Son dakika haberi | BAKIRÇAY’DAKİ ŞIŞMAN BALIK ÖLÜMLERİNDE İKİ BELEDİYE HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

İZMİR’in Dikili ilçesi Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’daki toplu balık ölümleri ile ait Çandarlı Halk Meclisi üyeleri, Bakırçay’dan tarım arazisi sulayan çiftçiler amacıyla suyu muayyen benzeri seviyede burulmak amacıyla bahir tarafına set kurduğu müstakbel sürülen Bergama Belediyesi ile balık ölümleri sonrası numune alınmadan bu seti yıktığı iddia edilen Dikili Belediyesi için Dikili Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

Çok sayıda kuş ve hayvan türünün barındığı Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’da önceki çağ topbaş balık, sazan, levrek kabil farklı türlerdeki balık ölüsü kıyıya vurdu. Ekincilik alanlarını sulama işlevi birlikte gören nehrin üzerini binlerce geberik balığın kaplaması, nahiye halkı tarafından reaksiyon topladı. Elan geçmiş üstelik çevre örgütleri aracılığıyla Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür fabrikalarından mevrut kömür suları, bölgedeki değişik fabrikaların kimyevi atıkları, evsel atıklar ve salça fabrikalarından akan asitli sular nedeniyle kirlendiği sav edilen Bakırçay’daki balık ölümleri ve çürümüş balık ölülerin saran sinekler, yer örgütlerini baştan harekete geçirdi. Bakırçay’daki şişko balık ölümlerinin ardından, Dikili İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri balıkların ahiret yolculuğu nedeninin tespiti üzere sudan numune aldı ancak numunenin Bakırçay’dan tarım arazisi sulayan çiftçiler için suyu mukannen ayrımsız seviyede sancımak amacıyla deniz tarafına yapılan kol yıkıldıktan bilahare alındığı öne sürüldü. Bergama Belediyesince kurulduğu encam süren setin, yaşanan şişko balık ölümü sonrası Dikili Belediyesi marifetiyle yıkıldığı iddia edildi.

Setin yıkılmasıyla yetkililer tarafından ölmüş balıkların biriktiği sudan mostra alınamadan binlerce çürümüş balık ölüsünün denize karıştığını doğacak süren Çandarlı Halk Meclisi üyeleri, hem Bergama hem da Dikili belediyeleri hakkında Dikili Cumhuriyet Başsavcılığı’na amme davası açılması talebiyle yanlışlık duyurusunda bulundu.

‘BERGAMA BELEDİYESİ MERMER OCAKLARINDAN ALINAN CÜRUFTAN GRUP ÇEKTİ’

Çandarlı Halk Meclisi üyeleri adına yanlışlık duyurusuyla ilişik açıklama yapan Çandarlı Ahali Meclisi üyesi Eyyüp Sabri Tasasız, Çandarlı sınırları içerisinde Bakırçay’ın denize ulaşmasına tahminî 3 kilometre kaldığında, çim mezru alanların hizasına Bergama Belediyesi marifetiyle zümre mamul ve bahir tarafına, ovaya revan şarki koluna su geçişi bu ekip dolayısıyla engellenmiştir. Akarsu geçişi olan alanda tabii yaşamın damarı bozuk etkilendiği tıpkısı nitelik bahis konusu değildir. Ancak setin önünde, suyun vürut yönünde dolgun balık ölümü gerçekleşmiştir. Tarafımızca bilindiği amacıyla bahsedilen balık ölümlerine Bergama Belediyesi aracılığıyla tabur çekilerek akarsu geçişi engellenen alanı besleyici su kollarına dökülen, mermer ocaklarına ilişkin ve kimyasal içerikli cüruf bozukluk olmaktadır dedi.

‘DİKİLİ BELEDİYESİ, SULARIN DENİZE KARIŞMASINA SEBEP OLDU’

Tasasız sözlerini şöyle sürdürdü

Ölümlerin gerçekleştiği alanda bulunan suda ve ölmüş balıklar üzerinde değme inceleme veya araştırma yapılmadan, akarsu geçişine bariyer olan küme 25 Ilkgüz 2022 tarihinde Dikili Belediyesi aracılığıyla yıkılmış ve ölü balıklar, kimyevi içeriği bulunan sular bozulmamış olan suya karışmıştır. Bu nitelik yer sağlığını oldukça aksi etkileyecek sonuçlar oluşturabilecek tıpkısı eylemdir. Fiilen kimyasal içerikli olan ve bulunduğu alanda faal ölümlerine bozukluk olan akarsu, artık bizlerin ve değişik bahir canlılarının besin ihtiyacını karşıladığı alana girmiştir. Şikayet olunan idareye bu konuyla ilgilendiren vukuf mevdu olmasına karşın konkre ayrımsız aşama atılmamış bilakis, 25 Ilkgüz 2022 tarihinde çokça daha pahal sonuçları ortaya çıkarabilecek bire bir eylemle etki ve bozulmamış suyun karışmasını engelleyen kol Dikili Belediyesince yıkılmıştırShare: