Son zaman ruzname: BAŞBAĞLAR KATLİAMI DAVASI YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

BAŞBAĞLAR katliamıyla ilişkin 2019 yılında başlatılan yeni soruşturmanın arkası sıra açılan 1’i tutuklanmadan, 20’si firari, 21 sanığın yargılandığı davanın evvel duruşması, bugün Erzincan 2’nci Korkulu Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada SEGBİS ile dinlenen davanın tutuksuz sanığı S.T. (56) adlı eş, suçlamaları kabul etmedi. 38 mağdurun 15’ini dinleyen mahkeme heyeti, duruşmayı sevgili dosyalarındaki kusurlu hususların giderilmesi üzere 19 Aralık’a erteledi. Erzincan’ın Kemaliye ilçesine mecbur Başbağlar köyünde 5 Orak Ayı 1993 tarihinde PKK’lı teröristler, 33 sivil vatandaşı şehit etti. O aktarılma hesaplı soruşturmanın arkası sıra 20 kişi hakkında sav açıldı. İzmir’birlikte Çap Güvenlik Mahkemesi’nde görülen davada, 2 hayat hakkında mahkumiyet kararı çıktı.

Erzincan Cumhuriyet Altını Başsavcılığı 2019’de dosyayı baştan açtı. 3 yıllık kurnaz mesai sonucu yıpranmamış delillere ulaşıldı. Katliamda sorumluluğu bulunduğu ve terör örgütü PKKKCK üyesi oldukları belirtilen 21 aynasız tek tek tayin edildi. Soruşturma kapsamında şüphelilerden S.T. gözaltına makbuz, diğerlerine ise ulaşılamadı. S.T., çıkarıldığı mahkemece adli arama neredeyse erkin bırakıldı. Firari 20 berbat için ise yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının peşi sıra S.T. ile katliamda sorumluluğu bulunan ve terör örgütü PKKKCK üyesi oldukları belirleme edilen firari A.Ç., A.T., C.Ş., D.K., D.S., E.M., E.K., F.Y., H.S., H.A., H.Y., İ.H.A., İ.T.Y., M.İ., M.D., M.A., N.Ö., S.Ö., S.T., Ş.Ö. ve Ü.B. hakkında ‘Devletin egemenliği altında mevcut topraklardan bir kısmını, izzet idaresinden ayırmaya çalışmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası istemiyle sorun açıldı. İddianamede, elan önce bir nice değişik eylemlere katılan yıldırı örgütü üyelerinin bile ifadelerine düz verildi.

DAVANIN İLK DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Sanıkların yargılanmasına zaman Erzincan 2’nci Bunaltıcı Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada, İstanbul Adliyesi’nden Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan tutuksuz maznun S.T. ile 4 şahit dinlendi. S.T. savunmasında, suçlamaları reddederek saldırıda kendisinin olmadığını öne sürdü. Mahkeme heyeti, 38 mağdurdan 15’inin birlikte ifadesini aldı.

Duruşmayı DÜRÜST Öğür Erzincan Saylav Hisse Senedi Çakırdoğan, Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman, SELIM Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Başbağlar Köyü Muhtarı Yüce Akarpınar ve çokça sayıda vatandaş ile katliamın mağdurları izledi. Mahkeme devam ederken verilen arada açıklama özne mağdurların avukatı Eder Kartal, 2 Orak Ayı 1993 Madımak ve maalesef 5 Orak Ayı 1993 Başbağlar budunsal ve akide ekseninde emperyalistlerin gölgesinde gelişen iki keskin vakadır. Esasta yekpare Türk Milleti evlatları etnik ve akide ekseninde bu olaydan uzaklaşarak Türk vatanının bütünlüğü, Türk Milletinin birliği, dirliği, bol bolamat ve huzuru Türk Devleti’nin sonsuzluğu ve gelecek nesillerimizin insani yaşaması amacıyla kurnaz olmaya davet ediyorum. 21 sanığın çabucak tutuklanmasını bekliyorum. Adli arama şartı ile başıboş bırakılan kişinin tutuklanmasını istiyoruz. Tutuklandığı zaman bir nice zevat ortaya kazanç. Şu anda kaçıyor. Mevcut ifadelerde bile zımnen bu işin içinde. Yeryüzü önemlisi Ankara Celal Güvenlik Mahkemesi 199921 esas az sorun dosyasının bu dava dosyasının içine girecek zira PKK yıldırı örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan zevatın bu sav birlikte yargılanmasını talep ediyorum. Adaletin tecellisi namına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Zira filhakika adada de tabir ettiği kabil Şemdin Sakık’ın da iddianamedeki ifadesi bu durumu kilitsiz küreksiz ve kemiksiz ortaya koyduğu kadar PKK yıldırı örgütünün zaten kurucusu, yöneticisi ve başkanı halen başkanlığı devam etmektedir. Türk Milletine sesleniyorum. Kocaman Türk Milletini yönetme iddiasında vazifeli olanlar fehamet ve ulus mücadelesinde ininde ne pahasına olursa olsun yıldırı namevcut edilmelidir diye niteleyerek konuştu.

‘KATİLLER BULUNSUN, CEZALANDIRILSIN’

Olayın mağdurlarından o periyot 12 yaşında olan Mehmet Kaya (41), ’30 sene sonradan gelen geç kalınmış bire bir adalet amacıyla da tığ zat savaşımızı vermeye bitmeme ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları yerine gelsin. Bu bizim içimizi tek ant soğutmayacak. Katliamda 12 yaşındaydım. Halen acısını yaşıyoruz. Halen önceki günkü kadar acısını yaşıyoruz. Bizim acımızı tek molekül dindiremeyecek. Katiller bulunsa birlikte dinmeyecek ama biz müddei olamaya devam edeceğiz. Hakkımızı arayacağız. Şikayetçi olacağız dedi. Mağdurlardan Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Mualla Dikkaya de ‘O tarihte açılan sevgili 1997 yılı Ilk Teşrin ayında Erzincan’dan İzmir’e alındı. İzmir’de bile o tarihte kurmaca benzeri mahkemede ülfet skandalları ile dolu tıpkı şekilde kapatılmıştı. O çağ devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’hangi şikayet emreylemek bize zul geldiği için o devir acımızı dahi o skandalları bile içimize gömmüştük. Fakat bugün 2019 yılından beri incelenen, yürekli savcılarımızın iddianamesi onları kutluyorum. Kutlama ediyorum. Duruşma heyeti eliyle akseptans edildi. O periyot akamete uğrayan umutlarımız zaman yeniden yeniden yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz kim; türe hakkı ile görünme haysiyet. Katliama katılan gelişigüzel ki varsa bu pespaye yıldırı örgütü mensuplarının tüm cezalarını bulur. Bunların cezalarını bulması bile diğerlerine de eş peki. Türkiye’birlikte o büyüklüğünde çok faili belgisiz vaziyetler var kim alelhusus da 1993’te. Bunlarında inşallah failleri bulunur. Benzeri elan üstelik hangi Sivas hangi birlikte Başbağlar hadiseleri yaşanmaz inşallah ifadelerini kullandı.

Davayı izlem eden Kemaliye Belediye Reisi Mehmet Karaman ise, ’29 sene önceki yaşanan kırım halen değişen bir madde bulunmayan. Şehitlerimiz gönlümüzde yaşıyor ancak zaman tekrar kangren olan davamıza neşter vurulduğu amacıyla yetkililere teşekkürname ediyorum. Tığ Türk adaletine inanıyoruz. Buradan bebek katillerine, yayılımcı güçlere sesleniyorum. Türkiye’yi Türk Milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Tığ 29 sene önce dedik ki; ‘Başbağlar’ı unutmadık, unutturmayacağız.’ 29 sene sonraları yeniden davamız gündeme geldi. Hep yetkililere ve emeği sabık herkese teşekkürname ederim. Şehitler bizim şehitlerimiz. Elbette kim izansız gelmeyecekler biliyoruz amma Ne mutlu Türk’üm diyene diyorum dedi. Tahminî 6 saat süren duruşmanın ardından duruşma heyeti, S.T.’nin tutuklanmadan yargılanmasına ve ev dışı yasağı konulmasına karar verip ülkü dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması üzere davayı 19 Aralık’a erteledi.

Share: