Sosyal konut projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 el

Reisicumhur Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde içtimai göz projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar de uygun fiyatlarda hem arsa hem üstelik bölük sahibi olabilmek için projeye nazik rabıta göstermişti. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da eski bölüm “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında yaklaşık 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK TEMEL 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai konut projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e kadar bitmeme edecek. Konuya ilişik ise bakir detaylar ortaya daha çok. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çalım, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban içtimai göz hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’dahi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun esas atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 il ise anlaşılan oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak girmek için bu illeri sıralayan Icra Vekili Alım, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye hazırlık içerisindeyiz. 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde referans süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın de teşrifleriyle 5 bin konutun temelini balaban aynı coşkuyla atacağız.”

Bakanlık vasıtasıyla projeyle ilgilendiren yeni görseller birlikte paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” kendisine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve El Bankasının izinli şubeleri ve e-Ihtişam aracılığı ile yapılacak. Bankalar vasıtasıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Teşrinievvel 2022 tarihleri arasında akseptans edilecek. e-Şevket başvuruları ise 28 Teşrinievvel’de sona erecek. Göz tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Adalet sahiplerinin ev tipleri, münakasa yapıldıktan sonradan “ev tayin kurası” ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 teklik olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Yıldırı, Harp ve Fariza Malulleri”, “Bildirme az yüzde 40 mânialı vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki gençler” ve “Sair almaç adayları” gayrimümkün için 5 kategoride kabul edilecek. Tam talebin oluşmaması veya mücbir esbap nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine bilgi verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, skor, brüt metrekare, kesin metrekare ve şerefiyeli satma fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonradan belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 evvelden, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları bölük teslimlerini strateji fail ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Doğruluk sahiplerinin konutlarına ilgilendiren küsurat takanak bakiyesi ve aylık taksitleri seçkin yılın aile ve orak ayı aylarında kalkmak amacıyla yılda 2 kez, aynı esbak 6 mahiye dönemdeki işyar maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLECEK?

TOKİ marifetiyle inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde bildirme birkaç 1 yıl eğleşme fail yahut proje memleket nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda talih sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha ilk TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki mezun vezneci şubelerinde “Müracaat ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak.Sosyal konutlar için bir haneden yegâne başvuru alınabilecek, şırakkadak aşkın müracaat yapılması yerinde başvurular batıl sayılacak.Şehit aileleri, savaş ve uhde malulleri ile bunların dul ve yetimleri aut başvuruda bulunacaklarda, mahiye merhale halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya besin, sefer rastgele nev aldıkları yardımlar dahil tutmak üzere İstanbul için genişlik aşkın açık 18 bin lira, sınırlı genelinde ise yer fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.”Zihayat” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonra doğanlar başvurma edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve misyon malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Asayiş Kurumu sisteminden “Adalet Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular sadece banka şubelerinden alınacak, e-Izzet üzerinden referans yapılamayacak. Geçim aşamasında, hane başvurusu yapılan il sınırları içerisinde akıbet 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dair kişi anahtar sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan ülke nüfusuna mukayyet olduklarına ait doküman istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zahmetli hüviyet cüzdanı veya zor olduğunu gösteren doküman ile başvuru yapabilecek. Ebedî Uyku eden emeklinin mütekait olmayan eşi dahi başvurabilecek. Fakat mevt fail emeklinin maaş maaşını alan kızları aut, e-Büyüklük üzerinden başvurulanlar kesim aşamasında ibraz edecek.Özürlü vatandaşlar, Mânialı ve Nemli Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen etiket kartının fotokopisi yahut tam teşekküllü tıpkısı mehabet hastanesinden alınmış sunu bir iki yüzde 40 mânialı olduğuna dayalı uygulanan sağlık heyet raporuna ilgilendiren belge ile başvurabilecek. e-Kerem üzerinden başvuranlar üzeri fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecek.18 yaşından kıtipiyoz engelli çocuğu olan asıl veya ağababa öz yerine “mânialı” kategorisinden müracaat yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri beyninde “Adalet Sahibi Tespit Kurası”, noterlik huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, yıldırı, savaş ve fariza malulleri ile yeryüzü beş altı yüzdelik 40 sakat vatandaşlara ayrı ayrı hane sayısının yüzdelik 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise değişik, basamak sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan dahası referans olması halinde doğruluk sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride eş sahibi olmaya doğruluk kazanamayanlar, “diğer alıcılar” kategorisindeki müracaat sahipleri amacıyla yapılacak kuraya dahil edilecek.

“Farklı alıcılar” kategorisindeki doğruluk sahipleri dahi kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı elan sonraları TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak. Eneze, türe sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura keşide tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM’lerinden gabi alabilecek. Doğruluk sahibi olan ve henüz bilahare uyuşma imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Gayrimenkul Satma İşlemleri Hususi Ünsiyet Hükümlerine tabi olacak.Share: