Site içi ulaşımda yeni trend ‘minimobilite’

Yükselen insan ve kalan trafikle giderek elan birlikte ağdalı kuzuluk gelen şehirlerde muvasala bile zorlaşıyor. Sonuç yıllarda kısa açıklık ulaşımda balaban tıpkı alternatife dönüşen elektrikli scooter’lar ise kazalarla gündeme geliyor. Uzmanlar, mobilitenin yeni trendinin mini araçlar olacağını düşünüyor.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir kabil büyükşehirlerde sık sık geçer elektrikli scooter’lar, paylaşımlı scooter şirketlerinin birlikte çoğalmasıyla mukavemetli haddinden fazla noktada görülmeye başlandı. Kimilerinin yaya erişilebilirliği etkilemesi ve çevre kirliliği oluşturması yönüyle eleştirdiği elektrikli scooter’lar, mütezayit kaymakamlık haberleriyle daha iri tıpkı endişeye dönüştü. ABD’bile konuyla ilişik yapılan bir çalışmada, 2017-2021 yılları arasında scooter kaynaklı kazalarda yüzde 450 artma yaşandığı görüldü.

Mavera yandan toptan müşavirlik şirketi McKinsey’nin yürüttüğü bire bir araştırmada, minimobilite kavramına esin veren mini araçların geleceğin ulaşımında çalışkan namına kullanılabileceği öngörüldü. 8 ülkede, 26 bin kişiyle yürüttüğü ayrımsız araştırmada da 10 kişiden 3’ünün ati dönemde mini otomobiller kullanmaya sıcak baktığı görüldü. Minimobiliteye ilginin artması durumunda bu segmentin 2030’a kadar Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika’üstelik 100 bilyon dolarlık ayrımsız aksata payına ulaşabileceğini adisyon ediyor.

Konuyla ait değerlendirmelerini paylaşan Ridee’nin Kurucu Ortağı ve Işaret Direktörü Baran Dolunay, ” Elektrikli scooter’lar kısa mesafede ferdî kullanıcıların ulaşım ihtiyaçlarına cevap verse da iri kentler bu araçların kullanımı amacıyla ergonomik alanlar sağlamıyor. Öte yandan şehirlerdeki motorlu araç kalabalığı bile hem vasıta sahipleri, hem da yayalar üzere eziyete dönüşüyor. Büyükşehirlerde yaşayanların şu zaman ayrımsız meydanlık çözüme ihtiyacı var. Minimobilite kavramı bu noktada beklenti veriyor” dedi.

Gelecek dönemde mobiliteye olan ihtiyacın artacağını tamlayan şirketin bire bir eksantrik kurucu ortağı Gaye Yılmaz bile mümasil zamanda bu pazarda de bakım vermeye başlayacaklarını söyledi. Yılmayan, “Bu asıl vesait bisikletler, scooter’lar ve bildiğimiz otomobiller beyninde bir meydanlık segment kendisine konumlanıyor. Genellikle elektrikle çalışan araçlar, scooter’lara bakarak daha uzun menzillerde, daha tehlikesiz yolculuklar vaat ediyor. Boyutları gereği binek otomobillere kıyasla çokça henüz mahdut otopark bulunabilen mini araçlar, bir zamanda standart elektrikli otomobillere göre henüz hesaplı benzeri fiyatla sunuluyor. Anca kim tüketicilerin yüzdelik 35’i, minimobilite araçlarının halihazırda topluluk oldukları otomobillerin yerini alabileceğini düşünüyor. Şehirlerdeki park probleminin ve sürüş güvenliği endişelerinin çözümü minimobilite olacak” diye niteleyerek konuştu.

“YASAKLARA DEĞİL, ÇÖZÜMLERE İHTİYACIMIZ VAR”

ABD’nin Atlanta şehrinde tıpkısı süre evvel elektrikli scooter’lar için haram uygulamalarının başladığını hatırlatan Yılmayan,  “Geçtiğimiz haftalarda Georgia Institute of Technology araştırmacılarının yayımladığı ayrımsız raporda, Atlanta’üstelik mikromobilite araçlarına müteveccih kısıtlamaların başlamasıyla şehirde bire bir noktadan tıpkısı noktaya erişme süresinin yüzdelik 9 ila yüzdelik 11 arttığı gözlemlendi. Atlanta, ABD’nin şahsiyet bakımından genişlik iri 9’uncu metropolitan bölgesi. İstanbul’un nüfusu bölgenin nüfusunun 3 kalpsiz. Icap iklim değişikliğiyle ait kaygılar, lüzumlu şehirler güncel durumu düşünüldüğünde mikromobiliteyi yasaklamayı değil, bulunan ulaşım altyapılarımıza lacerem adapte edeceğimizi düşünmeliyiz. Düzenlilik, yordam, park yeri kolaylığı, çevresel bacak izi kabilinden bilcümle değişkenleri düşündüğümüzde kül sorular toptan makine üreticilerinin birlikte yöneldiği minimobilite çözümlerine çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Share: