SELIM Parti Genel Komutan Yardımcısı Dirimlik Yazıcı’dan temel değişikliği yorumu: “Hodri kayran anca olmaz hakeza peki”

DOĞRU Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’dan esas değişikliği yorumu: “Hodri düzlük öyle imkânsız hakeza tamam”

BALIKESİR – DOĞRU Parti Balıkesir İl Başkanlığı’nın düzenlediği Kent Buluşmalarına katılan DOĞRU Parti Genel Komutan Yardımcısı Dirimsel Kalem başörtüsü konusundaki anayasal aranjman tartışmalarıyla ilişik değerlendirmede bulundu.

SELIM Parti Umumi Komutan Yardımcısı Hayati Yazıcı CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu marifetiyle gündeme getirilen başörtüsü üstüne açıklamalarda bulundu. CHP’nin yasa düzenlemesi önerisine anayasal aranjman teklifinde bulunduklarını kaydeden Dirimsel Kalem, “hodri vadi öyle imkânsız hakeza tamam” diye konuştu.

“Esas değişikliği teklifimizi partilerle görüşüyoruz”

AK Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı Dirimsel Kalem Erbabı başörtüsü konusundaki anayasal düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Gündemde kanunuesasi değişikliği tartışması var. Epey durduk yerde var ergin benzeri laf. Mugayeret partisinin sayın genel başkanı o alışkınlık haline getirdiği yöntemiyle aynı şeyi yapacakmış üzere daha çok dedi kim; “Başörtüsü üstüne benzeri kanuni aranjman fora etmek amacıyla teklifte bulunuyoruz.” Bunu kamuoyuyla paylaştı, üç maddelik tıpkı teklif. evet tığ arkadaşlar biz Türkiye’yi diriltme ederken rastgele alanda ayrı ayrı ve dönüşümü gerçekleştirirken fasıla bırakmadık. İşte onlardan tıpkısı tanesi de sosyal yaşam, içtimai hayattır. Toplumsala alanda değişik unsurlarla yürütme edilen, bir nice ailede travmaya yol açan, ülfet dışı, antrparantez sağtöresel kurallar dışı çalışmalar vardır. Biz bunları liderimizin söylediği gibi yalman durarak, dikleşmeden, denge içerisinde metanetle, sabırla bu sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkardık. Kadınların başı kapalı, fideist gereği yapıyor. İnanç insanın bildirme ana haklarından biri tanesidir. Başörtüsünü çıkarır dini aynı uygulama vardır. Bu uygulamanın anayasal bire bir dayanağı yoktur, kanuni tıpkısı dayanağı yoktur ağız ağıza fiili tıpkı uygulamadır. Biz o süreçlerde üniversiteye alınmayana kızların avukatlığını bile yaptık. Gündemden çıkarmıştık ama aykırılık partisi çözgün soruna kortej üretiyor. Böyle ayrımsız sorun varmış anlamında aynı yasa teklifi hazırladılar. O teklif aslında şöyle dahi okunabilir; emreylemek ki birileri iktidar olmaları halinde bu alanda henüz öncekilere benzer uygulama gerçekleştirme olasılığı var. Bu teklif onu de zan altında bırakıyor. Ama hangi kabilinden tıpkısı düzenleme yapılacak; hak ve özgürlüklerin aranjman konusu olacağı yere anayasadır. Esas adalet ve özgürlükler anayasada, doğruluk ve hürriyet kataloğunun başka ast kısmından düzenlenir. Biz de hodri saha dedik. Hodri vadi anca olanaksız böyle tamam. Din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen 24’ncü bap, familya yapısıyla alakalı 41’nci maddede benzeri düzenleme oluşmak üzere iki maddede düzenlemeyi içeren çalışmamızı tamamladık. Amma meclise gelmeden önceki uymazlık partileriyle paylaşalım istedik deminden o süreci yaşıyoruz. Nedeniyle inşallah bu aranjman meclisten dahi beğenilen ve anayasal düzeyde mevzuatında düzlük alır. Ayrımsız henüz üstelik kimsenin aklında o konuyla ilgili tıpkı öz gelmez diyerek düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“Doğruya akıllıca yanlışa hatalı diyen herkesle yürümeye hazırız”

Toplantıda tıpkı gazetecinin altılı masanın dağılacağı ve İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener’in Cumhur İttifakı’na katılacağıyla ait iddiaları sorması üzerine açıklamada kâin SELIM Öğür Umumi Başkan Yardımcısı Hayati Yazar, “İddialar üzerinden benzeri buyruk hepsi kurmamak lazım. Bu iddiaları tığ da izliyoruz. Altılı Ganyan masanın ne yapıp yapmayacağı bizim gündemimiz değildir. Aslinde ihtimal yanlışlık yapıyoruz. Bunların çıkaracağı aday kiminle yarışacak? Dev aynı liderle yarışacak. Acun lideri sıfatını doğruluk etmiş tıpkı kişiyle yarışacak. Bayağı mı Recep Tayyip Erdoğan karşısında onun klasında, onunla yarışacak donanımda tıpkısı aday bulup nüfuz etmek kolay aynı gelişim mi? Çok zor aynı hisse senedi. Tığ bildiğimiz yolda yürüyoruz, onlar hangi yaparlar bilcümle alay malay göreceğiz. Doğruya akıllıcasına, yanlışa kavisli herkesle yürümeye hazırız” diye niteleyerek konuştu.

Share: