Serencam zaman olgun… Davet merkezleri üzerinden ensiz dışında dolandırıcılık yapan şebekeye işler (2)

İzmir ve Aydın’üstelik kurdukları davet merkezleri üzerinden Almanya ve İsviçre’dahi hayatiyetli yaşlıları dolandırdıkları belirleme edilen 31 kaka, 9 ilde düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

İzmir Düzenlilik Idarehane Müdürlüğü Ayyarlık Kısım Amirliği ekipleri, esas çevirgeç seviyesinde Almanca bilici Türk vatandaşlarından oluşan lağım döşemi üyelerinin, kendilerini polis ya de adliye görevlisi kendisine tanıtarak, İzmir ve Aydın’daki çağrı merkezleri üzerinden ulaştıkları Almanya ve İsviçre’da hararetli yaşlıları dolandırdıklarını belirledi.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya’dan hudut dışı edilmiş ya dahi bu ülkelerden kesin dolaşma yapmış kişilerin oluşturduğu zanlıların, 26 ayyarlık eyleminden 88 milyon haksız vergi elde ettikleri saptandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen anket kapsamında, 33 çirkin üzerine kontrol kararı verdi.

Ekipler, İzmir ve Aydın’ın beraberinde Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Adana’üstelik belirlenen adreslere eş zamanlı dominant düzenledi. Şüphelilerden 31’i gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda tabanca, şarjör, 428 fişek, şiddetli saatler ve 1 milyon liralık mesabesinde döviz ve Türk lirası ile saklı yazı mülk madenciliğinde da kullanıldığı değerlendirilen bilgisayarlar ele geçirdi.

Emniyette işlemleri devam fail şüphelilerin 310 milyon 387 bin liralık değerindeki para varlıklarına da tedarik konulduğu öğrenildi.

Share: