Son dakika haberleri… BAKIRÇAY’DA TOPLU BALIK ÖLÜMÜNE İNCELEME

İZMİR’in Dikili ilçesi Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’daki şişman balık ölümlerinin peşi sıra, Dikili İlçe Ekincilik Müdürlüğü yetkililerinin balıkların ölüm nedeninin tespiti için sudan camekân aldıkları öğrenildi. Bakırçay’dan tarım arazisi sulayan çiftçiler için suyu belli benzeri seviyede tutmak amacıyla deniz tarafına ve ovaya revan doğu koluna yapılan setin yıkılmasıyla binlerce balık ölüsünün denize karıştığını belirten çevredekiler, duruma aksülamel gösterdi.

Çok sayıda kuş ve hayvan türünün barındığı Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’da eski dönem kefal, sazan, levrek üzere değişik türlerdeki balık ölüsü kıyıya vurdu. Ekincilik alanlarını sulama işlevi da gören nehrin üzerini binlerce geberik balığın kaplaması, kesim halkı yoluyla tepki topladı. Henüz evvel da yer örgütleri aracılığıyla Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür fabrikalarından gelen kömür suları, bölgedeki özge fabrikaların kimyevi atıkları, evsel atıklar ve salça fabrikalarından akan asitli sular zımnında kirlendiği kanıt edilen Bakırçay’daki balık ölümleri ve çürümüş balık leşlerini kuşatan sinekler mekân örgütlerini yeniden harekete geçirdi. Bakırçay’dan tarım arazisi sulayan çiftçiler amacıyla suyu muayyen aynı seviyede burulmak için bahir tarafına ve ovaya giden şarki koluna yapılan takım yıkılldı. Binlerce çürümüş balık ölüsü denize karıştı. Dikili İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin balıkların ahiret yolculuğu nedeninin tespiti amacıyla sudan camekân aldıkları öğrenildi.

‘BU BİR FELAKET’

Çandarlı Halk Meclisi üyeleri ise bahis konusu saf yıkımının Çandarlı Muhtarlığı öncülüğünde gerçekleştiğini kanıt etti. Fenomen yerinde mütekellim ve yapılan uyarıların dikkate alınmadığını belirten Çandarlı El Meclisi üyesi Muhammet Çekiç, Balık ölümleri sonrası ortaya sâdır görüntüleri gidermek üzere Çandarlı Muhtarlığı öncülüğünde bire bir kepçe gelip, bu seti açtı. Fon bulunmayan edilecek ama geberik balıklar ve balığı öldüren sebepler, pahal metaller denize akıtılacak. Bu tıpkısı tehlike dedi.

Çandarlı Halk Meclisi üyesi Eyyüp Sabri Gamsız ise Kamuoyu oluşmasın diyerek yapılan benzeri madde bu. Sevgili muhtemelen. Burada çim üreten büyük firmalar var. Onlar bu sudan görmek istiyor. Koskoca derenin önü betonla kapatılmış. Milyonlarca balığın ölümüne hastalık oldular. Çandarlı Umum Meclisi namına konunun üzerine gideceğiz ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜK SIKINTI YARATABİLİR’

Bölge halkından Berna Taşdelen üstelik Burası Bakırçay’ın uzantısı. Çokça çok balık ölümü var. İnanılmaz zehir kokuyor. Belediyenin ara bulucu o bağlantıyı açıyor. Denize karışmasına etken olacak. Bu balıkların hastalık öldüğü araştırılmadan denize salınması nazik tartı yaratabilir dedi. Duruma acil benzeri hal getirilmesi gerektiğini söyleyen Türk Öğer Belletici, Burada daha ızdırap bir görüngü var. Menfezlerin kapanık olması, yağmur sezonunun başlayacak olması daha iri felaketlere sebep cins. Bu sorunlara çabucak hal getirilmezse, ferda facia çığlıkları tek işe yaramayacak dedi.

’40 YILDIR SAVAŞ VERİYORUZ’

Balık ölümlerinin yıllardır yaşandığını anlatan Çandarlı Mahallesi Muhtarı Şükrü Zebek ise, iddialarla ilgilendiren kendisine, Bu yıllardır olan tıpkı öz. Soma’dan gelen kömür suları, bölgedeki fabrikaların kimyasal atıkları, Bakırçay’ı kirletiyor. 40 yıldır bire bir savaşim veriyoruz. Kömürden çıkan metaller var. Bu sene kuraklıktan ufuk balık ölümleri henüz fazla yaşandı. Yağışsızlık olmasaydı toprak sulamaları olmayacaktı, akarsu elan çok olacağı amacıyla akıp gidecekti. Temas yıl balık ölümleri oluyor. Bölgedeki seti kaldırmadık. Hiçbir şeyi ellemedik diyerek konuştu.Share: