Sompo Sigorta’nın kârı nısıf yarıya düştü

Sompo Sigorta amacıyla adeta ibre aksine döndü. 2020 yılının önce 9 ayında 436 milyon liralık kar açıklayan şirket bu yılın aynı döneminde 237 milyon kar açıklayabildi. 9 aylık kayıp oranı yüzdelik 47. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ise rakamlar daha ilgi albenili! Zira sigorta şirketinin sabık sene 3. çeyrekte 118 milyon liralık olman ocak 46 milyon liraya büyüklüğünde düştü. Sonuç çeyrekteki net kar kaybı ise yüzde 61.

Öte yandan, şirketin Haziran sonu yani ikinci çeyrek altın bilançoları incelendiğinde kârlılıkta rekor oranda düşüş yaşandığı gözleniyor. Hür denetimden eski verilere bakarak 2020 yılı Haziran ayında 317 milyon liralık yarar açıklayan Sompo Sigorta bu yılın önce altı ayında 191 milyon lira yarar açıkladı. Sigorta şirketinin kârı yüzde 40 kabilinden rekor oranda düşüş kaydetti.

HIR: BOYUT İYİ DEĞİL

Dengelem verileri sonrası konuşan Sompo Sigorta CEO’su Recai Hir’a göre sigortacılığın durumu sanıldığı kadar bol değil. Capital dergisine konuşan Hir, bu yıl yeni şirketlerin pazardan hisse alabilmek namına hele oto branşlarında olağandan rekabetçi olduğunu ve bunun sektörde kârlılığı karşıt etkilediğini düşünüyor. “Önümüzdeki tıpkı yılda üçüncü kırılmayı bekliyorum” diyen Dalaşma, bu kırılmanın alelade oyuncuları vuracağını söylüyor. Ona göre küçüklerin çarpış yemesi ise sektörde sevgili yaratabilir.

Sigortacılıkta dünyanın genişlik şişman ikinci pazarı olan Japonya’nın en büyük sigorta grubu Sompo International Holdings’in yüzde 100 paya ehil olduğu Sompo Sigorta 2010 yılından bu yana Türkiye’da neşelilik gösteriyor. Fiba Sigorta’yı satın alarak Türkiye’ye adım atan takım, bodur sürede heybetli tıpkı evolüsyon kaydetti.

Sompo Sigorta’nın kârında rekor düşüş

Share: