TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve CHP’nin Adıyaman Milletvekilleri Beyninde “Masal” Atışması

TBMM Umumi Kurulu’nda, CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere ile AKP Adıyaman Saylav Ahmet Vazıh ortada “masal” atışması yaşandı. Tutdere, Adıyaman’ın sorunlarıyla ait yaptığı konuşmaya karşılık veren Görgülü’a “Evet, Sayın Ziyalı’ı dinledik. Yani 20 yıldır bilcümle ayrımsız masalları anlattı, etrafından dolandı” dedi. Okumuş birlikte “Masal değil asıl” diye niteleyerek fiyat verdi.

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, TBMM Umumi Kurulu’nda bugün gündem dışı saraka alarak Adıyaman’ın sorunları üstüne konuştu. Tutdere’nin konuşmasının peşi sıra  AKP Adıyaman Mebus Ahmet Kültürlü ile arasında “masal” atışması yaşandı. Tutdere, konuşmasında şunları dile getirdi:

“20 almanak AK Parti iktidarının seçimden seçime hatırladığı, seçimden bilahare unuttuğu, halkını çöllük bıraktığı, gençlerini süreduran, topraklarını susuz bıraktığı, tütününe cezaevi cezası getirdiği sevdamız, memleketimiz, Adıyaman’la ilişkin beş altı hususu izhar etmek için saraka almış bulunmaktayım.

Adıyaman’birlikte tarımdan turizme, sanayiden eğitime, sağlığa bir nice alanda haddinden fazla sayıda sevgili var. Biz bu sorunların çözümü üzere Umumi Kurul’da, yarkurul çalışmalarında defaatle sorunları dile getirdik, çözüm için iktidarı uyardık, hal üstüne Adıyaman halkının taleplerini bu kürsüden dile getirdik fakat bu sorunların iri tıpkı kısmı, yıl 2023, henüz çözülmemiş. Adıyaman’ımız özellikle erişim üstüne çok kısık mağduriyetler yaşıyor. SELIM Parti iktidarının temas defasında ‘eser siyaseti’ kendisine bahsettiği ulaşımda Adıyaman hak ettiği hizmetleri bugüne kadar alamadı.

“57 KİLOMETRE YOLU MAALESEF YAPMADINIZ”

Bakınız, ben bire bir fotoğrafla bu işi, aynı konuyu sizlere aktarmak istiyorum. Bu gördüğünüz fotoğraf, iki periyot ilk Adıyaman- Çelikhan amacında çekildi. Fotoğraf karesinde Sayın Adıyaman Valisi, Sayın Ziyalı, SELIM Fırka İl Başkanı, İlçe Başkanı ve AK Tümen heyeti var. Olur, bu foto nerede çekiliyor? Çelikhan yolunda. Çelikhan amacında küsurat tıpkı vatandaşa müzaheret üzere yıldız bilimi durmuş ve koruyucu oluyorlar. Buraya kadar yapılanı insanca olarak süfli akıllıcasına buluyoruz fakat buradan, bu kürsüden Sayın Aydınlık’a ve YANLIŞSIZ Parti heyetine üstelik şurası sorgusuz sualsiz edemeyeceğiz… Yirmi yıldır iktidarsınız, Adıyaman’ı Çelikhan’a bağlayan 57 kilometrelik yolu maatteessüf yapamadınız, siz eğer o yolu yapmış olsaydınız bugün Çelikhanlılar ve o yolu kullanan bütün yurttaşlarımız elan sunturlu koşullarda seyahat etselerdi ihtimal yolda kalmayacaklardı, belki da bu foto ortaya çıkmayacaktı. Çelikhan halkına yirmi yıldan beri seçme seçimde söylüyorsunuz; ‘Bu misil yapacağız, bu seçimden sonraları yapacağız.’ Ancak Çelikhan yolu yılan hikayesine döndü. Ben bu kürsüden defaatle söyledim, daha çok Çelikhan yolu çile yolu haline geldi. Sayın Münevver oradan izliyor. Sayın Kültürlü, siz birlikte yüz kere Çelikhan halkına ve Adıyaman halkına küçümseme verdiniz, Çelikhan yolunu yapacaktınız. 57 kilometrelik yolu yapamayan aynı SELIM Tümen iktidarı olarak tarihe düştünüz.

Ancak şunu, bu kürsüden anlatım ediyorum: Adıyamanlı hemşehrilerim, Çelikhanlı hemşehrilerim şen olsunlar; çıktı bu iktidarın hangi Adıyaman’ın Çelikhan yolunu hangi dahi farklı eksikleri ika takati kalmadı. İnşallah, Allah’ın izniyle ilk sandıkta biz iktidara geldiğimizde, Budun İttifakı’nın iktidarında ilk işimiz Çelikhan yolunu fayrap etmek olacak. Çelikhan’ı üstelik Adıyaman’ın ayrıksı bütün angajman yollarını da genişlik modern şekilde yapacağız ve halkımızın hizmetine sunacağız.”

“20 YILDIR HEP AYNI MASALLARI ANLATTI”

Sataşma gerekçesiyle söz düzlük Ahmet Görgülü, Tutdere’nin iddialarına cevap verdi. Tutdere, Kültürlü’a “Peki, Sayın Vazıh’ı dinledik. Yani yirmi yıldır bütün bir masalları anlattı, etrafından dolandı” dedi. Entelektüel ise “Masal değil gerçek” diye fiyat verdi.

Tutdere ile Vazıh arasındaki ağız dalaşı, tutanaklara şöyle yansıdı:

“TUTDERE: Demincek, benim sorduğum sorumluluk net, Adıyaman-Çelikhan Yolu’nu neden yapmadınız, ne ant yapacaksınız? Çıplak ve açık.

AYDIN: Yapacağız yapacağız, onu de biz yapacağız.

TUTDERE: Gerger-Narince Yolu’nu ne zaman yapacaksınız? Ödeneni hangi devir aktaracaksınız?

AYDIN: Yapıyoruz, yapım bitmeme ediyor, yapıyoruz.

TUTDERE: Sayın Münevver, şimdi diyor ki: ‘Yirmi almanak SELIM PARTİ iktidarı döneminde Adıyaman’a 5 bilyon ulaşımdan mevrut.’

AYDIN: 5,4.

TUTDERE: Tamam, 5,4 olsun. Olur, Şanlıurfa’ya, Malatya’ya tıpkı yılda kaç teklik gitmiş biliyor musunuz? 4 bilyon gitmiş, öbürüne üstelik 5 bilyon gitmiş. Yirmi yılda 5 milyar Adıyaman’a gelmiş, komşu illere aynı yılda 4 milyar gitmiş, 3 milyar gitmiş. Peki, nerede burada türe? Nerede burada doğruluk?”

Share: