Sonuç dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 yaşama, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 gidiş geliş kazasında 289 kişi hayatını kaybederken, 29 bin 840 kişi da yaralandı. Yılın önce 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Inanma Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i adam, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı doğmak üzere bütün 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 gönül yaralandı, 289 birey birlikte fenomen yerinde hayatını kaybetti. Yılın evvel 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a artık. Ağustos ayında arz çokça ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beşer, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplam 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Sunu bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü olarak miftah kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 anahtar ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da benzeri sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi bile kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında arz kalın görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını kere, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız argıt ve kaplamanın sıkı olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izlem ve tahrif kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, çevrim kurallarına uymamak, al ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere gidermek, bulaşıcı ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kötülemek, alkollü namına şalter buyurmak, şiddetli kolaylıkla anahtar dercetmek, mürur yasağı olan yerlerden bozmak ve kavisli şekilde yahut haram olan yerlere otopark gelmek?Share: