Soyu hınç altındaki “rabıt kedisi” Iğdır’daki sulak alanlarda bile yaşıyor

Soyu acı altında mevcut ilhak kedisi, Iğdır’daki sulak alanlarda da yaşamını sürdürüyor.

Tarihte 1777’dahi Kafkasya bölgesinde tanımlanan ulama kedisi (felis chaus), soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan yaban türleri arasında düzlük alıyor.

Adana, Akdeniz ile İç Anadolu’da yayılış gösteren ve buralarda eşsiz da olsa görülebilen bu asıl, Ağrı Dağı’nın Iğdır tarafındaki Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarında de bulunuyor.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah ile Antrenör Üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, bu hafta Iğdır bölgesinde yaptığı yer çalışmasında bağlama kedisini görüntüledi.

“Çokça ender görülen benzeri zümre”

Prof. Dr. Şekercioğlu, AA muhabirine, bu türün yayılış haritasında Iğdır’ın birlikte vadi aldığını ve Türkiye’bile soyunun nâr altında olduğunu söyledi.

Saz kedisinin, çandır kedisi ile vaşak beyninde boyutlara sahip olduğunu rapor fail Şekercioğlu, “Kafadan gövde uzunluğu 60-80 santimetre, yerden yüksekliği kestirmece 36 santim. Ağırlığı birlikte bölgeye göre çokça değişebilir, 2 ile 16 kilogram ortada, yani Kars Sarıkamış’taki vaşak ağırlığına kadar ulaşabilen ayrımsız çeşit. Bölgemizde o kadar büyük değil. Küresel dağılımında bölgemizde, Iğdır’birlikte olmasını beklediğimiz çok ender tanıdık bir tuhaf.” diye niteleyerek konuştu.

Saz kedisini kuş gözlemi sırasında tayin ettiğini anlatan Şekercioğlu, şunları kaydetti:

“Benzeri kuşun sesini kaydetmeye çalışırken saksağanların daim öttüğünü fark ettim. ‘Birbirlerine bağırmaları bitmiyor.’ diye rahatsız üstelik oldum. Sonradan ayırt ettim kim bu ötüş saksağanların alarm ötüşü. ‘Aynı orion var.’ diyerek birbirlerini uyarıyorlar. Yılan gördüklerini fikren dürbünümü kaldırdım amma dürbüne birlikte icap kalmadan karşımdan ilhak kedisinin geçtiğini gördüm. 50 metre büyüklüğünde yürüdü, durdu ve baktı. Saksağanlar huzursuz ettiği için sazlığın arasına girip kayboldu. Bu benim için çok bahtiyar tıpkı gözlemdi. Henüz önce Adana’birlikte belgeselini çekmiştim amma Gün Doğusu Anadolu’birlikte ilk kez rabıt kedisi görmüş oldum.”

“Sayıları giderek azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor”

Şekercioğlu, rabıt kedisinin alelumum sulak alanlarda ve sazlıklarda yaşadığını belirtti.

Saz kedisinin, ülkede akarsu ortamında avlanabilen tek pisik türü olduğunu dile getiren Şekercioğlu, “Sulak alanların kurutulup tarlaya çevrilmesi, kemirgenlerin tarım zararlısı diyerek zehirle namevcut edilmesi ve geriden geriye av yüzünden soyu tehlikede olan bire bir tuhaf. Değişik yaşadığı Nil Deltası, Orta Doğu, Hindistan ve Güneydoğu Asya’üstelik yer vâsi yabani kedi türüyken, sayıları giderek azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor.” dedi.

Share: