TAZELENME ÜNİVERSİTESİNDE DUYGULANDIRAN İLK MEZUNİYET

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi önceki ahit öğrencilerinin hatim töreni gerçekleştirildi. 167 tazelenme öğrencisi 60 yaşından sonradan mezun olma heyecanı yaşadı. Hayatını kaybeden öğrencilerin muvaffakiyet belgeleri yakınlarına ikram edilirken salonda his dolu anlar yaşandı.

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi I. Devir Mezuniyet Töreni ve I. Arsıulusal 60+ Tazelenme Üniversitesi ve Gerontoloji Bölümü Mektepli Kongresi gerçekleştirildi. Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmayan, Yaşlılık Çalışmaları Araştırma ve Aplikasyon Biçim Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Nemli Hizmetleri Bölüm Müdürü Etem Sardoğan, Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdür Muavini Eşref Yazar Ekmen, Akdeniz Üniversitesi tedrisat üyeleri ve tazelenme öğrencilerinin birlikte Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tazelenme öğrencileri ve koordinatörleri katıldı.Yapılan törenle 167 tazelenme öğrencisi mezun oldu.

ÖĞRENMENİN YAŞI OLMADIĞINI GÖSTERDİLER

Tören konuşmalarını fora etmek üzere YAÇUMER Müdürü ve Gerontoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, eğitimin zenginlik boyu bitmeme ettiği anlayışıyla 2016 yılında çıktıkları 60+ Tazelenme Üniversitesinin önce göbek mezunlarını verdiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, 2016 yılında başlayıp 2020 yılında mezun olan öğrenciler amacıyla tekmil törenini pandemi cihetiyle gecikmeli namına bugün düzenlediklerini belirtti. Çıkışlı olan öğrencileri kutlama fail Prof. Dr. İsmail Tufan ‘İlk nesil mezunlarımız öğrenmenin yaşı olmadığını, popülasyon boyu bitmeme ettiğini gençlere anlatırken bunun deneyimini bizzat özne önce tohum olduğunu da ileride gururla anlatacaklar dedi.

TÜRKİYE’YE KAT SAYI OLDU

Tazelenme Üniversitesinin toplumsal ağırbaşlılık projesi yerine başlayıp elan sonra çap tarafından üstlenen bir tane proje olduğunu ifade fail Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesini 2020 yılında Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na devrettikten sonradan 7 üniversitede elan Tazelenme Üniversitesi ofisleri kuruldu. Fahri öğüt veren hocalarımız ve benim amacıyla bundan daha fena hâlde bire bir madde olamazdı. Azim ve fedakarlıkla sulayıp yeşerttiğimiz bu fidana devletimizin eş çıkması bizim üzere arz şişman ödüldür diye konuştu.

NORVEÇ’TEN FAHRI ÖĞRETİM ÜYESİ

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümüne Norveçli mihman akademisyen namına mevrut Prof. Dr. Ana Sofie Helvik, 60+ neslin benzeri temsilcisi kendisine bu etkinlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Akdeniz Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile tanışmış olmaktan ve programa katılmaktan kıran şanslı hissettiğini belirten Müderris Helvik, hayat boyu öğrenmenin ve kendini geliştirmenin koca olduğuna değinerek mezunları kutlama etti.

KEPLERİNİ FIRLATTILAR

Açılış konuşmalarının ardından intaç törenine geçildi. Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi bildirme haddinden fazla gözyaşı almış birinci öğrenci İzzettin Gökalp’a başarı belgesi Prof. Dr. Aygen Yılmayan tarafından, sunu çokça gözyaşı almış ikinci mektepli Hamdi Oktay Tutçuoğlu’na muvaffakiyet belgesi Prof. Dr. İsmail Tufan marifetiyle, genişlik çok yaş almış üçüncü öğrenci Mine Vural’a ise muvaffakiyet belgesi Keyif Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül aracılığıyla ikram edildi. Tamlık tazelenme öğrencileri sükse belgelerini aldıktan bilahare hep alay malay sahnede keplerini havaya fırlatarak mezuniyeti kutladı.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi 2016-2020 yılı çevrim öğrencileri beyninde hayatını kaybeden öğrenciler da anıldı. Prof. Dr. İsmail Tufan, kaybettikleri öğrencilerin başarı belgelerini yakınlarına arz ederken salonda his dolu anlar yaşandı. Prof. Dr. Tufan, kaybettikleri öğrencilerinin muazzez hatıralarını sonsuza kadar yaşatacaklarının sözünü verdi.

Törende antrparantez Antalya Çap Konservatuvarı müzik bölümü öğrencileri Miyat Nurbergen flüt ve Dameli Nurbergen piyano ile dinleyenlere saz ziyafeti sundu.Share: