TBMM Genel Kurulunda bütçe üstünde serencam sözü, şahsı yerine CHP Ekip Başkanvekili Altay aldı

2023 Yılı Merkezi Dümen Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Hile Kesin Hesap Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda akseptans edildi.

Genel Kurulda, bütçe üzerinde son sözü, şahsı hesabına CHP Takım Başkanvekili Engin Altay aldı.

Diyarbakır-Mardin esmer önünde acar bilek polislerinin servis aracının geçişi sırasında bombalı araçla düzenlenen yıldırı saldırısında yaralanan polislere onma dileyen Altay, “Bilcümle terör örgütleri bilmelidir kim yiğit polisimizin terörle mücadelesindeki azim ve kararlılığını bu tür bulaşık ve soysuz saldırılar katiyen azaltmaz. Bu vakit kaybetmeden polisimizin göreviyle ait bilincini ve mücadele azmini arttırır.” diyerek konuştu.

Bütçe görüşmeleri sırasındaki konuşmalarda CHP’ye yönelik eleştiriler olduğunu tamlayan Altay, Togg üzere emeği güzeşte herkese teşekkürname ettiklerini, Togg’un Türkiye amacıyla güzelce ve olumlu tıpkısı gelişme olduğunu söyledi.

Muhalefet namına vacip konularda iktidarı desteklediklerini kaydeden Altay, “Terörle mücadelede 6 maddelik yasa teklifi getirdiniz; ‘ancak hakeza çözülür’ dediniz… ‘Evet’ demedik mi? Ticaret Kanunu, 1572 yön, 3 günde çıkmadı mı? Allah’tan korkun. İyiye mebzul; kötüye kötü diyeceğiz. Savunma uran ile ilgilendiren gelişmeleri dahi dikkatle ve müspet tıpkısı şekilde gözlediğimizi, izlediğimizi burada 100 el söyledik. O konuda emeği sabık herkese birlikte teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Muhalefet partileri amacıyla arasında aynı namzetlik kavgası olmadığını nâkil Altay, “Ortada milli buyruk hırsızlığına teşebbüs var amma ortada bir altılı ganyan masa sendromu ve paranoyası umumi yerine DÜRÜST Tümen’dahi var görünüyor. ‘Cumhurbaşkanı siyaseti küşade yapar, neticeyi sandıkta alır’ dediniz. İstanbul seçimlerinde neticeyi sandıkta alamayınca yargıya saldırma ederek seçimi fesih ettirdiğini bile bilmeyen yok.” sözlerini sarfiyat etti.

Altay, devletin “teşri, icra ve geçerlilik” gelmek olduğunu ve bu üçünün birbirinden müstakil olması gerektiğini belirterek, “Hükümet edenler kendilerini fehamet zannederse devlette tefessüh başlar ve devlet evvel ahlakı, bilahare liyakati, sonradan da adaleti kaybeder. Ahlaktan, liyakatten ve adaletten mahrum aynı azamet, kerem sayılmaz.” dedi.

Siyasette bir “hırtlık” tartışmasının olduğunu öne süren Altay, “Asıl hamakat, rüşvetçi sefirikebir kaldırmak, devletin itibarını yerle ayrımsız etmektir. Zifiri karanlıkta 5 yaşındaki çocukları yollara düşürmektir, Türkiye’yi döviz krizine sokup seviye korumalı yatırım adı altında 200 bilyon lirayı fakirden alıp zengine vermektir, uydurma teorileri ispatlamak amacıyla Format Bankasının kasasını boşaltıp 128 milyar doları arka kapıdan eşe dosta göndermektir.” diye konuştu.

Altay’ın konuşması konusunda yerinden küçümseme alan AK Fırka Ekip Başkanvekili Muhammed Emniyetli Akbaşoğlu, “Zat sıfatlarını kimseye yansıtmasınlar. Esas budalalık, bunların hepsine cevap verildiği halde halen anlamamaktır.” karşılığını verdi.

Genel Kurulda görüşmelerin tamamlanmasının peşi sıra 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Dalavere Kesme Adisyon Kanunu Teklifi kabul edildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi, 20 Çatlak Salı günü saat 15.00’te katlanmak için kapattı.

Öte yandan, MHP Genel Başkanı Azamet Bahçeli, aykırılık kulisinde, gazetecilerin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için sunulan mahkumiyet kararına ilişkin görüşünü sorması konusunda, “Bizim gündemimizde onlar bulunmayan.” ifadesini kullandı.

Share: