Şarki Karadeniz’in önceki Türk Çoban, Av ve Dideban Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

Maşrık Karadeniz’in önce Türk Sürücü, Av ve Yasakçı Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde Uluslararası Avrasya Köpek Irkları ve Çıkmaz Köpeklerini Esirgeme Geliştirme Federasyonu yoluyla WAD Türkiye Şampiyonası Türk Sürücü, Av ve Yasakçı Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi. Doğu Karadeniz’in önce yarışması olan etkinliğe hayvanseverler ve vatandaşlar bati ilişki gösterdi.

Gün Doğusu Karadeniz’de ilk defa Uluslararası Avrasya Kapik Irkları ve Çıkmaz Köpeklerini Himaye Ihya Federasyonu tarafından gerçekleştirilen WAD Türkiye Şampiyonası Kelkit İlçe Stadyumu’nda yapıldı. Yarışmaya toplam 8 ilden 300’e yakın köpek ve yetiştiricileri katıldı. İlçe sakinleri ve mekân şehirlerden katılımın vahim olduğu etkinlikte Kangal, Deniz Kazı, Malaklı, Karadeniz Çoban Köpeği, Boz Güdücü Köpeği ve Rum Çoban Köpeği, Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası üzere bir nice köpek türü yarıştı. Köpekler yargıcılar kurulu aracılığıyla boyutlarına, tüy yapılarına ve bir nice özelliğine göre değerlendirilerek puanlandı. Dereceye giren köpeklerin yetiştiricileri madalya, kupa ve plaketle ödüllendirildi.

“Türkiye’ye ilgilendiren olan köpeklerin tesciline bire bir şekilde yardım sağlamış oluyoruz”

Gün Doğusu Karadeniz’da ilk defa planlı etkinliğe sülale sahipliği yaptıklarından muhit mutlu olduklarını dile getiren Kelkit Belediye Reisi Eren Nas, “İlçemizde yapılmakta olan bu organizasyon WAD Türkiye Şampiyonası adı altında Türk sürücü köpeği, av köpeği yarışması. Hakeza tıpkı organizasyonun Karadeniz bölgesinde ilk kez olması, Gümüşhane ilimizin Kelkit ilçesinde yapılması dahi aynı geçmiş. Sonunda bu organizasyonun ilçemiz açısından önemi iri. Böyle organizasyonlardaki tasavvur, Türkiye’bile mevcut tescilli, tescil edilmemiş Türkiye’ye has köpeklerin bulunup Türkiye gündemine henüz sonraları dahi acun gündemine taşımaktır. Böylecene Türkiye’ye ilişik olan köpeklerin tesciline bire bir şekilde ulama sağlamış oluyoruz. Kodifikasyon 8 ili kapsıyor ve o illerden mevrut insanlar ilçemizde ayrımsız araya getiriyoruz. Onları yatırmak bizi onurlandırmıştır. Bu organizasyonları bundan ahir yıllarda de devam etmesi noktasında dahi ulama sağlayacağımızı buradan taahhüt ediyorum” dedi.

Soyu tükenme tehlikesi altında olan ırklar dahi yarıştı

Yarışmanın vatandaşlar aracılığıyla bati deste gördüğünün altını çizen Arsıulusal Avrasya Köpek Irkları Federasyonu Yerli Irklar Başkanı ve Kinolog (Köpek Bilim Adamı) Atak Tülübaş, bölgeye ilgili nesli tükenme tehlikesi altında olan ‘Gollik’ isimli sürücü köpeğinin üstelik yarıştırıldığını söyledi. Kinolog Tülübaş, ” Ben Türkiye’nin ilk Kinoloğuyum. Türkiye’deki yerli kapik ırklarının standartlarını oluşturan kişiyim. Federasyonumuzun İzmir’deki merkezinde da ‘Nasıl Kinolog Olurum’ isimli kursumuzun hocasıyım. Acun Şampiyonluğu, Dünya Şampiyonlar Şampiyonluğu ve Avrupa Şampiyonluğumuz var kendi yetiştirdiğimiz köpeklerimizle ülkemize bakım üzere ülkemizin birçok bölgesinde Irk Standartları Yarışmaları düzenlemekteyiz. Bugün Doğu Küçük Asya’da ve ayrıca Gün Doğusu Karadeniz’deki önce Irk Standartları Yarışmasını düzenliyoruz. Cumhuriyet tarihi süresince ilktir bu. Iştirak oldukça ferah, 300 civarı kapik geldi. Kelkit’i dört başı mamur buldum, iklimi ongun. Burada bölgeye ilişkin endemik köpekler var, Maşrık Karadeniz’in yayladaki tafsilatlı tüylü köpekleri değil, Şark Rum’yla bu bölgedeki köpeklere başmaklık çok bir iki üretilmiş, soyu tükenme tehlikesi altına girmiş gâh köpekler var yarışa sokacağız. Bölgede bu köpeklere kuyruksuz olduklarından belde ‘Gollik’ diyorlar ama yağız renkli, ılımlı uzunlukta tüy yapısına erbap, anif gövdeli ve haddinden fazla kıpırdak köpekler bunlar. Bu köpekleri de ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz. Zaman burada yarışan Kangal, Akbaş, Malaklı, Karadeniz Güdücü Köpeği, Gri Güdücü Köpeği ve Anadolu Çoban Köpeği bunların haricinde Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası atılmak için bir nice kapik ırkımız yarıştı. Burada yabancı ırklar birlikte katılma hatırlamak istedi fakat çabucak domestik ırklarımızı bugün değerlendirdik. Katılımcılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım”

Yarışmaların böylece 6 yaşındaki Anadolu Çoban Köpeği zat kategorisinde 1. olan Erek Fazilet Tekel (29), ” Kars’tan buraya geldim. 400 kilometre kat geldim. Buraya akmak üzere sabah 5’te yola çıktık. 2015 yılından bu yana kapik besliyorum. Daha başlangıçta Denizli’deki görk yarışmasına katılmıştım, deminden dahi buraya yarışçı namına katılalım dedik. Köpeğimle beraber birazdan yarışmaya gireceğiz. Köpeğimin cinsi Küçük Asya Güdücü Köpeği 6 yaşında. Ortam şu anda çokça evire çevire, katılma haddinden fazla gani. Baya tıpkı mevrut var mekân illerden üstelik. Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Share: