SGK’ya 61 bilyon liralık referans

Rüşvet ve bazı borçların yapılandırılmasına ilgilendiren düzenlemeler içeren ve 9 Haziran 2021’üstelik yürürlüğe giren 7326 çevrilmiş Konfigürasyon Kanunu’na başvurular 30 Eylül itibarıyla sona erdi.

Yasa kapsamında April 2021 ve öncesi dönemlere ilişik mukannen SGK sigorta primleri, Genel Keyif Sigortası (GSS) primleri, aylakçılık sigorta primleri, abes ödenen sağlık ve aylıklardan doğan alacaklar, işlenen fiillere ilgilendiren yönetsel servet cezaları, hareket kazası, meslek hastalığı yahut terslik sonucunda doğan cayma alacakları ve 4b (Ilişki-Düzey) sigortalılarının elan geçmiş durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar yapılandırıldı.

61 MİLYARLIK TAKANAK İÇİN YAPILANDIRMA BAŞVURUSU

Yapılandırma kapsamındaki borçların teehhür zammı ve cezası ile kanuncu faizi silinerek takanak tutarları, Sıkıntılı İçi Yetiştirici Karşılık Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksit taksit ödemede ise yüzde 50’si silindi.

Kanunun getirdiği imkanlardan çakozlamak isteyen yurttaş ve kurumların yaptığı başvurular sonucunda yetişkin miktarda SGK alacağı yapılandırıldı. 1 milyon 190 bin yaşama, toplam 61 milyar teklik vecibe üzere konfigürasyon başvurusunda bulundu. Borçluların başlarken ödemenin sağladığı avantajlardan yararlanmasıyla 1 bilyon 620 milyon teklik tahsilat yapıldı.

İLK TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SERENCAM TARİH 30 KASIM

Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri 30 Kasım’a kadar yapılabilecek, ikinci taksitin sonuç ifa tarihi ise 31 Aralık’ta sona erecek. Yapılandırmanın avantajlarının kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için evvel iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor.

İlk iki taksitini süresinde ve tamam olarak ödeyip, bire bir takvim yılı zarfında ikiden aşkın taksitini ödeyemeyen yahut eksik ödeyenlerin da yapılandırması bozuluyor. Taksitin yüzdelik 10’unu geçmemek amacıyla 10 liraya kadar yapılan kem ödemelerde ise konfigürasyon bozulmuyor.

Yapılandırması bozulan borçlular, ödedikleri taksit tutarı kadar konfigürasyon hükümlerinden yararlanabiliyor.

Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet’ten yapılabildiği üzere, SGK’nın anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet veya ateş parçası bankacılık eliyle de gerçekleştirilebiliyor.

SGK bordro oyununa umum koydu!

SGK’den araç dışına 544 milyon teklik ceza

SGK’dan gözde uymazlık: Bundan Sonra zorunlu!

 

Share: