Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Iğdır’da fabrikaların toplu açılışında konuştu Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Bükülme otomobili üzere gazetelerin attığı manşetlere meni ederek, “Siyasiler, manşetlerle oluşturulan halkoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Devrim araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda de gerçekte yekpare kendisine geçmek istenen bu. Müzmin muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 almanak hayalin önüne unutmak istiyor. Amma şurası çok iyi anlamaları geçişsiz, daha çok çarkıt Türkiye namevcut.” dedi.

Icra Vekili Varank, Iğdır’bile kurulan sodyum klorür işleme ve ambalajlama tesisi, dokuma fabrikası ve möble fabrikasının, Organize Endüstri Bölgesi’ndeki Asetat Tuz Fabrikası’nda planlı dolgun açılışında yaptığı konuşmada, Iğdır’üstelik bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Togg’un üretimini bütün bu arada izleyip gördüklerini anlatım eden Varank, “Görüntülerde üretim bandı, anahtar hatları, boyahaneler var mıydı, vardı. Peki süreğen muhalifler günlerce ceride köşelerinden ve televizyonlardan hangi dedi. ‘Toog’un istihsal bandı namevcut, bu araçları İtalya’dan getirdiler’ dediler. İşte bunlar bütün gözleri olup birlikte görmeyenler. Bunu bozukluk yapıyorlar, biliyor musunuz? Tarihimizi mebzul bilmezsek bu sorunun cevabını bile iyicene bir şekilde veremeyiz.” diye konuştu.

Varank, Türkiye’nin 61 yıl evvel özlük domestik otomobilini ürettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“1961’dahi 23 mühendis ve uygulayımcı Eskişehir Cer Atölyesi’nde evcil araba fayrap etmek amacıyla çalışmalarına başladı. Hedefleri yerel ve milli otomobili o tarihte, 29 Ekim’e yetiştirmekti. Kapının konusunda cesim rakamlarla kaç dönem kaldığını gösteren resim astılar ve Bükülme otomobili 129 çağ sonra üretilmiş oldu. Biri bej, biri siyah iki Kıvrılma, Eskişehir’den Ankara’ya getirildi. Lokomotiften sıçrayacak kıvılcımlar ayrımsız kazaya sebebiyet vermesin diye niteleyerek bile arabaların depolarını trene bindirmeden boşalttılar. Fakat imdi maatteessüf terslikler başladı. Ankara’ya geldiklerinde, bürokratların çabuk ettirmesi sonucu otomobile benzin koymayı unuttular. Haliyle, Cumhur Reisi Cemal Gürsel’in bindiği açacak 200 metre sonraları yolda durdu.”

“60 almanak hayalin önüne saklamak istiyorlar amma imdi çarkıt Türkiye yok”

Sonrasında bu hatanın telafi edilip depoya hızlıca mahrukat konulduğunu anlatan Varank, şöyle bitmeme etti:

“Reisicumhur Cemal Gürsel, Bükülme otomobiliyle yoluna bitmeme etti amma iş işten geçmişti. Fakat bu iri başarıya, dönemin bu vizyoner projesine rağmen, ertesi çağ gazeteler hep tıpkı ağızdan benzeri bugün olduğu kabilinden aynı karalama kampanyası başlattılar. ‘Bükülme otomobili yolda kaldı’, ‘Devrim 200 metre gidebildi’ manşetleri attılar. Antrparantez edepsizce ve sıkılmadan ‘Milletin parasını boşa gönderdiler’ diyerek gazetelerinde yazdılar. Kimse Reisicumhur Cemal Gürsel’in gerçekte Inhina ile ayrımsız gezi yaptığından bahsetmedi. Sonuç namına siyasiler, manşetlerle oluşturulan kamuoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Bükülme araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda üstelik gerçekte bilcümle namına olmak istenen bu. Müzmin muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 almanak hayalin önüne geçilmek istiyor. Amma şunu çokça ferah anlamaları geçişsiz, daha çok sakat Türkiye namevcut.”

Varank, Togg’un babayiğitlerinin arkasında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğunu belirterek, “Bilcümle bu etki propagandalara rağmen Togg, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023’te yolların tozunu attıracak. İşte bu evire çevire heyecanı ve gururu milletimize yaşatmanın hamdolsun şükrünü yaşıyoruz. Ama az buçuk evvel söyledim. Bunu başarmanın yolu politik iradeden geçiyor. İşte o siyasal iradeyi gösteren başlangıç babayiğidimiz sayın Cumhurbaşkanımız olduğu için tığ bu gururu milletimize yaşatabiliyoruz.” dedi.

Polemiklerle değil, hizmet, ürün ve yatırımlarla kirli bırakmaya bitmeme ettiklerini söyleyen Varank, Türkiye’nin ciharıyek tarafında fabrikalar açtıklarına ve tesisler kurduklarına bel etti.

Varank, “130 milyon teklik yatırım tutarına topluluk sodyum klorür işleme ve ambalajlama tesisini, 93 milyon lira yatırım tutarına sahip yapı fabrikasını ve 15 milyon liralık envestisman tutarına erbap mobilya fabrikasını açıyoruz. Bu fabrikalar, Iğdırlı kardeşlerimize savmak kapısı olacak.” ifadelerini kullandı.

Iğdır’a yapılan yatırımlardan bahseden Varank, şunları kaydetti:

“Bu fabrikaların yanı sıra, Kalkınma Ajansımızın desteğiyle tamamladığımız kestirmece 22 milyon liralık bütçeye topluluk üç ayrımlı projeyi birlikte şehrimize kazandırmış oluyoruz. Iğdır OSB Katıksız Gazla Rakiplik Gücünü Artırıyor Projesi ile sanayicimizin enerji giderlerini azaltarak daha düşük maliyetlerle istihsal yapmalarına imkan tanımış olacağız. Tuzluca Huy Parkı Projesi ile Sodyum Klorür Mağaralarını sağlık turizmine kazandırarak şehrimizin ekonomisine yenilik getiriyoruz. Seralarda Istihsal Yapıncak Ellerle Buluşuyor Projesi ile dahi şehrimizdeki limon bahçesi tarımını büyüterek zirai eklenmiş değerinin artırılmasına büyük ayrımsız ulama sağlayacak. Peki, toplamda 261 milyon lira envestisman Iğdır’ımıza aynalı iyi olsun.”

“Iğdır OSB’bile, yüzdelik 95 doluluk oranını yakaladık”

Iğdır’ın gelişen ve büyüyen ekonomisiyle bölgeye çetin kattığını vurgulayan Varank, kentin 3 farklı ülkeyle bitişik olması nedeniyle mühim konuma topluluk olduğunu ve bunun şehre üretimde koca fırsatlar sunduğuna değindi.

Varank, Iğdır’daki imalat sanayisinin son yıllarda derhâl geliştiğine dikkati çekerek, “Iğdır OSB’da, yüzdelik 95 doluluk oranını yakaladık. Açtığımız ikinci etapta üstelik yatırımlar bitmeme edecek. Tığ birlikte Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı olarak Iğdır’ın elan de gelişmesi üzere desteklerimize bitmeme ediyoruz. Son 20 yılda Iğdır üzere 900 milyon teklik yatırım tutarına ehil 156 isteklendirme belgesi düzenledik. 5 bin 250 şahsiyet istihdamın önünü açtık. KOSGEB aracılığıyla şehrimizdeki 1600 işletmeye 90 milyon lira destek sağladık. Bölgenin dinamiklerini harekete geçirmek için Serhat Kalkınma Ajansı eliyle 249 projeye verdiğimiz destek kısaca 120 milyon lirayı buldu. DAP Toprak Kalkınma İdaresiyle 71 projeye toplamda 102 milyon liralık köken aktardık. Serhat Kalkınma Ajansıyla desteklediğimiz 9 milyon liralık bütçeli Iğdır Davet Merkezi Projesi geçenlerde tamamlanacak. Bu format açıldığında Iğdırlı kardeşimiz eskimemiş istihdam imkanlarına kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin sanayi yatırımlarına cevvaliyet kesmeden devam ettiğine işaret eden Varank, şunları dile getirdi:

“OSB’lerin sayısı son 20 yılda 192’den 344’e imdi. en üst esbak attığımız imzayla Zonguldak Gökçebey’e 345’inci OSB’yi kurduk. Üretimdeki parsel sayısı 57 bine ulaştı. Yalnız akıbet benzeri yılda 17 kullanılmamış OSB kurduk. İnanın bilcümle bu yatırımlara rağmen, biz sanayicilerimizin taleplerine şu anda yetişmekte az çok zorlanıyoruz. Biz taleplere yetişemezken, birileri kalkıp halen Türkiye’üstelik 20 yılda on paralık üretimevi kurulmadı diyebiliyor. Her zaman açılışlardan açılışlara koşmamıza rağmen inkarlarını sürdürüyorlar. Varsın onlar görmezden gelsin. İşte bizim sanayicimiz burada, fabrikalarımız burada. Bu vesileyle ülkemize yatırımla, üretimle, istihdamla, ihracatla katkı sunan bütün yatırımcılarımıza şahsım ve milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”

Vekil Varank, konuşmanın peşi sıra kurdele kesilerek açılışı yapılan tesislerde incelemelerde bulundu.

Açılışa, Ilbay ve Uray Başkan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, AK Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Ömer İleri, iş kadını Mehmet Sürkit, Uran Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, ara sıra DÜRÜST Tümen milletvekilleri ve haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Share: