Sonuç An | Gusto zengini Dereli, turizmde ivme kazandı

Giresun’un Dereli ilçesi, firuze renkte gölleri, travertenleri ve yaylalarıyla mıntıka turizminde yöre plana çıkıyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta meydan alan, ladin ve köknar ormanlarını barındıran yaylalarıyla doğaseverleri cezbeden Dereli, sonuç yıllarda Mavigöl, Göksu travertenleri ve Kuzalan Şelalesi kadar turizm destinasyonlarıyla civar plana çıktı.

Kuzalan Gusto Parkı içerisinde Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, haziran ayından itibaren turkuaz renkte akıyor. Yaz sezonunda Mavigöl’e, ziyaretçiler ilişki gösteriyor. Tabiat parkı içerisinde Taşpınar Deresi’nde tahminî 20 metreden Katarakt Deresi’ne dökülen Kuzalan Şelalesi da bent görüyor.

Mineralli suyun aktığı parafin taşlar ve firuze mülevven göletlerden oluşan Göksu travertenleri üstelik bu mevsim yerel ve yabancı turistler vasıtasıyla ülfet edildi. Teras şeklinde haddinden fazla sayıda göletten oluşan travertenlerin birlikte açık ladin ormanları ve çayırlarla kaplı Kubbe ve Kulakkaya yaylaları ile Koçkayası Beğeni Parkı de hayat veren ortamıyla doğaseverlerin yol uğrağı noktası arasında.

20 Ağustos 2020’de meydana gelen selde şişman hasar alan ve fehamet vasıtasıyla baştan mensur edilen Dereli, gelecek yıllarda turizmle kalkınmayı hedefliyor.

Dereli Belediye Reisi Zeki Şenlikoğlu, AA muhabirine, ilçede yaklaşık 30 yıldır turizmde civar planda olan Kubbe ve Kulakkaya yaylalarına Mavigöl ve Göksu travertenleri gibi turizm destinasyonlarının de eklendiğini söyledi.

Bu mevsim Giresun Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Göksu travertenlerinin yöre plana çıktığını aktaran Şenlikoğlu, “Şu asıl büyüklüğünde Göksu travertenleri 100 bine mümasil ziyaretçi aldı, herhangi bir Cumartesi ve Aksata dolup taşıyor.” dedi.

Şenlikoğlu, Mavigöl ve Kuzalan Gusto Parkı’nın bile ağır sıklet ziyaretçi aldığını tabir ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçemizde bu yaz döneminde hele Ramazan Bayramı’ndan bu yana turistlerin ve gurbetçilerin gelmesiyle 500 bin kişinin üstünde turizm hareketi oluştu. Kargaşa-Giresun Havalimanı’nın hizmette olması ve Giresun-Dereli kişmiri amacında yapılan icraat bu turizm hareketinde çok öncü oldu. Eğribel Tüneli ve Giresun-Dereli yağız yolunun tamamlanmasıyla bu hareket haddinden fazla elan katlanacaktır. Sivas, Kayseri, Erzincan ve Adana bölgelerinden mevrut ziyaretçi sayısı da erişim yatırımlarının tamamlanmasıyla artacaktır.”

“Konaklamalı ağılayacağımız mihman sayısı dahi artacak”

Turizmin ilçede birinci kavil kapısı olacağını dile getiren Şenlikoğlu, “Eskimemiş yapılan otellerimiz birlikte var, girişimcileri de kutlama ediyoruz. İnşallah birkaç sene içerisinde açılacak oteller daha var. Böylece konaklamalı ağılayacağımız konuk sayısı dahi artacak, Dereli ve Giresun ekonomisine katkısı olacaktır.” diyerek konuştu.

Şenlikoğlu, ilçenin sonbahar ve kış mevsiminin dahi ayrı tıpkısı güzelliği olduğunu belirterek, bu dönemde de çok sayıda ziyaretçinin ilçeyi mülakat edeceğini aktardı.

Sel felaketinin peşi sıra şevket marifetiyle kaza merkezinin baştan mensur edildiğini anımsatan Şenlikoğlu, “İlçenin fiziksel durumu ağız ağıza değişti. Yıpranmamış hareket yerlerinin faaliyete geçmesiyle burası elektrik merkezi olacak. Şehremaneti namına avrat ve genç girişimciler ile turizme yönelik icraat yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koçkayası Beğeni Parkı’nda faaliyet gösteren otelin müdürü Durmuş Ateşin üstelik mayıs ayından eylül sonuna büyüklüğünde yüzdelik 90 doluluk oranıyla çalıştıklarını belirtti.

Kubbe Yaylası’nın Şark Karadeniz’in eskimemiş artmış alanlarından biri olduğuna bel fail Ateşin, “İnsanların keşfetme duygusu elan da arttı. Giresun turizmde son dönemde ivme kazandı. Bunda Mavigöl ve Göksu travertenlerinin birlikte etkisi var, ora yerel ve yabancı gezmen çekici ayrımsız bölge. Kümbet Yaylası insanların durak noktası ergin durumda. Bu bölgeler turizme çokça ulama sağladı.” dedi.

Ateşin, yaz turizmini çok mebzul geçirdiklerine değinerek, şita turizminde da arz ongun seviyelerde ilerleyeceklerini, beklentinin faziletli olduğunu kaydetti.

Share: