Son an evcil: 6-8 Ekim olaylarında martir olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun us yerde kalmadı, yurt sağolsun”

HDP’nin çağrısı üstüne 6-8 Teşrinievvel 2014’te yıldırı örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği hunriz olaylarda Bingöl’de şehit olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’dahi adını haiz cet ocağında dualarla anıldı. Martir babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun düşünce yerde kalmadı, vatan sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası yadigâr fotoğraflarıyla donatıldı

Şehit başkomiserin saldırıdan önceki adını kendisinin verdiği baba bucağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi vasıtasıyla ‘Martir Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ adına değiştirildi. Lüp aynı odası de görev yaptığı Kalabalık ve Bingöl’de çekilen hatıra fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli hunriz teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye bindi bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Inanma Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere düzenlenen saldırıda Ürker yoğun yaralanırken, yardımcısı Gönderme Atmaca ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu şehit olmuştu. Geride ızdıraplı bir koca ile aynı kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun asıl ve babası geçen sene oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diye birşey bulunmayan”

8 sene ilk yaşanan hunriz eylemlere sebep olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini belirten İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diye niteleyerek benzeri madde bulunmayan. Çağrıyı yapanlar galiba. Onlar sokağa nida etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi ihtimal olmayacaktı. Tümce sohbet yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diye niteleyerek konuştu.

Şehitler üzere dua edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Emniyet Müdürü Mürtefi Kemal Kurt ve beraberindeki yetkililerle martir başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in peşi sıra yurt toprağı için canlarını feda eden şüheda üzere yakarış edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları birlikte unutulmadı

Uzun namlulu zırh, molotofkokteyli, tehi fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, iş yerleri ile araçlarına kötülük verildiği 6-8 Teşrinievvel olaylarında Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi halkının kalkışma için kışkırtıldığını hatırlatan Vali Mustafa Masatlı, 2 polis şehit olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan aşkın birlikte yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının da bu saldırılarda linç edildiğine dikkat calip Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki tıpkı çocuk 3 arkadaşıyla alay malay arkalama dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara dahi Allah’tan yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Vali Masatlı: “Bu memlekete kendini ilgilendiren hisseden insanlarımız bizim mir tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması amacıyla irtibat, kardeşlik ve dayanışmanın önemine vurgu fail Masatlı, “Bu memlekete kendini sınırlı ve ilişkin hisseden, bu memlekette sürgit yaşamayı tasa fail bütün insanlarımız bizim baş tacımız” ifadelerini kullandı. – AMASYA

Share: