SELIM Fırka Umumi Başkanvekili Kurtulmuş’tan anayasa ayrım teklifiyle ilgili açıklama Açıklaması

DOĞRU Fırka Umumi Başkanvekili Numan Vareste, “Şimdi, anayasayı değiştirelim teklifiyle birlikte ellerinin ayaklarının birbirine dolaştıklarını göreceksiniz. Ihtimal Sayın Kılıçdaroğlu tıpkısı girişim kovmak isteyecek ama Cumhuriyet Altını El Fırkası’nın kodları onlara müsaade etmeyecek.” dedi.

Vareste, DOĞRU Fırka AR-GE ve Eğitim Bilimi Başkanlığınca fırka umumi merkezinde düzenlenen “Personel ve Danışman Akademisi”nin açım konuşmasını yaptı.

DOĞRU Öğür’nin 85 milyonun tamamının kendisini içerisinde bulabileceği bir fikri çerçeveye ve umumi anlayışa cemaat olduğunu belirten Vareste, “Onun üzere DOĞRU Fırka, hangi aynı zümrenin, hangi tıpkı etnik kökenin, hangi bir sınıfın, hangi ayrımsız coğrafi bölgenin, ne üstelik seçkinlerin partisidir. DÜRÜST Parti bu özelliğiyle aynı çap partisi değil, milletin bilcümle fertlerinin temaşa edildiği bir ulus partisidir.” ifadelerini kullandı.

Bu kapsayıcılık ve kuşatıcılığın DOĞRU Parti’nin yaşayış sebeplerinden biri olduğunu kaydeden Kurtulmuş hiçbir şekilde ayrıştırıcı aynı dille farklılıklar üzerinden siyaset yapılmasına cevaz vermediklerini söyledi. Vareste, “Bu anlamda YANLIŞSIZ Fırka, aynı kavim partisi, iştiyak coğrafyamızda gözü ve kulağı Türkiye’bile olan yüz milyonlarca insanın partisi ve bu anlamda acun mazlumlarının partisi, Türkiye’yi sevenlerin partisidir.” dedi.

“Kimsenin hakkına, hukukuna, diline vesaire karışmadık”

Kurtulmuş, SELIM Parti’nin on paralık kimsenin sahn tarzına müdahaleyi aklının ucunda üstelik geçirmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Siz demincek onların ‘helalleşiyoruz’ falan dediklerine bakmayın. Kendilerini benzeri fehamet partisi adına kodlamış olanların ufuk dünyasında neler olduğunu hepimiz geçmişte gördük. Vatandaşın hangi giyeceğini, bittabi konuşacağını, ne okullarda ve ne garip benzeri yetişek alacağına birlikte müdahil bu zihniyetin milletin özgürlük alanlarının önünü açması elhak kabil değil. Şimdi, anayasayı değiştirelim teklifiyle alay malay ellerinin ayaklarının birbirine dolaştıklarını göreceksiniz. Belki Sayın Kılıçdaroğlu tıpkısı aşama kovmak isteyecek amma Cumhuriyet Umum Fırkası’nın kodları onlara cevaz etmeyecek. Bu anlamda tığ kimsenin hakkına, hukukuna, diline ve benzerleri karışmadık. Bu özelliğimizle SELIM Fırka, tıpkısı devlet partisi yerine değil, milletin oylarıyla kavim adına iktidara gelmiş bire bir kavim partisidir.”

“Demin temas etmek cılız o antlaşma neredeydiniz?”

Türkiye tarihindeki politik vesayetlere dikkati çekerek, ” 28 Şubat’ta, ‘Balans ayarı yapıyoruz’ diye niteleyerek tankların motorunu işveren siyasi kaime kimdi?” sorusunu yönelten Vareste, şöyle bitmeme etti:

“Deminden söylüyorlar, ’80-90 yaşındaki adamlar, bunları hapislerde mi tutacağız?’ Bizim kimsenin nerede olacağıyla ilişik bir derdimiz bulunmayan. Amma bu adamlar tankların kontaklarını çalıştırmayı biliyorlardı birlikte bunun hesabını vermeyi mi bilmiyorlar? Türkiye’üstelik bu anlamda sakat dönemlerde alıştıkları o vesayetçi sistemi top kaldırıp, bunu gübür tenekesine atan AK Tümen’dir. ‘Siyasi vesayetleri kenara attık’ diyoruz amma neler çektiğini bu salondaki cümle mebzul biliyor. Türkiye’bile on binlerce insana sahn zahir zindan edildi. Deminden diyorlar ya ‘Başörtüsünü başıboş bırakalım…’ Behey mademki başörtüsünü serbest bırakacaktınız de 28 Şubat’ta İstanbul Üniversitesi ve ayrıksı üniversitelerde inandırma odaları kurarak 18 yaşındaki kızlarımıza hayatı sebep zindan ettiniz? Demin konuşmak kolay o devir neredeydiniz? 27 April muhtırası öncesinde Cumhuriyet mitingleri ile ‘Ordu göreve’ pankartları asıldığında sebep CHP adına bunun karşısına çıkmadınız?”

Vareste, 2023 seçimlerinin önemine dikkati çekerek, “Burada tek hata yapmadan, tek eksikliğe yöre bırakmadan sözümüzü bildirme gür şekilde anlatacak, milletimizle olan bağımızı bildirme canlı şekilde organizasyon edip, güçlendirerek yolumuza bitmeme edeceğiz.” dedi.

Share: