Tarımın başkenti Konya, deminden dahi gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, deminden birlikte gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, şimdi gastronominin başkenti olmak üzere kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Murat İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık kemirmek kültürünün tanıtımı için bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in aheste deste gördüğünü söyledi. Komutan Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu gibi artık inşallah gastronominin üstelik başkenti olacak. Tıpkı hükûmet merkezi kent yerine bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu en ferah şekilde yazmak üzere ceht sarfiyat ediyoruz. Herkesi GastroFest üzere Konya’ya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın yemek kültürünün tanıtımına katkı keşfetmek amacıyla bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde seçkin çevrim on binlerce haz tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Belediye Reisi Meram İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çokça sayıda medeniyete aile sahipliği eden, üreten tıpkısı kent olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarma etmek istediklerini anlatım etti. Komutan Altay, “Hepinizin bildiği kabilinden haddizatında tıpkısı madde nerede üretiliyorsa orada yenir. Zımnında Konya, bu ürettiklerini sunma fena hâlde şekilde sofraya arz etmek için çok kırıcı aynı himmet sarf etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu dakika itibariyle biz dahi gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya hız ediyoruz. Haddinden Fazla ağırbaşlı tıpkı katılım var. Hele site dışından haddinden fazla ağırbaşlı bire bir ortaklık var. Bu vesileyle alelhusus kesim coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi özellikle hikâyelemek isterim” dedi.

“Bu curcuna Ateşbaz-ı Iye Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Düzenlenen festivalde esas temanın Ateşbaz-ı Ege Hazretleri olduğuna vurgu fail Başkan Altay, “Konya denilince akla önceki mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı üstelik Ateşbaz-ı Ege Hazretleri… Esasta gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere değme zaman bu konuda bindi olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Iye Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları üzere hemşehrilerim yerine teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi çabucak etliekmekle sadık değil”

Konya’nın kadim tıpkı kemirmek kültürüne eş olduğunu ancak çıktı etliekmekle tanındığını dile getiren Başbuğ Altay, “Konya denilince yer eke aşındırmak etliekmek. Hepimizin üstelik genişlik haddinden fazla sevdiği Ama Konya’yı hoppadak etliekmekle tespit etmek iri ayrımsız hükümsüzlük peki. Konya’nın coğrafi işaretli işaret müracaat sayısı 100. Şu asıl büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Dolayısıyla gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; akarsu böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, müzelik peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz gibi sac arası başta tutmak amacıyla; höşmerim helvası gibi tatlılarımızı ve içeceklerimizi birlikte görebileceğiniz aynı festival hazırladık” diye niteleyerek konuştu.

Gastrofest yemeden içmeden bedenleri değil gönülleri da doyuracak

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te yemek dışında muhtelif sosyal etkinliklerin birlikte hazırlandığına bel eden Komutan Altay açıklamasında, “Elden bedenleri doyurmak yetmiyor. Bunun amacıyla biraz üstelik gönülleri doyuracak işlemler birlikte yapıyoruz. Alelhusus ayrıntılar üzere majör etkinlik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ahenkli ayrımsız çağ bekliyor. Pazar akşamına kadar Konya’de gastronomi adına seçkin özdek var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 dönem musahabe edilebilecek bir kent”

Başkan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında oylumlu tıpkı kayran edindiğine özen çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu gibi çıktı bile inşallah gastronominin bir başkenti olacak. Benzeri başkent kent namına bu konuda dahi üstümüze düşen sorumluluğu yeryüzü ongun şekilde tefhim etmek amacıyla çaba harcama ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. GastroFest’e gelemedik diye niteleyerek üzülmeyin. Konya 365 periyot ülfet edilebilecek ayrımsız şehir.”Share: