TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda ‘eşit yurttaşlık’ tartışması

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, veriyle ilgili tensikat içeren yasa teklifindeki, cemevlerinin hareketlilik ve akarsu faturalarının Hars ve Turizm Bakanlığı marifetiyle karşılanmasına ilgilendiren aranjman ‘eşit yurttaşlık’ tartışmalarına sebep oldu.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu, DOĞRU Fırka Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. YANLIŞSIZ Öğür milletvekillerinin imzasını taşıyan ‘Vergi Usul Kanunu ve Kâh Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin ele alındığı komisyonda, CHP ve HDP’li üyeler, ‘usul’ tartışması kâm etti. CHP Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, Anayasa Mahkemesi (AYM) aracılığıyla elan önceki suret yönünden fesih edilen limanların kiraya verilmesine ilgilendiren maddenin tekliften çıkarılmasını istedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, cemevleri ile ait düzenlemelerin üstelik ‘eşit yurttaşlık’ illesine uymaz olduğunu ve Alevilere hakaret olduğunu öne sürerek, konunun bire bir araştırı komisyonu kurularak tartışılması gerektiğini söyledi. HDP Mersin Ağacı Milletvekili Rıdvan Turan, kendisinin birlikte ayrımsız Alevi olduğunu belirterek teklife eleştiride bulundu. Turan, “Düşünce için Alevileri faturayla kandıramazsınız” ifadesini kullandı. DÜRÜST Tümen’li komite üyeleri de HDP’li üyelere bölücülük yaptıkları iddiasıyla tepki gösterdi. ‘Asıllar’ tartışmasının ardından teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi.

Öte yandan; Komite Başkanı Cevdet Yılmayan, teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçmeden, limanların 49 yıllığına kiraya verilmesini düzenleyen maddenin tekliften çıkarılarak, ayrı değerlendirileceğini açıkladı.

Share: