TDT Umumi Sekreteri: Mürekkep ve canlı Türk dünyasına akıllıca

TDT Umumi Sekreteri Baghdad Amreyev, Özbekistan’ın Semerkant kentinde gerçekleşen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi (TDT) münasebetiyle yazı kaleme aldı. Amreyev makalesinde “2018 yılında Türk işbirliği sürecine katılan mutluluk sayısı dörttü. Bugün bu benzer yedi ülkeye yükselmiştir. Mavera yandan, 2009-2017 döneminde vakit kaybetmeden beş Ihtişam Başkanları Zirvesi gerçekleşmişken, akıbet dört yılda altı Şahika toplanmıştır” ifadelerini kullandı.

Türk devletlerinin akıbet yıllarda kalan işbirliğinin önemine ve ortaya çıkardığı olumlu sonuçlarına değinen Amreyev, “Günümüzde Türk devletleri, kendine özgü aynı şekilde gelişen, büyüklük ve kapsamı anbean artan Türk işbirliğini yemlemek için büyük adımlar atmaktadır. Söz Gelişi 2018 yılında Türk işbirliği sürecine katılan mutluluk sayısı dörttü. Zaman bu aynı yedi ülkeye yükselmiştir. Öte yandan, 2009-2017 döneminde yemeden içmeden beş Celal Başkanları Zirvesi gerçekleşmişken, sonuç dört yılda altı Doruk toplanmıştır” ifadelerini kullandı.

DIŞ POLİTİKADAKİ KAZANIMLARAmreyev sözlerine şöyle bitmeme etti;”TDT ülkeleri aut politikalarında bir harmoni geliştirdi ve uluslararası konularda artan oranda kadro namına akım etmektedir. Söz Gelişi TDT, Azerbaycan halkıyla diri benzeri tesanüt sergileyip, Azerbaycan’ın Karabağ’daki topraklarını kurtarmasını ve bu topraklar üzerindeki egemenliğini baştan organizasyon etmesini destekledi. TDT, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Barış Pınarı isimli mevsuk askeri operasyonunu destekledi, ayrıca barışçıl, siyasi açıdan adil, emin ve gönençli benzeri geleceği arzulayan Kıbrıs Türkleri ile tesanüt zarfında oldu. Türk devletleri, Aile kocaoğlan olayları sırasında Kazakistan halkı ve politik liderliği ile aktif dayanışmalarını gösterdi. Sonuç zamanlarda ise, Kırgızistan- Tacikistan sınırındaki duruma barışçıl tıpkısı çözüm bulmaya etkin Bişkek’i varyemez benzeri şekilde destekledi.”2040 VİZYONU BELGESİ”Özünde, 2040 Vizyonu TDT ülkelerinin ilişkilerini işbirliğinden aşamalı bütünleşmeye akilane yönlendirmektedir. Sonunda Türk devletlerinin, dünyalık, hizmet, resülmal ve faziletli muttasıf işgücünün açıkça tıpkı şekilde akışını ulaşmak, antrparantez paçarız bağımlılığın yalınlık ve kaçınılmaz olduğu erişim ve enerji kabil dirimsel sektörlerde işbirliklerini teksif etmek vasıtasıyla, kişi kazançlı alanlarını düz yazı etmeleri beklenmektedir.””2040 Vizyonu’nun mufassal vadeli hedeflerine ulaşmak amacıyla TDT’nin gelecekteki çalışmaları ilkokul almanak stratejiler etrafında yürütülecektir. Bu bağlamda TDT ilk hamle olarak, Türk Devletleri 2022-2026 Stratejisi’ni hazırlamıştır. Bu strateji dokümanının 11 Teşrinisani 2022’de Semerkant’ta yapılacak Mehabet Başkanları Zirvesi’nde onaylanması bekleniyor.”‘TÜRK MEDENİYETİNİN YÜKSELİŞİ'”Bu Şahika ile Özbekistan TDT’nin Çağ Başkanlığını üstlenecek ve 2023’ü “Türk Medeniyetinin Yükselişi” yılı olarak zar edecek. 11 Türk işbirliğindeki bu eke başarılar atılganlık vericidir. Türk devletleri entegrasyon gündemlerini sürdürmeye devam etmeli ve 21. yüzyılın zorluklarına cevap vermeye hazırlanmalıdır. Zaman alacağımız siyasal kararlar ve gerçekleştireceğimiz eylemler, ince yıllar Türk Dünyasının entegrasyon amacında olup olmayacağını belirleyecektir. Türk ülkelerinin işbirliğinde kararlı olacaklarına ve henüz dinç, elan entegre ve daha konfedere tıpkısı Türk Dünyası yaratacaklarına inancım tamdır.”

Share: