Tavşanlı’da üniversitede geliştirilen “kablosuz fark sızıntı ölçer cihazı” esenlik personeline tanıtıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tavşanlı Çığır Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Kürsü Başkanı Öğretim Yardımcısı Muazzez Gül’ün yürütücüsü olduğu TÜBİTAK projesi kapsamında geliştirilen “kablosuz fark cereyan ölçer cihazı”, Tavşanlı Hikmet Otama ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde esenlik personeline tanıtıldı.

Tavşanlı Çığır Yüksekokulu Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, DPÜ ve Kütahya Afiyet Bilimleri Üniversitesinin (KSBÜ) işbirliğiyle gerçekleşen projede; elektronik, bilgisayar, yazılım, haritacılık, biyomedikal ile hikmet tedavi ve iyileştirme alanlarının bire bir arada vadi aldığı disiplinler arası takım çalışması yürütüldü.

Öğretim Görevlisi Muazzez Gül’ün yürütücülüğünü yaptığı projede Tavşanlı Iz Yüksekokulundan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Çelik, Öğretim Görevlisi Dr. Ahmet Fikirli, Öğretim Görevlisi Bahadır Çokçetin ve Öğretim Yardımcısı Bahir Ağabey ile KSBÜ Tavşanlı Esenlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan Öğretim Görevlisi Okan Üzer araştırman olarak saha alıyor.

Proje ekibi tarafından gerçekleştirilen lansman toplantısına Tavşanlı Patika Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmet Polat, Tavşanlı Izzet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sabahattin Altıntaş, Şifahane İdari ve Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı İsmail Ahu, Fizyoterapist Mehmet Fatih Sanver ve Uzm. Dr. Emre Şahin ile Çığır Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı öğrencisi Ahmetcan Sayla katıldı.

Cihazın özellikleri

Online yerine toplantıya katılan Eren Gül, cihazı tanıtarak soruları yanıtladı. Gül, ithal edilen ayrımsız cihazın yerini alabilecek kablosuz ayırt eğim ölçer cihazının TÜBİTAK desteği ile tamamlanarak uygulamaya alındığını belirtti.

Projede, iki yüzey arasındaki seyelan farkını kablosuz olarak ölçen, ölçümü zaviye değeri yerine ekranda gösteren, kaydedebilen ve köşe maksut değere ulaştığında kullanıcıya bildiren tıpkısı elektronik bütün tasarlandı.

Sistem, iki nüsha seyelan ölçen devir ve bire bir semptom devresi kalkışmak amacıyla 3 parçadan oluşuyor. Seyelan ölçen devrelerin içinde akselerometre, az denetleyici, kablosuz iletişim modülü ve pil bulunuyor. Işaret devresinde ise yetersiz denetleyici, kablosuz iletişim modülü, batarya, SD kurnaz, buzzer ve ekran saha alıyor.

Yapılan ölçümler, geliştirilen “EgimOlcer” isimli dinamik uygulama üzerinden dahi görüntülenebiliyor. Ayrıca http://egimolcer.dpu.edu.tr/ web sayfasına üstelik cihazdan elde edilen ölçümler kaydedilebiliyor.

Sunum sonrasında Başhekim Altıntaş, cihazın fizik tedavide kullanımı açısından müspet değerlendirmelerde bulunarak proje ekibini tebrik etti ve duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Prof. Dr. Polat ise misafirperverlikleri dolayısıyla Başdoktor Altıntaş ve katılımcılara teşekkür ederek, disiplinler beyninde gerçekleşen proje zımnında proje ekibini tebrik kartı etti ve başarılarının devamını diledi.

Share: