Son dakika haberi | İçişleri Bakanı Soylu, metal ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mızrap trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, tevzi kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye makul kaydığını belirtti.

Vekil Aristokrat, TRT1’de yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’birlikte mızrap ve terörle mücadeleye müteveccih yürütülen çalışmalara ilişik bilgelik verdi.

Türkiye’da doğrudan yerine uyuşturucudan ölen kayırıcı sayısının 2017’bile 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’dahi rakamların bunun 8-10 allahsız, gâh ülkelerde ise 20 cellat olduğunu nâkil Soylu, bu yükselişin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaş için önemli tasrif oluşturduklarını ve bir nice girişim attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı tıpkısı vahit haline getirdiklerini tamlayan Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan eroin satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları yön kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih himmet yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atık bap örneği aldıklarını, ne ilde hangi garip eroin madde kullanıldığına ilişkin araştırma yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Mızrap satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye müteharrik benzeri ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin esrar risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Vekil Aristokrat, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya direkt vabeste ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’da uyuşturucu satışı ve kullanımı zımnında mapus cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’bile 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin konusunda çıktığını tamlayan Soylu, “Eğer Türkiye, devletin hep birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı zaman Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla yüz yüze kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Yine Avrupa ülkelerinde hayatında benzeri el uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim yer büyük avantajımız hayatında benzeri nöbet mızrap kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz gine onların 10’dahi biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye konuştu.

“Sunma nazik sükse rotasını yürümek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun aynı uğraş süresince olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize eskiden doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Mesela İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan bilahare Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez çıktı 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Veca. Aslında uyuşturucunun çabucak Türkiye’de nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkısı zamanda Türkiye’ye girişini engellemek. En iri başarı tabii rotasını fark etmek. Türkiye’nin, eroin sevkiyatında doğudaki bu engeli bittabi bire bir akıbet doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Yıldız rotası, yani Rusya’nın üzerinden sabık rota. Tıpkısı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan bire bir rota. Bire Bir birlikte Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü benzeri rota var. Örneğin, 2019’de 14-15 titrem, 2020 ve 2021’birlikte 20-22 ton beyaz zehir yakaladık. Şu ana kadar (2022 yılı) yakaladığımız eroin miktarı 7-7,5 titrem. Çünkü rotanın kebir tıpkı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, başka ülkelere gidiyor. Daha Çok beyaz zehir yakalamaları geçen yıllardan henüz çok bu sene üstelik Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz gravite, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, özellikle tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan sıkıntı, rotayı daha tezayüt güneye akıllıcasına aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim tıpkı tahminimiz daha var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki ihtilat yerini biraz daha stabilizasyona alırsa canlı bire bir rota birlikte oradan olmaya başlayacak. Cidal sonrası orada bir lahzada çokça dokunaklı bire bir esrar rotası hareketlenmesi bahis konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’dahi 2020’de uyuşturucuya start yaşının averaj 20,2 iken, 2021’birlikte bunun 21,2 olduğunu nâkil Aristokrat, esrar kullananların genel profillerine ilişkin verileri paylaştı.

Yer İyi Narkotik Polisi Esas Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim bilimi verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile özge uyuşturucuyla savaşım operasyonlarına ilişik de vukuf vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik benzeri çalışma uyguladıklarını belirtti.

Aristokrat, iki oğlunu maden bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu esrar bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla mücadele için Kırıkkale’de dernek kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la deli dolu yayında benzeri araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelesine ait hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin arkası sıra Aristokrat, “Banu Hanım balaban ayrımsız mücadele ortaya koydu. Mızrap kullanan çocukların anneleri, aileleri gerçekte bu meselenin sunma müessir çıplaklığıyla biberli taraflarıyla alın karşıyalar. Ara Sıra toplumdan soyutlama ediliyorlar. Banu Kadın, Türkiye’birlikte Banu Karı üzere anneler, balaban ayrımsız mücadele veriyorlar. Evlatlarını yetirmek için verdikleri savaş hem yürekli hem satı hem bile hep bu eroin satıcıları ve dünyadaki esrar kartellerine alın verilen benzeri savaşım. Uyuşturucu rehabilitasyonun elbette kim doktor kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi aracılığıyla dahi yapılabileceğinin yeryüzü evire çevire örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan da uyuşturucuyla savaş için verdiği bindi dolayısıyla Bakan Aristokrat’ya teşekkür ederek, ailelerin esrar konusunda bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile uyuşturucu terbiye tırı Narkotır’ı bile müzakere ederek, burada sunulan eğitimlere ilgili Narkotik büroda işyar polislerden hikmet aldı.

Terörle uğraş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın martir Muazzez Bülbül ile martir uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişik videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen akıbet noktanın sorulması üzerine, “Gerçekte biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mail diyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen böyle aynı noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörle mücadelede geçmiş dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan ağıl getiren süreçleri gür analiz etmesinin, uzun vadeli bire bir politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk ağıl getirilmesinin nazik önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin zarfında 120’nin altında terörist kaldığını aktaran Aristokrat, şöyle konuştu:

“Elbette bu yıl haricen 52-53 terörist geldi. Çünkü terör örgütünün hem İran hem Irak tarafından aktarımları var. Söz Misali bu sene aktarım olmayan yegane hatlardan tıpkı tanesi Hatay hattıdır. Nereden mevrut, havadan gelmiş, paramotorla gelmiş amma ayrıksı taraflardan örneğin Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran marifetiyle Türkiye’ye o baskı koşullarda mevcut coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Ağrı. 4 parça hat vilayetine sıkışmış. Ağırbaşlılık namına bunların kocaman tıpkısı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Vurdumduymaz kalanı Bitlis, Diyarbakır ve çok az bire bir kısmı Siirt. Tunceli’üstelik, Diyarbakır’dahi var. Tunceli’üstelik bile 5 yıldırıcı kaldı.”

Bakan Aristokrat, bire bir taraftan devlet zarfında terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, tıpkısı taraftan bile profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkı emek gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: