Şehir Partisi Umumi Başkanı İnce, Van’da konuştu Açıklaması

Yurt Partisi Umumi Başkanı Aşure Ayı İnce, “Esas değiştirilecekse bilcümle politik partilerle görüşülmeli, tek mahzur namevcut ama meçhul gizli görüşmeyi, arlı görüşmeyi makul bulmam.” dedi.

Ziyaretlerde olmak için Van’a mevrut İnce, gazetecilere, Memleket Partisi adına millete “erinç” önerdiklerini, hatır, türe ve ahlak ikbal köprüleri kuracaklarını söyledi.

Ülkenin bir ucundan ayrıksı ucuna arzu köprüsü kuracaklarını, kurumlara olan güveni artıracaklarını tamlayan İnce, tarımı, sağlığı ve eğitimi piyasanın koşullarına bırakmayacaklarını dile getirdi.

İttifaklarda kayran almak gibi tıpkı dertlerinin olmadığını, millete üçüncü tıpkı kere önerdiklerini anlatan İnce, şöyle konuştu:

“Biz Van’üstelik neyi konuşuyorsak Trabzon’üstelik, Diyarbakır’de neyi konuşuyorsak, Edirne’bile onu konuşuyoruz. Yörenin şartlarına bakarak konuşmamı değiştirmem. Yani benzeri yere gidip o yörenin hoşuna gidecek lafları göstermek benim huyum değil. HDP ile AKP görüşmüş ve görüşebilir. Bunda hangi var ki? Ego bire bir mahzur görmüyorum. Haber değerinin üstelik olmaması geçişsiz. Anayasa değiştirilecekse bilcümle siyasal partilerle görüşülmeli, tek sakınca namevcut amma adsız sansız gizli görüşmeyi, namuslu görüşmeyi akıllıcasına bulmam. Görüşülecekse milletin gözünün önünde olmalıdır.”

İttifak sisteminin ucube ayrımsız sistem olduğunu, ancak yapılabileceğini söyleyen İnce, “İttifaklar değerli gününe dönüşmemeli. Bu ittifaklar esas hatlarıyla yazılmalıdır, yazıldıktan sonra de millete açıklanmalıdır. Hakeza bir yöntem türlü. Buna benzeri itirazım namevcut ama haddinden fazla fazla uzatılmamalıdır. Bu bire bir anlamda üstelik seçim işbirliği olmalıdır. Yani seçim işbirliği kurallarımız şunlar, neyse yazarsın ast alta millete birlikte açıklarsın. Bu şerait altında olursa olur. Ayrıksı tür akseptans edilemez.” ifadesini kullandı.

6’lı masanın haricen bire bir namzet bulması halinde yaşanabilecek gelişmelere değinen İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Haricen bulunan o güç Cumhur Reisi seçilirse, şeş genel başkanın emir eri olacak. Onları dinleyecek. ‘Siz ne diyorsunuz sayın umumi başkanlar?’ deyip, Türkiye’yi öyle yönetecek. Buna inanan aynı insan saftır. Böyle aynı özdek gayrimümkün. Cumhurbaşkanı seçildiği bölüm bir tanesini takmaz bunların. Takmamalı da doğrusu. Adam Cumhur Reisi, umumi başkandan talimat matlup. Yürütmenin başı, yasamanın üyesinden istek alacak. Anayasaya marjinal, gerçek dışı, eşyanın tabiatına hilaf. Hakeza aynı şey olabilir mi? Yani Cumhurbaşkanı seçilseydim, CHP’den adayken. Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin Umumi Başkanıydı bana buyruk mı verecekti? Cumhurbaşkanlığı hakeza benzeri şey cins mi? Dinleyeceğimi mi sanıyordunuz? Hakeza bir öz olanaksız. Reisicumhur seçilen birey, vacip şekilde ülkeyi yönetir. Böyle talimatla filan olamaz bu amal.”

İnce, beraberindeki partililerle site merkezinde esnafı müzakere etti ve vatandaşlarla görüştü.

Share: