Son zaman haberleri! Nazır Varank, Amasra’daki eroin ocağındaki patlamaya ilişkin konuştu Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki beyaz zehir ocağındaki patlamayla ilgilendiren lüzumlu soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Yekpare boyutlarıyla inceleme devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut kim varsa cezasını çekecektir. Bundan de güvenli olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek yoluyla planlı “Zirve Kartal: Giris¸imcilik ve I·novasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini bire bir imam hatipli yerine evinde gibi hissettiğini söyledi.

Bugün aslında bu hissiyatın verdiği huzurla, düzenli geçenek geçirecekleri, sevinçli sohbetler yapacakları ayrımsız program hayal ettiğini tabir eden Vekil Varank, ancak güzeşte Bartın’dan bağırsak yakan, haddinden fazla üzücü haberler aldıklarını, eroin ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin ekşimsi olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil yakarma ettiğini rapor ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime birlikte ivedi şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu önceki adan itibaren devletimiz tüm imkanlarını seferber etti. Nazır arkadaşlarımız Bartın’a anbean çalışmaları yakından izlem ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız dahi Diyarbakır’daki programını iptal etti, bugün oraya geçerek çalışmaları şahsen arama edecek. Arama istirdat özellikle oluşmak üzere, patlama ile ilişkin kamu konularda bütün kurumlarımız çalışmalarını titizce sürdürüyor. Bölgedeki esenlik ekipleri ve hastaneler gaileli kardeşlerimiz amacıyla seferber edildi. Bunlara arttırma kendisine tıpkısı müstacel engelleme ünitesi kuruldu. Tekrar ihtiyaç halinde cankurtaran uçaklarımız, helikopterlerimiz zaten görevlerini yapmak için hazırda bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan ki varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun gibi dokunaklı hadiselerin bazı provokatörlerin istismarına boş hale geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren üst oruçlu içeriklere değer etmesin. Patlamayla ilişkin lazım soruşturma zaten başlatıldı, tekmil boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir. Bundan da sakıncasız olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, bildirme akla yatkın bilgiler, filhakika bir zamanlar resmi kurumlarımız marifetiyle şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya bile devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Temenni ve tamlık çabalarının henüz aşkın birey kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem bozgun altında kalan kardeşlerimizin hem dahi onlara ulaşmaya çalışan ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah aynı daha hakeza kazalarla, incitici olaylarla bizleri imtihan etmesin.” dedi.

“İmam dil cambazı öğrencilerine milletle alay malay devletin üstelik ehil çıktığı bir ortamda yaşıyoruz”

Icra Vekili Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon temas etmek için bir araya geldiklerini anımsatarak, hakeza bir organizasyonun bire bir önder hatip lisesinde düzenleniyor olmasının hele öz jenerasyonundaki insanlar üzere hangi büyüklüğünde manalı olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye çöz geçirmeden, şükretmeden geçemediğini tabir fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız itibarıyla sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi ki de olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin büyüklüğünde ak yazılı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maalesef onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti şahsen mortocu hatiplerin üzerine karabasan kabilinden çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, inandırma odalarına tabi tutuldular, kadınlar başörtüsü cihetiyle bir nice imkandan mahrum bırakıldı. Ama Recep Tayyip Erdoğan diye niteleyerek bire bir alp mortocu hatipli daha çok ve kamu bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun bugün ayrımlı tıpkısı iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının mortocu hatipli olmakla kurum duyduğu tıpkı devletin vatandaşlarıyız. Bugün imam dil cambazı okullarına, önder dil cambazı öğrencilerine milletle birlikte devletin de cemaat çıktığı bire bir ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden artık önder dil cambazı neslinin omzunda çok daha iri, kilolu sorumluluklar var. Nedir o? Seçme açıdan emsal bir sulp olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine alın üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı tahkim edecek aynı nesil olmalarının sunma nazik hayali olduğunu söyledi.

“Canan gençler, şurası asla unutmayın” diye seslenen Vekil Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde sakır sakır çalıştığımız bir idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla nazik teknolojilerin yemeden içmeden pazarı değil, ayrımsız zamanda üreticisi olan bire bir Türkiye’yi bina etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz parçalanmamış çalışmaların merkezine bile gençlerimizi koyuyoruz.” diyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan yapay zekaya kadar bir nice alanda yaptıkları atılımlara gençlerin önderlik etmesini istediklerini vurgulayan Varank, punt verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin bir sınırı olmadığına tekraren şahit olduklarını, bu başarıları her alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını eklemek istediklerini, bunun amacıyla de çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının seçme aşamasında gençlere genişlik gündeş imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimize burada sentetik zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve uzay eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde seçme yıl rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in birlikte bu amaçla kurguladıkları diğer muhteşem bir projeleri olduğunu tamlayan Varank, “Hele ortaöğretim ve üniversite çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın yeryüzü yeni uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara zat projeleriyle katılıyorlar. Zat geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız albeni araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal dahi Teknofest’te adı kesif mahsus okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Vekil Varank, gördüğü sayının kötü olmadığını, fakat bunun bile artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım konusunda insan kaynağı kapasitesini yetiştirmek için eskimemiş soy sop yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendi kendine öğrenme metoduyla çalışan dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne büyüklüğünde 1.000’e yakın gencimiz bu okullarda yetişek almaya başladı, bu gençler çokça bol birer yazılımcı olarak arzulu hayata atılacaklar. Esasen gençlerimizin haber ve teknoloji aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Önceleri yemeden içmeden Antalya’bile düzenlenen Âlem Müşahede etkinliklerini Anadolu’nun ayrıksı illerine yaygınlaştırdık. Antalya’üstelik, Diyarbakır’bile, Van’de, Erzurum’dahi haddinden fazla açık katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve feza teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin sunu iri teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna işaret fail Varank, Enformatik Vadisi ile Türkiye’dahi iz açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, destek olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, her alanda gençlerin yanında olduklarını bundan sonra de hükümetler adına yanlarında olmaya bitmeme edeceklerini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Endüstri ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik üzere ayrı aynı antet oluşturduklarını ifade fail Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi düz yazı edecek şümullü politikaları bu strateji çerçevesinde uyguluyoruz. Uygulayım Bilimi tabanlı işler özellikle atılmak için girişimcilik sürecinin değme aşamasını hızlandıracak altyapıları ve gerekseme mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, özellikle dinç müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER gibi yapılarla yenilikçi hisse senedi fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle esasen Türkiye’bile bir devimselcilik mensur ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziksel imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine büyüklüğünde bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar tabiatıyla haddinden fazla majör amma tek başına ehliyetli değil. Zira girişimcilik dediğinizde sunu balaban hususlardan birisi girişimcilerin süssüz bir şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu hala girişimcinin önündeki arz balaban istifham işareti adına önümüzde duruyor. Biz da lüzumlu kendi kurduğumuz gerekse destek sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Bölgesel Girişim Sermayesi Fonu bizzat bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Enformatik Vadimizde biz zat yatırım fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu, ama ayrımlı dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çok çalıştığını belirterek, “Bu Arada yöntem yaptık, uğraş yaptık ve nedeniyle Kartal ile olan gönül bağımız haddinden fazla ayrımlı.” dedi.

Bu fonların yanında Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok finansal desteğin mevcut olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilişik en kapsamlı ve güncel bilgilere aksetmek üzere “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini görüşme edilmesini tavsiye etti.

“Kullanılmamış Türk markaları ihata etmek üzere cesur girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya bitmeme edin” diye niteleyerek, kapılarının rastgele ant sonuna kadar celi olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası amacıyla çok şişman hedeflerin bulunduğu nâkil Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna bakarak çalışıyoruz. Yenilikçi ve teknoloji tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çok elan çabuk ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle global piyasalarda adından söz ettirecek eskimemiş Türk markaları sezmek için kabadayı girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Efendimizin de buyurduğu üzere rızkın 10’da 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla boş bırakmadan, önce gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonra kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza bitmeme edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları emin olun bizi olağandan gururlandırıyor. Güzeşte yıl Türkiye’da er adım girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar yatırım aldı, bu sene bu misil geçmiş 7 ayda 1,5 milyar doları buldu. Sabık yıl Avrupa’de oyun yatırımı alanında yer fazla envestisman kayran kent İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’de sunma çok yatırımı ki almış diyerek bakıyorsunuz esasen bire bir Türk vatandaşı baziçe girişimciliği alanında sunma çok yatırımı almış.”

Nazır Varank, güzeşte dönem Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden eskimemiş çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, öz şirketini kurduğunu, baziçe geliştirdiğini, 9 kişilik ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonra da, ben oldukça şundan çalım duyuyorum, ‘Biz bu sene 200 milyon liraya andıran alacak ödeyeceğiz ve inşallah ben algı rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegenç tıpkısı arkadaşınız. 200 milyon dolarlık melfuf ayar üretebiliyor. O arkadaşımız şurası söyledi, aslında aksiyon yapış şekillerinin ne kadar değiştiğini göstermesi açısından çok yetişkin, ‘Ben 9 arkadaşımı üstelik şirkete eş ettim, hepsi şu anda milyoner’ dedi. Haddizatında önümüzdeki dönemde eklenmiş değeri esasta sizin kabil çoluk çocuk oluşturacak. Bizler de onun altyapısını alıştırmak amacıyla çalışıyoruz. Başarı hikayesini siz altın gençlerimiz yazacaksınız.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, arsıulusal medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız albeni araçlarından bahsettiği istihbarat olduğunu anlatarak, insansız gelgel araçlarının geliştirildiği ekibin gözyaşı ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun için önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’de Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, sekans üretim araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu galeyan donör işlere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın çekicilik donör olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının arkası sıra Icra Vekili Mustafa Varank, Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi’nin Kartal Vukuf Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açım konuşmasında, insanın zarfında bulunduğu doğaya müdahale ederek, kültür ve medeniyet kurabilen yegane erinç olduğunu belirterek, insanın daha bereketli tıpkısı dünya amacıyla namütenahi tıpkı teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Temas çağ alışta yenileniyor atılmak gibi olgun, kültür ve teknolojik gelişmelerin da nefes alıp verdiğini tabir eden Öztürk, “Günümüzde merkezi aynı deyim olarak inovasyon terimiyle rapor edilen bu süreç bilgelik ve teknoloji tezyit, âdem yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü sanayi devrimi namına adlandırılan içre bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon olarak ortaya çıkıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Öztürk, çağın düşünüm yörüngesinin etrafında inovasyon, müracaat, AR-GE, hamle, dizayn, sürdürülebilirlik, yapay zeka, sayısal firez, robotlar, arttırılmış gerçek, akıllı sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık da serencam yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve büyüklük bazında gerçekleşen gelişmeleri konus¸acakları bu zirvede, Icra Vekili Varank’ı görmekten bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “İki aktarılma boyunca gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara çevirici olmasını, hedeflenen hikmet ve sınama aktarımının gerçekles¸mesini, cümle katılımcılarımızın bundan bolca yarar görmesini dilek ederim.” dedi.

Bu arada, Sunma Portföy ve Değiş Tokuş I·stanbul anne sponsorlugˆunda, KartalDernek vasıtasıyla düzenlenen “Şahika Kartal: Giris¸imcilik ve I·novasyon Zirvesi”, Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Bugün giris¸imcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve gök sanayisinden defans sanayisine kadar ele alınacak paneller, erte dahi devam edecek. Zirvenin keynote sunumlar, evvel kadem dersleri ve yarışmalarla katılımcılara gani tıpkısı repertuvar yaşatması bekleniyor.

Share: