddinden fazla muhteşem çalışmalar yapıldığını vurgulayan Büyükdede, vekillik namına bu cins bölgelerde azami olgunluk elde etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kırklareli’nin endüstri kavşağının ortasında bulunduğunu ifade eden Büyükdede, bölgede haddinden fazla kebir endüstri tesislerinin faaliyet gösterdiğini belirtti.

Avrupa’ya yakınlığı zımnında bölgeyi balaban tıpkı mühim düzlük adına gördüklerini anlatan Büyükdede, “Avrupa’ya arz mümasil kocaman tıpkı uran alanı bu bölgeler. Çokça kocaman benzeri ekincilik alanımız, çok oylumlu orman alanlarımız var. Bu alanların çok iyi değerlendirilmesi için aynı çabamız var. Kırklareli sanayi bakımından bile pespaye bakanlığımızın gözbebeği olan şehirlerimizden tıpkısı tanesi.” diye konuştu.

Türkiye’nin ihracatına bölgenin henüz aşkın katkı sağlaması için mücadele ettiklerine işaret eden Büyükdede, şöyle bitmeme etti:

“İnşallah Türkiye’mizin ihracatının, Türkiye’deki yatırımların bu bölgelerde birlikte geliştirilmesi konusu gündemimizde. Bunu masaya yatırarak zahir ayrımsız eş güdüm kurabiliriz, hem tarımımızı dulda ederiz, hem ormanlarımızı kayırma ederiz, buradaki sularımızı esirgeme ederiz, buradaki gusto varlıklarını koruma ederiz bunun birlikte endüstri alanlarımızın bile uygun değer değerlendirilmesi, planlanması telaşındayız.”

Programda mütekellim Ilbay Ekici dahi sanayi alanlarının daha fazla geliştirilmesi amacıyla uğraş verdiklerini söyledi.Share: