‘Şifalı’ diye niteleyerek içilen su zehir bundan sonra

Rize İl Keyif Müdürlüğü El Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nca Andon’daki çermik suyundan çözümleme için 7 Haziran 2022 tarihinde alınan mostra, kaplıca suyunu içmece suyu kendisine tüketenlerin adeta kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı.

Dünya Esenlik Örgütü’nün (DSÖ) içme suyunda müsaade verdiği sıçanotu cızık ölçüsü 10 mikrogram/litre iken Trabzon Umum Sağlığı Laboratuvarı’nda çözümleme edilen Rize’nin Andon adına aşina Küçükçayır köyündeki ılıca suyunda arsenik oranı 27 kat çok; 273,43 mikrogram/litre adına ölçüldü.

Tıpkı töz suyunda 250 mikrogram/litre olması gereken sülfat oranı 496,37, sodyum oranı ise 200 mikrogram/litre olması gerekirken, 373,12, mangan oranı ise 50 olması gereken yerde 624,17 mikrogram/litre imdi.

Andon çermik suyunda ciddi materyallerin çıkması nedeniyle İl Esenlik Müdürlüğü vasıtasıyla suyun bulunduğu alana içilmemesi yönünde münebbih safiha asıldı.

BÖBREK KANSERİNE MISIL AÇIYORMUŞ

DSÖ’ye göre sıçanotu içme sularındaki yeryüzü ciddi kimyasal olan zırnık kansorejen sorumluluk taşıyor.

Böbrek taşı için de kulaktan sema sözlerle sonsuz referans edilen Andon içme suyunda ziyadesiyle bulunan Sıçanotu maddesinin idrar torbası ve akciğer kanseri açısından riziko oluşturduğu ve bu özellik ayrıca cilt ve böbrek kanserlerine da etmen olabiliyor.

Bunların yanında ruh soy sisteminde, us ve asap sisteminde damarlı etkileri olan maddeyi barındıran su ise temas gün yüzlerce vatandaşın özellikle böbrek rahatsızlığı almak üzere taş budamak üzere özellikle tercih ediliyor.

KÖYDEKİ BİR DİĞER ILICADAN ÜSTELIK DEKORATIF ALINDI

Bahis için açıklamada kâin Küçükçayır Köyü Muhtarı Recep Mehabetli Çil, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı ölçümlerde suda efdal oranda arsenik tespit edildiğinden kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirttiklerini anlatım etti.

Yetkililerin su çözümleme raporunu kendisine da vererek vatandaşların suyu içmece suyu kendisine kullanmamaları amacıyla ikaz tabelası astıklarını kaydetti.

Muhtar Çil, köydeki gayrı kaynaktaki ılıca suyundan bile takdir amacıyla emsal alındığını ve analiz sonucunu beklediklerini kaydetti.

 

Share: