Suriyeliler illet BM’nin kendilerini yüzükoyun bıraktığını düşünüyor?

Lina Shaikhouni / BBC Dünya Servisi

Umm Ahmad, apışık sesiyle “Annem müterakki amansız hastalık hastası. Muafiyet sisteminin desteklenmesi üzere enjeksiyon olması gerekiyor. Şu anda on paralık birini bulamıyoruz” diyor.

Sarsıntı vurduğunda annesi Antakya’evet yıpranmamış ulaşmıştı. Felaketten salim kurtuldu amma tek doctor göremedi ve dört ahit sonradan muhalefetin elindeki Yıldız Suriye’ye gönderildi.

İdlib bölgesinde kemoterapi tedavisi olsa da, Umm Ahmad’ın ailesi ücretini karşılayamıyor.

Türkiye’bile tedaviyi bedava görecekti ve bu nedenle Türkiye’nin keyif sistemi Suriyeliler için tıpkı “ambulans”.

Zor ameliyatlar gereken ve süreğen hastalıkları olanlar, otama için Türkiye’ye gönderiliyordu.

Fakat hareket vurunca bu durdu. Ve deminden Suriye’deki hastaneler durumla başa çıkamıyor.

İdlip bölgesindeki esas hastanenin başhekimi Dr. Adil el Dugheym BBC’ye yaptığı açıklamada “Hastanemizdeki yoz bire bir kız, depremde boynundan omurilik yaralanması geçirdi.” diyor.

“Böyle bire bir vakayı normalde Türkiye’ye gönderme ederdik. Ancak Bab umum Hawa sınır kapısı bağlı olduğundan hastanemizdeki beyin cerrahı ameliyatı beğenmek zorunda kaldı.”

Kuzeybatı Suriye’deki yaralıların on paralık birinin şu anne büyüklüğünde sınırı geçmesine izin verilmedi.

Konfedere Uluslar’e ateş

Depremden ilk Bab umum Hawa, BM’ye arkalama yöneltme yetkisi sunulan bir tane eksen kapısıydı. BM henüz sonraları iki sınır kapısının elan açıldığını bildirdi ama doktorlar hala ehliyetli arkalama gelmediğini söylüyorlar.

Dr. El Dugheym “Enkazdan kurtarılan hastaların çoğunda böbrek yetmezliği var. Diyalize girmeleri gerekiyor” diyor.

“Diyaliz cihazları, demet bezi, dezenfektan, antibiyotik ve diyaliz üzere zaruri malzemelere ihtiyacımız var” diye niteleyerek de ekliyor.

Şimal Suriye’bile taharri muhtelif uymaz grupların elinde. Yardıma gerekseme duyan dört milyon kişiye giden BM yardımları Türkiye üzerinden gönderiliyordu.

Reisicumhur Beşar Esad’ın kontrolündeki Suriye hükümetine ilişik bölgelerden buraya çok bir iki yardım yollandı.

Rusya ve Çin, zamanında BM Güvenlik Konseyi’nde, BM’nin muhaliflerin elindeki bölgelere müzaheret için daha çok çizik kapısının açılmasını veto etmişlerdi.

Ancak, felaketin boyutları öylesine büyüktü kim, kuzeydeki Suriyeliler BM’nin yardım miktarını derhal artırmasını beklediler.

Suriye Amerikan Tıp Topluluğu’ndan (SAMS) Dima Maarawi “Normalde üç ay yetecek tıbbi malzemeyi ilk üç günde kullandık. Afiyet sistemimiz hakeza bire bir felaketle başa çıkamaz” diyor.

Maarawi “En çok, şişman geri hizmet kapasitesi olan ve acun genelindeki krizlere, özellikle de Kuzeybatı Suriye kadar ırak bölgelere takkadak müdahale etme kabiliyetleri olan BM kabil bir kurumu suçluyoruz” diye birlikte ekliyor.

Bu bölgelere geçmiş BM arkalama konvoyu, depremden dört dönme bilahare ulaştı.

Bab ahali Hawa temel yönetimi sözcüsü Mazem Alluş BBC’ye yaptığı açıklamada “Depreme müzaheret amacıyla güzeşte Perşembe gününden beri hiçbir özdek gelmedi” dedi.

Alluş’a bakarak Bab ahali Hawa’dan şu temel çatışma 128 BM yardım kamyonu geçti.

Alluş, bunların şişman çoğunluğunun hareket sonrası gönderilemeyen eğlenceli konvoylar olduğunu ve bunlarda çok birkaç tıbbi müzaheret malzemesinin bulunduğunu belirtti.

Alluş antrparantez “Depremden evvel beherglas BM müzaheret konvoyunda 100 ila 120 kamyon olurdu” diye niteleyerek da ekledi.

BM, depremin arkası sıra arkalama faaliyetlerinin boyutlarını büyüttüğünü ve üç tahril kapısını dahi kullanmaya başladığını söylerken, Alluş, yardımların siyasileştirildiğini belirtiyor.

“Esad rejimi ve Rusya, İran ve BAE üzere kâh arsıulusal müttefikleri, onları akıbet 12 yıldır öldüren bire bir zalimden yardım akseptans etmeleri için muhalefete külfet yapıyor” diyor.

Esad’dan yardım akseptans edilmesine çokça cebin ve bu tutumun Kuzeybatı Suriye’üstelik çok olduğunu savunuyor.

“Önümüzdeki kül yaşam engellenmişse ve tek çağ alabileceğimiz düz hükümet üzerindense, buradan içki almayı kabul etmiyoruz” diyor.

SAMS’fecir Dima Maarawi’ye bakarak, acun onları mufassal süre evvel unuttu.

Rus ve Suriye uçakları, iç savaş süresince Kuzeybatı Suriye’deki hastaneleri ve sağlık tesislerini maksat aldı. Keyif sistemi filhakika kırılgan durumdaydı ve zelzele işleri henüz üstelik kötüleştirdi.

Maarawi “Uzmanlara insani tıpkı krizimizin olmadığını, çabucak korunmamız olmadığını söylerdik” diyor.

“Arsıulusal sosyete yıllarca bizi yeryüzü azla dalavere etmeye ayrılma etti ve bu yer sarsıntısı olduğunda birlikte yegâne başımıza kaldık” diye bile ekliyor.

BM’nin “tehlikeli” yardımları toplumsal medyada de küçümseme konusu oldu.

Bir çizimde, enkazın ortasına konulan şişman ayrımsız BM bergüzar kutusu görülüyor. Kutunun üstünde Arapça ve İngilizce “Sıkıntı dallı güllü Konfedere Milletler için ihsan kutusu” yazıyor.

YouTube’de yayımlanan aynı videoda ise dağılmış ayrımsız binanın enkazında etkin gönüllüler görülüyor. Elleriyle enkazı kulaklı gençlerin üstünde Suriye muhalefetinin logosu var.

Her yerde kum ve toz var ve ‘birini’ kurtarıyorlar. Üstünde BM logosu mevcut ayrımsız oyuncak kocaoğlan havaya kaldırılıyor. Videonun başlığıysa “Suriyeliler BM’yi Kuzeybatı Suriye’de buldu.”

Share: