Son dakika haberleri | Enerji Yatırımları İçin 10 İlde Tez Kamulaştırma Kararı

Erke yatırımları amacıyla 10 ilde bazı taşınmazların tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Konuya ilgili Reisicumhur Kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Cumhur Reisi Kararı ile Adana, Aydınlık, Kastamonu, Konya, Nevşehir, Afyonkarahisar, Yalova, Denizli, Sinop, Şanlıurfa’da yapılacak enerji yatırımları amacıyla bazı taşınmazların tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Planlanan erke yatırımları ve bu çerçevede yapılacak kamulaştırma kararları şöyle:

“- Afyonkarahisar ili, Sinanpaşa ilçesi, Ayvalı ve Akdeğirmen köyleri sınırları içerisinde mevcut özel mülkiyete laf taşınmazların, Afyonkarahisar Minval 2. Kombinasyon Uran Bölgesi alanında gerçekleştirilecek yatırım faaliyetlerinin ivedilikle hayata geçirilmesi üzere Sinanpaşa Şehremaneti Başkanlığı’nca tez kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.

Adana, Ziyalı, Kastamonu, Konya ve Nevşehir yer sınırları içiresinde kamulaştırma bilgileri ve güzergahları gösterilen erke nakil hatlarının yapımı için bahis konusu güzergahlara hamiş fail taşınmazlarda hareketlilik tevzi bünye yerlerinin sahiplik şeklinde, forma itimat hatlarının ise götürüm hakkı kabarmak aracılığıyla Türkiye Elektrik Dağıtım YEMEK Genel Müdürlüğü marifetiyle acele kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.

Türkiye Elektrik Dağıtım EKMEK Umumi Müdürlüğü’ne ilişik Yalova’daki “Çiftlikköy GIS İrtibatları Projesi” kapsamında gösterilen güzergahlara isabet fail taşınmazlara ilişkin fidan yerlerinin sahiplik şeklinde, nâkil salınım gabarisinin ise götürüm hakkı kurulmak vasıtasıyla adı güzeşte genel müdürlük tarafından acele kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.

Denizli ili, Sarayköy ilçesinde kurulacak Greeneco JES-3 cümbüş istihsal tesisi üzere zaruri olan ve kötü listede bulundukları kayran ile cezire ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların, tapuda Hazne adına tescil yapılmak üzere Erke Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından çabuk kamulaştırılmasına karar verilmiştir.

Denizli ili, Sarayköy ilçesinde kurulacak Greeneco JES-7 canlılık istihsal tesisi üzere vacip olan ve yapışık listede bulundukları meydan ile cezire ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların, tapuda Hazne adına tescil edilmek amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tez kamulaştırılmasına karar verilmiştir.

Sinop ilinde kuruluş edilecek Hamsi Rüzgar Enerji Santralinin yapımı için Gerze ilçesi, Kirençukuru köyünde bulunan 142 ada 5 parsel numaralı taşınmazın, tapuda Hazne namına tescil yapılmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu aracılığıyla tez kamulaştırılmasına karar verilmiştir.

-Şanlıurfa ili, Birecik Birleştirme Uran Bölgesine doğal gaz arzı için zaruri olan ve Almaşar, Aşağıalmaşar, Bendbahçesi, Çoğan, Kurtuluş ve Kocaali mahallelerinde kayran düz ada ve parsel numaralı tamlanan taşınmazların, tapuda Hazine hesabına tescil edilmek için Erke Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından acele kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.”

Share: