Sonuç dakika bili… Dilara’nın ölümünde tutuklanan Çağla: Dilara kaybolduktan bilahare ‘ölsün, gebersin’ gibi kelimeler etmedim (3)

KADIN HAKLARI KOMİSYONU HAREKETE GEÇTİ

Dilara Köç’ün ölümüyle ilgilendiren Erzurum Barosu Kadın Hakları Komisyonu harekete geçti. Erzurum Barosu Umumi Heyet Üyesi ve Avrat Hakları Komisyonu üyesi Avukat Bilgili Bahtiyar Hakim, olayla ilişkin dosyanın savcısıyla görüştüğünü bildirdi. Bilgili, “Acep dosyada müdahil cins miyiz, dosyaya hangi kadar katkımız gibi? Ailenin muhakkak ki avukatı olacaktır. Biz toplumsal yerine, zira sonuçta beyninde ayrımsız genç kızın ölümü var. Acep bu zihayat kızımız intihar mı etti, yoksa intihara mı sürüklendi? Bunun soruşturması yapılırken biz üstelik Karı Hakları Komisyonu adına olaya karışma olup olmayacağımız konusunda meşveret edeceğiz. Bu nedenle dosyayı inceleme gereği duyduk. İncelediğimiz kadarıyla maatteessüf ki yüksekten düşerek vücudunun bağırsak organları parçalanması şeklinde ölüm olayı var. Allah dinç kızımıza rahmet eylesin. 4 tane gözaltıyla başlayan süreçte 1 arkadaşı tutuklanarak cezaevine irsal edildi, diğer 3 kişi adli kontrolle erkin bırakıldı. Deminden soruşturma ilerleyici günlerde kesin şekilde ortaya çıkacaktır. Zira telefon ülfet kayıtları, maktulden alınan dem, DNA örnekleri fenomen yeri incelenmesi yahut fenomen yerindeki çevreyi gösteren kameraların incelenmesi neticesinde intihar mı, yoksa intihara motivasyon mi, yoksa bu güre kızımız masumca olay hesabına çağrılıp de aşağıya mı atıldı? Bunların hepsini, hepimiz, bilcümle bu arada, ilerleyici günlerde göreceğiz. Kıya vakası olması halinde sonuna kadar sunu mufassal detayıyla araştırılarak varsa suçlular, belirleme edilen suçluların yeryüzü yoğun şekilde cezalandırılması ve adaletin yerini bulmasını hepimiz istek ederiz” diyerek konuştu.

MESAJLARI SAHİPLERİ AKSEPTANS ETMİYORKadın Hakları Komisyonu kendisine dosyayı incelediklerini, konuyla ait cumhuriyet savcısının de şişman hassasiyete ehil olduğunu rapor eden Bilgili, şunları söyledi: “Herkesin içini acıtan, kanatan dosya. Maalesef bir zinde kızımız hayatının baharında ölümle yüz yüze geldi. Bundan ahir hukuki süreçte Erzurum Barosu Kadın Hakları Komisyonu namına takipçisi olacağız. Fenomen adına taze kızımız girerken biricik başına giriyor. Bu konuda görüntüler var. Ama olaydan önceki birisi var mıydı, tendürüst kızı çağırmış mıydı, bunları soruşturmanın ilerleyen günlerinde hepimiz göreceğiz. Telefon kayıtları incelenip gelecek, çevredeki tekmil kameralar incelenecek. Şu anda biricik başına intihar yahut cinayettir söylemek haddinden fazla er hesap olur. Boş tahmin evet. Mesajlardan bahsediliyor amma mesajın sahipleri bunu akseptans etmiyor. Bunun birlikte ustalık namına incelenip dosyayla celp edildikten sonra açık adına bir şey ikna etmek cins olur.”

Share: