Savunmayı aşağılık yaşlarda öğreniyorlar

– Savunmayı beribenzer yaşlarda öğreniyorlar

SİVAS – Sivas’ta minik kızlar muaythai ve kick boks ile hem spor yapıyor hem birlikte küçük yaşlarında savunmayı öğreniyorlar.

Kadına yönelik şiddetin arttığı günümüzde Sivas’ta minik kız çocukları, defans aktarmak amacıyla sıradan yaşlarda muaythai ve Kick yumruk oyunu öğreniyor. Bu spor dallarıyla hem kendilerini savunmayı öğreniyor hem de spor yapıyorlar.

Muaythai ve kick boks antrenörü Ekrem Arıs, bu sporları 7’den 70’e herkesin yapabileceğini belirtip, insanların yer birkaç kendini koruyabilecek kadar savunma sporları öğrenmesi gerektiğini söyledi.

“Kendilerini savunmayı öğretiyoruz”

İnsanların kendini koruyacak seviyede defans sporu öğrenmesi gerektiğini belirten antrenör Ekrem Arıs, “Muaythai ve kick boksun, haddinden fazla tahakküm ve çok süssüz bölümleri var. Tığ burada imdi çevik, savunma, çifte, pres atma üzere oyun tarzında çalışmalarla bu sporu aşılamaya ve ısındırmaya çalışıyoruz. Minik kız çocuklarımız bu yaşlarda bu branşı öğrenirlerse giderek seçme ortamda kendilerini rahat ayrımsız şekilde savunabilirler. Herkesin yapması gereken aynı spor. Kişinin en birkaç kendini koruyabilecek seviyede kick yumruk oyunu ve muaythai öğrenmesi gerekiyor. 10-11 gözyaşı grubundaki kız çocuklarımız bu sporu çokça severek yapıyorlar. Burada eğlenceli ayrımsız şekilde çalışıyoruz. Yanı Sıra çocuğun kendine güveni geliyor. Karşıdan bir saldırış olduğu zaman savunma yapmayı öğreniyor. Bilcümle saldırılara cebin bunları kız çocuklarına öğretiyoruz. Muaythai 7’den 70’e kadar herkesin yapabileceği bire bir spor” dedi.

“Ailem gelmemi çok istedi”

9 yaşında ki Fatma Tanlı, “Ailem amacıyla benzeri heyecan oluyor. Ailem gelmemi haddinden fazla istedi. Onlar amacıyla alay oluyor. Ben bile zat kendimi savunmak amacıyla buraya geliyorum” derken, 9 yaşındaki Ceylin Gültepe ise bu sporun kendine ağır sıklet ve büzük verdiğini belirtip, “Bu sporu muvaffak olmak amacıyla yapıyorum. Bana bu sporu açmak dokunaklı ve cüret veriyor. Kendimi güçlendirip iri tıpkısı kick boksçu başlamak istiyorum. Bu sporu yaparken çokça keyif alıyorum. Ailem beni bilcümle destekliyor. Bu sporu kendimi esirgemek için birlikte yapıyorum” şeklinde konuştu.

Share: