Şenol Ruz: “Şampiyona dışında beklentimiz bulunmayan” -3-

– Şenol Devir: “Şampiyonluk dışında beklentimiz namevcut”

Beşiktaş Ustalık Direktörü Şenol Güneş:

“Bu kadro böke başlamak amacıyla kurulmuş dolgunca tıpkısı takım”

Şenol Devir: “Eksikleri bulup gerekeni yapacağız”

İSTANBUL – Beşiktaş’ta ikinci Şenol Zaman dönemi yöntemince başladı. Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde planlı matbuat toplantısında mütekellim Tarih, “Bökelik dışında beklentimiz namevcut” dedi.

Valerien Ismael’le yolların ayrılmasının ardından siyah-beyazlı ekiple 2015-2016 ve 2016-2017 yıllarında şampiyonluğa vasıl Şenol Gün’le yine anlaşan siyah-beyazlılar, görmüş geçirmiş ustalık adamın imza törenini Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenledi. Başkan Ahmet Ziyalı Çebi ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin birlikte saha aldığı imza töreninde duygularını dile getiren Şenol Sıra, sözleşmeyi imzalamasının peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı. İlk kendisine bu sezonki misyon için konuşan Ruz, “Topluluk ne istiyorsa oraya gideceğiz. Şampiyonluk dışında ümit namevcut. Zaman itibarıyla erek odur. Nokta eksiktir, devir kaybedecek halde değiliz. Tığ posta fora etmek istiyoruz. Bahane keşfetmek istemiyoruz. Şu anda eksiklerimiz var. Oyuncuların durumunu iletilmek geçişsiz. Beşiktaş üzere sezon başında yapılan Premier Küme takımı yorumuna katılmıyorum. Orası İngiltere, bura Türkiye. Ara Sıra o ligdeki takımlarla üstelik oynadık. Şu anda Türkiye Ligi’nde mebzul takımlar var. Bu yıl birlikte fırtınalı bire bir yarış oluyor. Başakşehir’i Konya’yı bile yarışa katıyoruz. Hepsi birlikte boyut katıyor. Biraz dinlenmiş olarak geldim. Enerjimizi yersiz harcamayacağız. Hedefimiz, taraftarın beklentisi uğrunda yola çıkacağız. Oyunumuzu düzeltebiliriz. Tertip ahir gelişim. Şampiyonluğu isteyebilirsiniz ama istemekten çokça düzenlemek gerekiyor. Kimi Vakit beklentileri yükseltiyoruz ve altında eziliyoruz kimi vakit da kendimizi kıytırık görüp emniyetsizlik yaşıyoruz. Oyuncular var olan değerlerini gösteriyorsa sorun namevcut. İster dinç aktör, icap ecnebi, kâffesi bizim üzere önemli ve değerli. Takıma yararı olmayan, ulama yapmayan dışarıda kalır. Bu yüzden kadroya hırçın aynı molekül diyemem. Hataları var, doğrular var ama içeriye girmeden benzeri husus ifade etmek akıllıca değil. Bu 3 maçın arkası sıra daha akıllıca ayrımsız açıklama yaparız” ifadelerini kullandı.

“Oyuncular çok hevesli ama kontrolsüz”

Beşiktaş’ta yaşadığı 2 şampiyonlukla takımın 3. yıldızını taktığının hatırlatılması için üstelik mütekellim Şenol Güneş, “3. yıldızın bir ayağında ego birlikte varım. Bu benim değil, bizim başarımızdı. Başkan, maharet takım, oyuncular, yandaş, medya, bu başarının hazzını alacak. Benden sonra Sergen Yalçın’la alınan bire bir şampiyona var. Sonuç 10 yıla bakınca herhalde bildirme çok şampiyonluk kayran bando Beşiktaş. Bakir bire bir heyecanım var. Benim de kulübün dahi takımın birlikte başarıya ihtiyacı var” dedi. Ecnebi kuralı üstüne “Ecnebi kuralı, Türk futboluyla ilişik sorunlarla ilişkin şu anda temas etmek istemiyorum. Tartışmasını yaparız o ayrı tıpkısı bahis ama şu anda bir kalça var ve işimiz rekabet etmek. Bu yarışta liyakatli olacağımızı bildirmek isterim” diyen Güneş, topluluk hakkındaki eksikler üzere da “Şu anda bilcümle eksikleri ifade etmek türlü değil. İçeriye çalmak gerekiyor. Sıralamaya çağrıştırmak akilane değil. Baziçe, atılan ve yenilen gollere okşamak geçişsiz. Atık gollerde peş sıralarda takım amma çok de gol yiyor. Bunun sebebini tek ayrımsız şeye bağlamak akla yatkın değil. Nasıl benzeri kat gideceğimizi göreceğiz. Takımın fiziği dolgunca duruyor amma fiziksel genişlik tartışılıyor. İyi başlıyor amma incitici bitiyor. Bunların hepsini göreceğiz. Oyuncular benim gözüm kulağım. Vücudun hep organlarının birlik çalışması gerekiyor. İç sahada seyircimizin alışılmamış aynı desteği var. Tamam koşullarda bunu gördük ve bunu kaybetmemek geçişsiz. Oyuncular çok iştahlı ama kontrolsüz. İsteğiyle bu arada us kullanmada yarım yamalak kalabiliyor. Duygularıyla oynuyor, çok şey yazmak istiyor amma yapamadığında vebal yapıyor. Haricen bakınca konuşmak tabii ki süssüz. Huysuz değilim, baziçe içre çok başarılı amal işleyen de var. Ikbal lüzum ki Beşiktaş, Avrupa’dahi olsun. Bu yıl yegâne kulvarda yarışıyor. Bunları bütün göreceğiz. Benim başkanla olan dostluğum ayrı, hareket ayrı. Burada bir hisse senedi ciddiyeti var. Burası karı şirketi değil” açıklamasını yaptı.

” Dele Alli, yüzde 50’sini oynasa yeter”

Takımda önde baskıyla gelişigüzel hücuma çıkma anlayışı olduğunu belirten Şenol Sıra, “Bazen taktik icraat kazara döner. Ama zaman zaman de bu buut kontrolü kaybetmenizi sağlayabilir. Bando bunu yapacak amma mızıka savunmasını dahi düşünecek. Bu oyuncuların bol şekilde oynayabileceğini düşünüyorum. Gâh oyuncular zat oyununun üzerinde. Dele Alli, Tottenham’da 3 oyuncudan birisiydi. Oradaki performansın yüzdelik 50’si olsa bize yeter. Bu oyuncuyu nasıl kazanırız diyerek bakmalıyız. Çok ferah oyuncular var ama önceki oyuncular öz performansına çıkmalı. Oyuncu değişecek, değişmiyorsa gidecek, bambaşka aktör gelecek. Tıpkı durum hocalar üzere birlikte meri. Başbuğ ne aktarma yapıyor. İnşallah yeni yıldızlar takarız. Gün gelince bazı bazı yıldızlar görünmüyor. Cumhuriyet’in 99. yılını kutlayalım, esas gün orada” diye konuştu. Komutan Ahmet Işıklı Çebi’nin kendisiyle önce kontak kurduğunda yolda olduğunu belirten Zaman, “Yoldaydım, arabada gidiyordum. Başbuğ aradı ve kavuşmak istedi, ben dahi geldim buluştum. Çalışma üstüne kararsızdım. Milli takımdan ayrıldıktan sonra etraflı müddet Trabzon’a gittim ve yaylalarda kaldım. Buna birlikte alıştım. Amma sonrasında olabilecek sunu bereketli yere geldim. Beşiktaş’ta gitmek, başkanı tanıyorum, samimiyetimizin dahi işimize katkı vereceğini düşünüyorum. Bu nedenle mutluyum. Kadrodaki isimlere bakarsak, sabık Muleka’yı haddinden fazla beğenmiştim, elhak gani olduğu üzere buraya geldi. Bütün oyuncular çokça gani. İlk geldiğimizde Mario Gomez ve Savaş vardı. İlk dönemde Cidal oynuyordu, bilahare Gomez oynamaya başladı. Sonrasında Cenk bulduğu şansları çok gani değerlendirdi. Bunu sağladıktan sonraları sistemin önemi kalmıyor. İyi oyuncular olduğu sürece her sistemi oynarız biz” diye niteleyerek sözlerine devam etti.

“Ruz değme dönme yeniden doğuyor”

25 senedir bu işin ortamında olduğunu tabir ederek sözlerini sürdüren Şenol Gün, “Sıra seçkin gün yeniden doğuyor. Dirim bile böyle. 25 senedir bu işin içindeyim, hep ayrımsız şeyi söylüyoruz. Beşiktaş proje yapmadan önceki altyapıdan aktör çıkarmadı mı? Rıdvan Yılmayan birçok yıl önceki A takımda idmana imdi? Gelişenler doğrusu kere alıyor. Şampiyona yarışındaki takımlarda bunlar olacaktır. Benim dönemimde Ersin ve Rıdvan, A takımda idmana artık. Fatih vardı, şu anda Alanyaspor’bile. Beşiktaş bu oyunculara say verdi. Deminden yarışın içindeyiz. Pazar günü maç var ve buna hazırlanmamız gerekiyor. Eldeki oyunculardan arz iyisi kimse onlarla oynayacağız. Söz Temsili ben Berkay’ı tanımıyordum amma oynadığında beğendim. İyi aktör olup da kendi oyununun altında olanlar birlikte var. Yarışı kazanmadığın ant kimse altyapıya üstyapıya bakmıyor. Ben buradayken altyapıyı buraya getirelim demiştim. Organizasyon benzeri üretim, o yüzden yabancılık çekmiyorum. Majör olan cümbüş. Ben bu heyecanı yaşıyorum. Bu kol, Beşiktaş gani olsun diye niteleyerek kuruldu. İyi bire bir aktör alırsınız ama ferah oynamazsa, ayrımsız şeye haylaz. Mehabetli olan maneviyat vermek değil. Biricik başına tıpkı şeye haylaz ki. Bunun nedenine andırmak gerekiyor. Biz çapraz öğreten ve öğrenen ayrımsız tarzla bunu götüreceğiz. Herkesin buna ihtiyacı var. Takımda ağır ezgi ve müspet oyuncular var. Ne bekledikleri majör. Onların de benden farkı yok. Ben yöneten namına onlar dahi yönetilen namına sunu iyisini yapacaklar” dedi.

“Kadronun gücünü oynanan oyunda başlamak geçişsiz”

Akamet yerinde sorunun nerede olduğunun arandığını ifade fail deneyimli teknikçi, “Aktör başaramayınca nerede ülkü olduğu aranıyor. Ben bile onu arayacağım. Josef birlikte Souza’nın şampiyonluk yaşanan sezonunu hatırlayın, sonrasında ise kusur yaşadı. Ankaragücü deplasmanında bile aynı görüngü yaşadı, bunlar mı etkiledi kendisini? Kadronun gücünü oynanan oyunda kaldırmak geçişsiz. Burada bulunan aynı kadro var, bunu görelim. Beklediğimiz olmazsa alıntı yaparız. Benim görüşüm 8+3 değil, bunu de ekleyeyim. 11 pasaj ecnebi oynasa gene yedekte kalacak yabancı oyuncu var. Oynamayan aktör bahtsız oluyor. Elimizde yerel ve ecnebi çokça bereketli oyuncular var. Onların daha iyi olmasını bekliyoruz. Günümüzde meydan avantajı var. Özellikle seyirci avantajımız var amma hemen buna terk etmek geçişsiz. Bando güçlüyse gerisi cesim değil. Beşiktaş, Hatayspor’a kaybettiğinde illet eleştiriliyor. Ondan yüksek olduğunu belirtmek zorunda çünkü. Oyun eke, oyunu hâllenmek durumundayız. Fenerbahçe, Başakşehir, Galatasaray maçları seyahat anlamında dezavantajlı değil, peyrev anlamında ayırt oluyor. Aynı bando temas yerde herkesi yenebilmeli. Tığ bile bunu fora etmek istiyoruz. Beşiktaş oynadığı oyunu rakiplerine kabul ettirmeli. Bunu yapabilecek miyiz, göreceğiz. Ümraniyespor bizden puan ahzetmek istiyor, biz bunu biliyoruz ve ona bakarak ayrımsız baziçe tarzı geliştireceğiz” açıklamasında bulundu.

“Ceyhun’un koskocaman benzeri CV’si ve yetişkin ilişkileri var”

Çok ateşin olduğunu tabir eden Şenol Sıra, “İlk heyecanı şu anda hissediyorum. Bire Bir heyecanı statta birlikte yaşayacağım. Antlaşma geçtikçe kasırga yatışıyor ve sorumluluğa dönüşüyor. Ferda Cumhuriyet Altını’in 99. yılını kutlayacağız ve münasebet haset bile alacağımız galibiyetle bu coşkuyu eğmek istiyoruz. Beşiktaş taraftarının sülale havası haddinden fazla sunturlu ve beni dahi aileden saydıklarını kullanmak, beni bahtiyar ediyor” dedi. Sportif Direktör Ceyhun Kazancı’yla kullanılmamış tanıştığını belirten Çağ, “Ceyhun’la burada tanıştım, kendisi çokça seviliyor ve bereketli ayrımsız CV’si var, koca ilişkileri var. Burada bir iki durum, çok çalış, gerisi mahdut. Kendisi benim yapacağım değme şeyde bana apotr olacak ve bu konuda çokça deneyim kazanacağını düşünüyorum. Bu işi hangi kadar bereketli yaparsan yap, yeniden dahi öğreniyorsun. Benim gördüğüm, Beşiktaş külfet yapan oyun oynuyordu. Bunu ben dahi yaptırmak istiyorum. Biz nazik takımız, hareketli dahi yapacağız savunma bile. Ama koca olan bunu nerede bittabi yapacağındır. Akıbet maçı izliyorum, topçu bakıyor, rakip önünde amma kadem yapamıyor. Bunlar olabiliyor. Eskimemiş aynı cümbüş, yeni bire bir cümbüş, yıpranmamış tatlılıkla debi edeceğiz. Valerien Ismael’in yaptığı doğrular başımın üzerinde. Bizim şu anda yaptığımız şey takımı ve çalışanları toparlamak. Umum mızıka namına bu işi yürüteceğiz. Geçen ant süresince inşallah çok muvaffakiyetli aynı takım ortaya çıkarırız. Buraya idari ya üstelik ustalık alabileceğimiz hocalar benzer. Hezel hocayla henüz ilk birlikte çalıştım. İhtiyaç olursa bakir tıpkısı havari üstelik getirebiliriz. Zaman idman var, benim tanıdığım ve bildiğim hocayla geçmek avantaj diyerek düşündüm. Aklımda olan isimler var. Başkanla da paylaşırım bunu. Benim ihtiyacımın birlikte, kulübün bile işlemek istemesi eke” dedi. Durumun esasta haddinden fazla yalın kat olduğunu ve kendilerinin eksikler hangi ise onları kapatacağını belirten Şenol Ruz, “Durum esasta çokça olağan. Biz sakim neyse onu kapatacağız. Kötü azimet vardı ki ayrımsız başkalık oldu. Bu gelişigüzel takımın başına geldi ve ati. Bu ebat işin doğasında var. İnşallah ayrımsız an ilk puanları aldıktan bilahare oyunu dahi güçlendireceğiz. Bizim oynayacağımız oyunla alacağımız sonuçlar bütünleştiğinde beklediğimiz oluşuk tamam. Ego kendimi bu başarı için buraya adıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Çebi: “Bu üzere tadilat herhangi bir devir olur”

Toplantıda konuşan Başkan Ahmet Berrak Çebi, bu üzere değişikliklerin her devir olduğunu söyleyerek, “Futbol takımlarında bunlar var. Ego her ahit çalışanlarımın yanı sıra oldum. Onlar benim üzere değerlidir. Hatayspor maçının ardından Valerien Ismael’in enerjisinin bitmesi ve kendisinin de bunu rapor etmesi dolayısıyla, Beşiktaş’ın menfaati açısından benzeri dem değişikliğine ihtiyaç olduğu üzerine oydaş olduk. Bu noktaya hakem hataları, medyatik baskılar, manipülasyonlar biz getirdi ve mıhlı çalışmamıza engel oldular. Beşiktaş’ta beceri grup üstünde ağız tatsızlığı oluşturuldu. Bunları tartışmanın anlamı namevcut. Bugünden sonra geleceği bahsetmek istiyorum. Şenol hocam benim çokça güvendiğim ve inandığım bir isimdir. Kendisiyle 2 şampiyona yaşadık. Elden ve sadece Hatayspor maçından dönüp, Valerien hocamla vedalaştıktan sonraları çarşamba günü ilk kez Şenol hocayla görüştük. Mutluyum, tatlıca olsun. Şenol hocamın başaracağına inanıyorum. Ceyhun karın transferlerde verdiği emekler çokça büyüktü. Kemiksiz bir şekilde söylüyorum, Ceyhun Bey, Valerien Ismael’i yegâne başına getirmedi. Birçok almaşık sundu ve kararı ben verdim. Dışarıdan mevrut teknik direktörlerin dahi saygınlığı hak ettiklerini haddinden fazla önemsiyorum. Bizi sevdiğini ve bizim üstelik kendisini sevdiğimizi ikna etmek istiyorum” açıklamasını yaptı.

“söz konusu Beşiktaş’ın parası olunca, üzücü cimri oluyor”

Basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine bitmeme fail Ahmet Vuzuh Çebi, “Geldiğiniz ve sizlerin aracılığıyla Beşiktaş taraftarına ulaştığımız üzere teşekkürname ediyoruz. Bu karşınızdaki takım futbolla ilgileniyor ama arkada herif benzeri ekip var. 3 almanak seçimle geldik, bu müddet bitene kadar görevimin başında olacağım. Alelhusus yayımlamak istediğim laf şu, Şenol hocamın ‘Parayı haddinden fazla sevmemden’ kastı şu, zat param ve pulumu tek ant sevmedim. Amma söz konusu Beşiktaş’ın parası olunca hazin biraz varyemez oluyor. Çokça ilgi eylemek zorunda olduğumu biliyorum. Türkiye’da hep kulüpler iktisadi krizin zarfında. Bu dahi dizgesiz harcamalardan kaynaklıdır. Ceyhun Kazancı karşı konular gündeme geliyor amma kendisinin görevi muhtemelen, bugüne büyüklüğünde hangi yapıyorsa bitmeme edecek. Aynı dizge geldi. 5 yıllık teferruatlı kontratlar, milyonlarca Euro’luk sözleşmeler olmamalı diye tıpkısı bütün getirmeye çalıştım. Ceyhun Ocakçı dahi bu sistemin tıpkısı parçasıdır. Hocam benim altın büyüğümdür, abimdir. Bunu sistem agâh. Ego gidene büyüklüğünde bu sistemden ivaz vermem. Yönetici hoşgörülü ilişkisi bitmiştir. Kulüplerin ayakta kalabilmesi üzere bunun lazım olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“3 kupalı başarıyı esasen takip etmek istiyoruz”

Saf esas düzeninin çokça makro olduğunu anlatım ederek devam eden Ahmet Vuzuh Çebi, “Sili kaynakla ilgili ödünleme veremeyiz. Ama hocamızın dediği gibi, bu nitelik çabucak altyapıdan bala alıp A takımda tehyiç etmek emretmek değildir. Öz kaynak, altyapıdaki arkadaşların, oynayabilecek arkadaşlar yetiştirmesidir. Hele açıklamak istediğim benzeri konu var. Hocam Beşiktaş’ta Avrupa’dahi kalburüstü tıpkısı süreç geçirdi. 2 şampiyona kazandı, 3. yıldızın takılmasına vasıta oldu. Tığ birlikte buradaydık. Bundan alım duyduk. 2. başkanlık dönemimde, aileme anlatabileceğim oylumlu anılar yaşadık. Raf hocam döneminde aldığımız 3 kupalı dönemi bu devir birlikte sürmek istiyoruz. Bu 3 kupayı beş altı misil henüz bağışlamak, hedeflerimiz süresince. Yandaş desteği çokça koca. Taraftarın sabırlı, oyuncusunun beraberinde olduğu ayrımsız proses istek ediyorum. Etraftan koparılan yaygaralara kapılmamalarını rica ediyorum. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı, hür aynı ülkede yaşamanın anlamı açısından çok muhteşem. Eksiksiz vatandaşların Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutluyorum. Cumhuriyet Altını’in ilelebet kalımlı kalabilmesi için üzerimizdeki iyon üstelik farkındayız. 120 almanak tıpkısı pakt olarak Cumhuriyet’in sonuna büyüklüğünde yanı sıra olduğumuzu yayımlamak istiyorum. 29 Teşrinievvel Cumartesi günü, Atatürk’ün evinde ve bizim de mabedimizin olduğu yerde, askı alayı kabilinden süsleyeceğimiz, Atatürk’ün 10. yıl nutkunu okuduğu bir gösteriyle tebrik kartı yapacağız. Bütün kulüplerin Cumhuriyet Altını’e olan bağlılığında çevre bu törenleri tertiplediğini da biliyorum. Nerede olursak olalım, bu törenlerin ortamında olmaya himmet edelim. Şenol hocama ‘hoş geldin’ diyorum. Camiamıza kalburüstü olsun” diye konuştu.

Ceyhun Ateşçi: “Toparlanarak hedefe ulaşacağız”

Şenol Zaman’in camiaya dobra olmasını dileyerek sözlerine başlayan Sportif Yönetmen Ceyhun Ateşçi ise “Hocama güzel olsun diyorum. İnşallah şişman başarılara imza atacak. Beşiktaş’ın takma tartışmalara ihtiyacı namevcut. Buranın konusu ego olamam. Burada ayrımsız getirim dünyası var ve bazen şeylere dokununca bunlar körüklenir. Hocamla esbak koridor geçirme fırsatı bulduk ve eli nimetli bir derinti geçirdiğimiz kanaatindeyim. Şenol hocamla inşallah mufassal yıllar liyakatli gün geçireceğiz. İyi benzeri kadromuz var amma bu kadronun hakkı verilemedi. Bökelik yarışında şu anda çokça geride değiliz ve toparlanarak hedefe ulaşacağız” dedi. Kendisi için çıkan “Şenol Ruz gelirse, ego onunla çalışmam” cümlesi amacıyla da konuşan Ocakçı, “Bu masada şu anda birlikte oturuyoruz, bu bire bir yanıt. Ego Şenol hocayla daha evvel tanışmamıştım. Maatteessüf makbul mecmu tıpkısı yıldırma hepsi ve bunu ikna etmek benim haddime değil. Benim böyle bire bir tam kullanmam cins değil. İnşallah Şenol hocamla şampiyonluklara ulaşacağız” dedi. Sözleşmenin imzalanması ve şişko ışık çekiminin arkası sıra basın toplantısı tamamlandı.

Share: