“Süper Meyve” Aronya’nın İlk Hasadı Yapıldı

Bütünsel keyif için sayımsız kâr sunan ve “süper semere” adına tanımlanan aronyanın geçmiş hasadına başlandı. Aronyayı dalında yetiştirip sofralara ulaştıran Mor Aronya, Yalova ve Kırklareli’deki 220 dönüm ekili arazide hasada bidayet verdi.

Mor Aronya’nın Umumi Müdürü Sertaç Kılıçaslan, “Yüksek tel ve besin değeri taşıyan aronya hesaplı adına da ilişik değeri yüksek ayrımsız ürün. Mor Aronya olarak 90 bin mezru fidanımızdan hasat ettiğimiz meyveleri nakit, cılız ve türap formunda müşterilerimize sunuyoruz. Aronyanın takviye edici besin kendisine tüketilmesi amacıyla ise Bezmialem Mangiz Üniversitesi ile ar-ge çalışmalarımız devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Aronyanın dünyada serencam dönemde sunu popüler meyvelerden olduğuna ilgi calip Kılıçaslan, “Aronyanın dünyada özellikle Polonya, Rusya ve ABD’birlikte üretimi gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise elan yeni tanınmaya başladı diyebiliriz. Ayrıksı meyvelere bakarak sunma faziletkâr tel ve besin değeri haiz aronya iktisadi olarak birlikte katma değeri faziletkâr benzeri kâr. Ballıdarı kendisine tüketilmesinin yanında kuru meyvesi, çiçekleri, kökleri ve yaprakları deva sanayisinde değerlendirilebiliyor. Bunlara ekleme yerine krem ve sabunlarda, deri bakımında ve ruh kaba maddesi yerine kozmetik sanayisinde de altın ayrımsız ürün. Akıbet yıllarda Türkiye’dahi birçok fırsatı barındıran çöz talebin az içi üretimle karşılanması amacıyla aronya üretim alanlarının artırılması gerekiyor. Bu istihsal alanlarının ve gelişen sanayinin istihdama sağlayacağı yardım de yadsınamaz” dedi.

ARONYA, SAYISIZ YARAR SUNUYOR

Aronya, mega antioksidan değerleri yanında C, PP, B, E vitamini ve erdemli miktarda antosiyanin içeriyor. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, mangan ve faziletkâr oranda tel içeren semere, bağışıklığın güçlenmesi, alerjilerin gerilemesi ve mafsal ağrıları gibi rahatsızlıklarda takviye edici azık rolünü üstleniyor. Efdal voltaj, anti-aging, uykuluk sağlığı, şeker hastalığı, ruh ve yaradılış sağlığı, alerji üzere vakayiname rahatsızlıklar, radyasyonun damarı bozuk etkileri ve ufuk sağlığı konularında iyileştirici özelliği de bulunuyor.

Farklı formlarda kolaylık tüketilebilen aronya, meyvenin suyu, konsantresi, tozu evet de kurusu kendisine tüketilebiliyor. Suyu, yavşak, dondurma ve süt ürünlerinde, kurusu ise pastacılıkta, puding, reçel, marmelat yapımında kullanılabiliyor. Dosdoğru atıştırmalık amacıyla mükemmel bir üs olan aronya türap haline getirildiğinde ise munzam değeri efdal ve işlevsel ayrımsız çaya dönüşüyor.

Share: