Su kurudu ortaya çıkan in tehlikeye rağmen ilişki görüyor

Akarsu kurudu ortaya çıkan in tehlikeye karşın rabıt görüyor

MARDİN Mardin’in şanlı akarsularından birisi kuruyunca ortaya çıkan mağaranın içerisine giren vatandaşlar canını hiçe sayıyor.

Mardin’in Mazıdağı ilçesi Şenyuva Mahallesine mecbur Çeşmebaşı mezrasında kâin akarsu kurudu ve ortaya çıkan mağara dikkatleri üstüne çekti. Mağarayı zaaf eden civar halkı mağaranın içerisine girmeye başlayarak canlarını hiçe saydı. Kurumadan geçmiş ayrımsız çokça turistin yol uğrağı mekanı olan su, şimdilerde zat haline metrukiyet edilmiş durumda. Bölgenin majör sağlık kaynaklarından olan su kurumasıyla gelişigüzel yöre halkında üzüntüye etken oldu.

“Canlarını hiçe farzımuhal meraklarını gidermeye çalışıyorlar”

İnsanların canlarını hiçe sayarak merakından mağaraya girdiğini belirten Müstakil Kaya, “10 yıl öncesine büyüklüğünde buralar su ile doluydu. İnsanlar buraya ülfet ve başlamak amaçlı geliyordu. Burada etkin popülasyonu çokça yüksekti. Ancak abuhava değişikliği nedeniyle serencam yıllarda susuzluk kafa gösterdi ve buraların suyu çekildi. Vatandaşlar meraklarından ufuk buradaki mağaranın içeresine giriyorlar. Bazıları bu mağaranın içinden su almaya çalışıyor. Canlarını hiçe sayarak meraklarını gidermeye çalışıyorlar” dedi.

“Derinliği haddinden fazla çok ve içerisinde hangi büyüklüğünde giderseniz gidin bitmiyor” diyerek sözlerine bitmeme fail Kayaç, “Vatandaşların canlarını hiçe sayarak mağaranın içerisine girmesi biraz korkutuyor. Buralar vaktiyle çok zer alanlardı. Buranın antant kaynaklarından birisiydi burada yetişen balıklar. Burada su mübarek olduğu amacıyla insanlar buraya balık sancımak üzere geliyorlardı. Fakat kuraklığın kendisini göstermesiyle böylesi bire bir ebat ortaya daha çok. Bu kapsam üstelik tığ ön halkını üzmektedir” şeklinde konuştu.

Share: