Sivaslı besici eş mehabet desteğiyle manda sayısını 50’ye çıkardı

Sivas’ta 14 yıl önce ailesinin süt ve peynir ihtiyacını eğlemek üzere camız yetiştiriciliğine başlayan 46 yaşındaki Zeliha Duygusal, çap desteğiyle camız sayısını 50’ye çıkardı.

Eşi ve 3 çocuğuyla merkeze sınırlanmış rustik İmaret Mahallesi’nde kıpırdak Zeliha Duygusal, 2008 yılında ailesinin benzin ve peynir ihtiyacını diremek amacıyla evlerinin yanı sıra kurdukları banal çaplı ahırda camız yetiştirmeye başladı.

Komşularından süt ürünlerine gelen kâm gelmesi üstüne Fert, camız sayısını 7’ye çıkardı.

Elde ettiği süt ve peyniri komşularına satmaya başlayan Birey, 2018 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı, Maya Camız Yetiştiricileri Birliği ve Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi aksiyon birliğiyle yürütülen “Ahali Elinde Anadolu Mandası Islahı Projesi”ne başvurarak kart ve malak başı desteklerinden yararlandı.

Hem manda satışından hem üstelik sütünden kazanıyor

Zeliha Birey, AA muhabirine, camız yetiştiriciliğine 2008 yılında 1 manda ile başladığını belirterek, “Eşimin üstelik desteğiyle yavaş yavaş camız sayısını çoğalttık. 2018’da cesamet desteğine başvurdum. Daha bilahare bu destekle manda sayısını 15’e çıkardım. İlerleyen zamanlarda bunların yavruları oldu ve efsanevi sayısı 50’yi buldu. İçlerinden sattıklarım birlikte oldu. Şimdi gene destekler sayesinde çoğaltmayı düşünüyorum.” dedi.

Camız sütünün Sivas’ta çok iştiyak gördüğünü anlatan Fert, “Hem mandalardan elde ettiğimiz sütü hem birlikte ürettiğimiz atlamak, peynir, yoğurt, sadeyağ ve çökeleği satıyoruz. Başlık bap dolaşarak satmıyorum. Çıktı tanındığımız üzere müşterilerim evimize büyüklüğünde gelip kendileri alıyor. Havale üstüne çalışıyorum. Müşteriler başlangıçta irade ediyor. Ego de istedikleri ürünü hazırlamaya başlıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Eşi ve çocukları de destek veriyor

Fert, camız yetiştiriciliğini kadınların de amelî yapabileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Haddizatında çok tahakküm tıpkısı hareket değil. Camız zaten çokça tevazulu efsanevi. Ben bayıla bayıla yapıyorum. Eşim samancılıkla uğraşıyor. Eşim ve çocuklarım bile bana haddinden fazla koruyucu oluyor. Sabah kalktığımızda evvel önceki hayvanları yemleriz. Ondan sonradan yaylıma çıkarırız ve sağma işlemini yaparız. Kışın ise hariç bırakmadığımız amacıyla sabahleyin ve akşam ezanı ahırımızda yemliyoruz. Bu şekilde geçimimizi sağlıyoruz.”

Can, devletten manda başına 250 lira destek aldığını belirtti.

Düzenli aralıklarla üniversiteden mevrut yetkililerin hayvanlarının hastalığı, bakımı ve verimiyle ilgilendiği bilgisini veren Birey, “Veterinerler buraya büyüklüğünde gelip numune alıyor, süt ve dışkı analizi yapıyorlar.” ifadesini kullandı.

Share: