TARİHİ TURAN ALAKENT EVİ’NDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI

MANİSA’nın Alaşehir ilçesinde Ekin ve Turizm Bakanlığınca bire bir müddet geçmiş Cumhuriyet Altını dönemi mimarlık eseri car edilen, esirgeme altındaki 96 almanak ‘Turhan Alakent Evi’, belediye meclisi tarafından alınan kararla, aslına akla yatkın restore edilip ‘Alaşehir Kongre Evi’ kendisine ilçeye kazandırılmasına değişmeyen verildi.

Alaşehir’de 17 Son Teşrin 1963- 8 Boşluk 1973 tarihleri beyninde uray başkanlığı işleyen Turhan Alakent’in sahibi olduğu, Soğuksu Mahallesi İstiklal Caddesi’nde 1926 yılında Bulgar ustalar yoluyla düz yazı edilen bina Kongre Evi olacak. 96 yıllık tarihi, yığma taş ve tuğladan yapılma ev, 2009 yılında Manisa İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve İzmir 2 Numaralı Ekin Varlıklarını Esirgeme Nahiye Kurulunca koruma altına alındı. Hars ve Turizm Bakanlığı tıpkısı müddet önceki, Yunan işgalinden sonra Rusya’dan getirilen özel çimento ile mensur edildiği tamlanan tarihi eve, Cumhuriyet dönemi mimari eseri statüsü verdi. 3 kıvrım, 7 odalı Turhan Alakent Evi, sabık 8 Mart’ta Alaşehir Belediyesi’ne devredildi. 1926 yılında çıkan tıpkı yangında ilçe binasının yanması sonucu, yıpranmamış mensur edilen ve kısaca benzeri sene kaymakamlık binası adına bakım veren bu çatı Alaşehir Belediyesi mart ayı Yalın Kat Sedir Toplantısı’nda, orjinal dokusunun korunarak restore edilip, ‘Alaşehir Kongre Evi’ namına ilçeye kazandırılmasına karar verildi.

‘ALAŞEHİR KONGRESİNİ CANLANDIRACAK BİR EV OLACAK’

Alaşehir’in tarihini yaşatacaklarını dile getiren Alaşehir Şehremini Ahmet Öküzcüoğlu, ilçedeki tarihi binalara ehil çıkılacağını belirterek, Hedefimiz bunları gelecek nesillere aktarmak. Bu evi Alaşehir’birlikte yaşayanlar agâh ve gıptayla bakarlar. Amacımız bu evin restorasyonunu yapıp, Alaşehir Kongresi’nin dahi canlandırılacağı tıpkı karı haline tebliğ etmek, Turhan Alakent Bey’in adını da burada keyiflendirmek olacak. Ayrıca Alaşehir Kongresi’ni bile gelecek nesillere göstermek olacak. Bittiğinde iyice olacak. Soğuksu Mahallesi İstiklal Caddesi üstünde bulunan Turan Alakent Evi, cumhuriyetin ilk dönemlerinde işlenmiş tıpkı karı. Bu evi belediyemize kazandırdık. Yenileme yapacak olan firmaya saha teslimi yapıldı, icraat başladı. Yenileme çalışmaları bire bir yıl içerisinde tamamlanacak. Çalışmalarda YİKOP (Yatırım İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığı) ve Kültür Varlıkları’ndan destek alıyoruz. Projenin yüzde 70’ini valiliğimiz karşılıyor, artan yüzde 30 kısmını birlikte Alaşehir Belediyemiz karşılıyor. Bu tarihi dokuyu otantik ayla getirip, Alaşehir’imize detaylı yıllar hizmet verir ağıl getireceğiz. Emeği güzeşte tekmil arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.Share: