Sınırdan Artvin’e geçerek ahzüita işleyen Gürcüler, bildirme çok yağ ile şekere rica gösteriyor

Kemalpaşa ilçesi, aksata için ölçüsüz mevrut Gürcülerin akınına uğruyor. Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sert Çizi Kapısı’ndan geçerek, sınıra arz andıran iskân yeri Kemalpaşa’ya vasıl Gürcüler, özlük ülkelerine göre çokça daha karışık olan gıda maddelerine ulaşabilmek üzere market önlerinde kuyruklar oluşturuyor. daha çok zincir marketleri tercih eden Gürcüler, alelhusus kolilerce sıvı yağ ile kilolarca şeker hastalığı alıyor.

“KARINCA TİCARETİ YAPIYORLAR”

Serencam yıllarda dağınık satışların arttığını ve Sert Cızık Kapısı’ndan güzeşte çokça sayıda kişinin Artvin’in Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçeleri ile Rize’nin Fındıklı ilçesinde aksata yaptığını belirten Hopa Ticaret ve Uran Odası Başkanı Osman Akyürek, “Bu yoğunluğun anne sebebi; Gürcistan tarafının alım gücünün yükselmiş olması, bizim ürünlerimizin fiyatlarının onlara henüz cazibedar gelmesi. Ağırlıklı yerine sıvı yağ ve toz şekere murat çok özen çekiyor. Karınca ticareti yapıyorlar. Bu ürünleri, özellikle zincir mağazalardan alarak, götürmekteler. Bizim tarafımızdan muştulu olan yanı, ülkemizden alıyor olmaları. Tıpkısı ihracat kabilinden düşünebiliriz. Bu alışverişlerin yerli esnafa üstelik yansımasını istiyoruz” dedi.

“GÜRCİSTAN’DA DAHA PAHALIYA SATIYORLAR”

Sarp Çizik Kapısı’nda esnaflık özne Emirhan Kavak de “Türk lirasının değer kaybetmesi ile bu arada Gürcü vatandaşlar, buraya gelerek yağ ticaretine başladı. Arz andıran ilçemiz Kemalpaşa’ya gelerek, zincir marketlerden yağları boşaltmaya başladılar. 15 lari verip, karşılığında 100 TL dünyalık alıyorlar. Ürünlerde nısıf yarıya fark olduğu için gelip buradan almayı yeğleme ediyorlar. Hem kişi ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem birlikte Gürcistan’birlikte satarak kar ediyorlar. Yağın birlikte tamam market alışverişlerini üstelik buradan yapıyorlar” diyerek konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ ÜRÜNLERİ ÇAKARALMAZ BULUYORLAR”

Kemalpaşa’de taksici Kubilay Veziroğlu ise “Bu yoğunluğun sebebi; Gürcistan parasının derece kazanması. Türkiye’deki ürünleri, sıkıntılı bularak, buradan aksata yapıyorlar. 100 lari bozdurdukları ahit Türkiye’birlikte 600-650 TL’ye denk geliyor. Onlar için sunturlu tıpkı tutar. Gelip bütün alışverişini yapıyorlar, çoğu dahi bu işin ticaretini yapıyor. Yağını, makarnasını, salçasını buradan alıp, Gürcistan’de satıyorlar. Çokça ağır tıpkısı derya yaşanıyor. Özellikle hafta sonları bu kükremek elan bile artıyor. Burada üstelik esnaf kazanıyor” dedi.

“BAZI ZİNCİR MARKETLERDE YAĞ KALMIYOR”

Sarp Sınır Kapısı’nda kağıt toplayan Meze Gökkaya de “Burada temas gün en bir iki 500 yağ kolisi topluyorum. Aynı kişinin hemen 116 çıngı yağ getirdiğini saydım. Bu temas dönem böyle bitmeme ediyor. 2 aydır ciddi bir şekilde yağ ticareti var. Burada zincir marketlerde yağ kalmıyor” diyerek konuştu.Share: