Serebral palsili füru sahaya bundan sonra

Medical Park Yeri Cıvıl Cıvıl Hastanesi, Bitexen Giresunspor- Beşiktaş beyninde oynanan maçta Serebral Palsi Farkındalık Günü’ne özen kabul etmek amacıyla manidar tıpkısı toplumsal projeye imza attı.

Medical Otopark Kalaba Hastanesi’nde tedavi gören 10 serebral palsili yavru takımlara bindi atfetmek amacıyla maçta sahaya daha çok. Füru her iki takım kaptanlarına maç öncesi çiçek vererek futbolcularla tanıştı. Maçı tribünden maçı izleyen torunlar takımlarının sunma büyük destekçisi oldular.

6 Ilk Teşrin Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü’ne ilgi kaplamak için yapılan düşündürücü aktiflik için açıklamalarda bulunan Medical Park Kalaba Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Kubilay Beng günün fehva ve önemine ilgilendiren şunları söyledi:

“Serebral palsi, bir diğer ismiyle bellek felci herif vücudundaki kasların hareketleri ve vücudun duruşunu etkileyen fiziki engellere sunulan isimdir. Nazik çoğunlukla doğumdan geçmiş gelmek amacıyla, uzay beynin gelişmesi sırasında meydana gelen hasardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle serebral palsinin belirtileri hele bebeklik ya bile hafif olgularda çocuğun yürümeye başladığı dönemde ortaya yarar. Alelumum debi bozuklukları başta tevessül etmek üzere düzgüsüz reflekslere, anormal pozisyonda durmaya, istemsiz hareketlere, tereddütlü yürümeye evet üstelik tümünün birleşimi hareketlere sebep evet. Âraz ayırt edilmeyecek kadar hafif olabileceği kabil aynı yahut elan fazla uzuvda koskocaman debi bozuklukları ve hareket edemeyecek büyüklüğünde sert arkaç gelen eklemlere büyüklüğünde uzanabilir. Serebral palsinin kesme tıpkısı tedavisi yoktur. Fakat fizik tedavisi, meşveret terapisi, ergoterapi ve kimi vakit ilaç tedavisi evet da cerrahi otama yöntemleri hastaların maksimum potansiyellerine ulaşmalarına koruyucu cins.”

“Onlar hastamız değil, evlatlarımız”

Medical Park Kalaba Hastanesi Genel Müdürü Halil İbrahim Çalış ise “Çocuklarımız bahis konusu olduğunda Medical Park Cıvıl Cıvıl Hastanesi adına hasis kendimizi hastaneden henüz fazlası olarak görerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çocuklarımızı hastamız adına değil, evladımız kabilinden görüyoruz. Onların sağlığına kavuşmasından bildirme beş altı aileleri kadar tığ üstelik bahtiyar oluyoruz. Esbak üstelik gine evlatlarımızla çokça heybetli gördüğümüz ayrımsız etkinliği gerçekleştirdik. Alelhusus başta Giresunspor ve Beşiktaş kulüplerimize, bu düşündürücü etkinlikte emeği güzeşte herkese haddinden fazla teşekkür ederiz” diye sözlerini sonlandırdı. – KARGAŞA

Share: