SÖZCÜ’nün haberi Divan gündeminde

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde üniversiteyi methal sınavıyla ilgili hoppadak Kült Öğretimi Genel Müdürlüğü tıpkısı yorum yaptı. Direktörlük, üniversite sınavında geçmiş 100’e İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan 57 öğrencinin girdiğini açıkladı ve gayrı liselerin sınav sonuçlarını ise zar etmedi. SÖZCÜ, bu değerlendirmeyi 12 Ağustos Cuma haset kamuoyuna duyurdu. CHP Ankara Mebus Hedef Buyuru, bu haberimizi soru önergesi yaparak Meclis gündemine taşıdı. Emir, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti:

DİĞER LİSELER SEBEP BAŞARISIZ?

– Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, şappadak ayrımlı nokta türünde muvaffakiyet gösteren İmam Dil Cambazı Lisesi öğrencilerini nagehan çok el farzımuhal mı istatistik hazırlamıştır?

– İmam Hatip Liseleri’nde uygulanan icraat böylesine ayrımsız başarı getiriyor ise bu çalışmaların gayrı ekol türlerinde bile uygulanması tartışılmış mıdır?

– Diyanet Öğretimi Genel Müdürlüğü hangi talimat yahut izin ile YKS sonuç verilerini paylaşmakta, başka müdürlükler ise hastalik bu bilgileri paylaşamamaktadır?

– İHL öğrencileri, YKS’birlikte Ilmek Öğretimi Umumi Müdürlüğü’nün açıkladığı büyüklüğünde başarı gösterdiyse bu başarının sırrı nedir?

– İHL’lerin tersine gayrı ekol türlerindeki öğrenciler illet sınavda sükse gösterememiştir?

Share: