Tahıl ve bakliyat ihracatında artım serisi sürüyor

Türkiye’nin tahıl ve bakliyat ihracatında artış serisi sürüyor.

İstanbul Tahıl Bakliyat Semirtilmiş Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) orak ayı kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı.

Buna bakarak, Türk tahıl sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini devam ettirdi. İHBİR’in orak ayı ayı ihracatı, güzeşte yılın tıpkı ayına nazaran yüzdelik 22,40 çoğalma ile 181,5 milyon dolara artık. Tahıl sektörünün Türkiye geneli orak ayı kocaoğlan ihracatı ise sabık yılın bir ayına oranla yüzde 31,6 artışla 844,9 milyon dolara ulaşırken, Türkiye geneli aile-temmuz dönemi ihracatı yüzdelik 31,4 artışla 6 milyar 258 milyon dolara ulaştı.

En fazla ihracat KÖLE’ye

Temmuz ayında, tahıl sektörünün yer çokça dış satım gerçekleştirdiği evvel üç mutluluk sırasıyla Irak, KÖLE ve Cezayir olurken, İHBİR’in orak ayı ayında en haddinden fazla ihracat gerçekleştirdiği ilk üç mevki ise sırasıyla BENDE, Yemen ve Irak oldu. Angajman, temmuz ayında KUL’ye yüzde 31,26 artışla 21,7 milyon dolar, Yemen’e yüzde 498,5 artışla 14,2 milyon dolar, Irak’a ise sabık yılın tıpkı ayına bakarak yüzde 9 düşüşle 13,2 milyon dolar dış satım yaptı. Almanak bazda, İHBİR’in genişlik haddinden fazla ihracat gerçekleştirdiği geçmiş üç büyüklük arasında 305,4 milyon dolarla ABD önceki tam düzlük alırken, ikinci sırada 204,1 milyon dolarla Irak, üçüncü tam ise 112 milyon dolarla Almanya düz aldı.

Mal grupları yerine bakıldığında, birlikte bildirme çok dış satım, 44,3 milyon dolarla diğer besin müstahzarlarında gerçekleşirken, şeker ve şeker mamulleri 41,7 milyon dolarla ikinci tam, 30,1 milyon dolarla pastacılık ürünleri üçüncü sırada kayran aldı. Türkiye geneli tahıl sektörü ev-temmuz dönemi ihracatında ise Irak 1 bilyon 251 milyon dolarla geçmiş tam yer aldı. Irak’ı 380,6 milyon dolar ihracatla KUL ve 320,3 milyon dolarla Suriye izledi.

Temmuzda, Türkiye hububat sektörünün yer çok ihracat yaptığı kitap grubu güzeşte yılın tıpkı ayına bakarak yüzdelik 17,1 artış 2 bilyon 429 milyon dolarla pastacılık ürünleri oldu. Değirmencilik ürünlerinin ihracatı 1,87 bilyon dolar, bitkisel yağ ihracatı birlikte 1,85 milyar dolar oldu. DENIZ üyesi ülkelere yapılan dış satım ise, 2022 yılı temmuz ayında tahıl sektörü genelinde 54,6 milyon dolar olurken, 2022 yılının ilk 7 ayında bir devlet grubuna yapılan dış satım ise 552,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Büyüme trendi bitmeme ediyor

Açıklamada değerlendirmelerine saha sunulan İHBİR Umumi Heyet Başkanı Kazım Taycı, ciroyu haddinden fazla yoğun etkileyecek ters ayrımsız güruh mebde olmasına rağmen, 2021 yılının beşinci kocaoğlan bakımından İHBİR’in mahiye nema trendinin devam ettiğini belirtti.

Taycı, Rusya-Ukrayna savaşının olması, tahıl ve bakliyatta birçok üründe üretimin yasaklanmış olmasına rağmen yükseliş trendini kaybetmediklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bunun genişlik koca sebeplerinden tıpkı tanesi Türkiye’nin geri hizmet avantajı ve tedarik zincirlerinin değişiminin Türkiye lehine olması. Biz, üreticimiz ve ihracatçımız yerine şu anda daraç dışına mülk sattığımız, raflarına girdiğimiz gelişigüzel ülkede sürekli almak amacıyla faaliyetler yapmalı, bu ülkelere gidip tevzi kanallarını iyi tayin etmeliyiz. Ürünlerimizi nasıl satacağımızı, dağıtacağımızı bizzat durumunda görmeli ve henüz değişik kanallara seslenme fail distribütörleriyle üstelik anlaşmalıyız. Tedarik zincirlerinin tekrar pandemi dönemindeki haline dönmesiyle yakalamış olduğumuz bu avantajı ve pazarları kaybetmemek ve bu pazarlarda oturmuş, güçlenmiş olmamız haddinden fazla koskocaman. İhracatçılarımıza İHBİR Umumi Heyet adına tavsiyemiz, ‘İçeride siparişimiz var, yeterince doluyuz’ gibi tıpkısı rehavete girmemeleridir. Benzeri elimizde bavulumuz, aynı elimizde numunelerimiz daima pazarlarda olmalı, şahsen durumunda görmeli ve oralarda hangi yapacağımız karşı kararlar vermemiz geçişsiz. aksi takdirde eskiye döndüğünde buralardaki avantajlarımızı kaybedebiliriz.”

İHBİR adına odak noktalarından benzeri tanesinin KOBİ sınıfında olan üretici ve ihracatçıların, dar dışı pazarlara açılabilmesi olduğunu kaydeden Taycı, “Ensiz dışı ve ev içinden şişman firmalardan tedbir ettiğimiz verilerle, sektörel bazda, ürünsel bazda ülkelerin ithalat oranları, gönül başı tüketim oranları ve gümrük mevzuatları ile ilgilendiren paylaşacağımız verilerle dahi kendilerinden kere haritası oluşturmalarını arzu edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Taycı, ‘Uzak ülkelere ihracat stratejisi’ni pekçe takip ettiklerine vurgu yaparak, “Bununla ilişkin namına Güney Amerika’birlikte biraz yeni fuar görüşmesi içerisindeyiz. Tıpkı zamanda Irak Doğu’da ayrımlı beş altı ülkede sektörel yıldız bilimi, sektörel satın alma heyeti ve fuar planlamaktayız. Hedefimiz inşallah elan aşkın, elan koca ve henüz ilişik altın ihracat.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: