Silifke’de lavanta balı üretimi yapıldı

Mersin’in Silifke ilçesinde ilk kez lavanta balı üretimi yapıldı.

Kavak Mahallesinde Şehbal Kurtar’ın 14 dönümlük lavanta bahçesine sınama amaçlı 20 adet katışıksız kovanı koyan bal üreticisi Hamdi Atalay, evvel bal sağımını yaptıklarını, verimden mutlu olduklarını söyledi.

Lavanta bahçesi sahibi Şehbal Kurtar ile birlikte sınama amaçlı yaptıkları lavanta balında efdal kalite yakaladıklarını ifade fail Atalay, “Tadı, aroması, rengi ve koyuluğu ile yüksek kalitede lavanta balı elde ettik. 20 kovanla sınama gayeli başladığımız bu işi geliştirerek bitmeme ettirmek istiyoruz. Toplamda 60 adet katışıksız kovanımız vardı. Burada 20 kovanını kullanmıştık. çıktı tamam kovanlarımızı lavanta bahçesi yanına getireceğiz” dedi.

Lavanta balını tadanların memnun kaldığını belirten Atalay, “Bu yıl hem normal dağ bayır balı hem de lavanta balı ürettik. Ayrımlı kişilere iki balın da tadımını yaptırdık. Balı yiyenler lavanta balının aromasının ve tadının henüz pir olduğunu söylediler” diye niteleyerek konuştu.

Alternatif ürün adına 14 dönümlük lavanta bahçesi yaptığını söyleyen Şehbal Kurtar, “Silifke bölgesinde 2018 yılında ilk defa alternatif kitap olarak lavanta ekimi yaptım. Bizlerden emsal alan tıpkı çok güç da üretim yapmaya başladı. Böylece lavanta bahçeleri her an çoğaldı. Bire Bir haddinden fazla lavanta üreticisi sadece ürünün çiçeğini alıp yağını çıkartırken, biz tıpkı yandan lavanta çiçeği ile arıları beslerken sair yandan hasat döneminde lavantaları biçip yağını çıkartıyoruz. Arıların tek zararı olmadığı gibi lavantaların döllenmesinde birlikte çokça faydası oluyor. Lavanta bu bölgede insanların eskimemiş tıpkı dirimlik kapısı oldu” dedi. – MERSİN

Share: