Tecim Bakanı Mehmet Muş’tan yatırımcılara çağrı: “Yatırımlarınızı sürdürün”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan yatırımcılara çağrı: “Yatırımlarınızı sürdürün”

BALIKESİR – DÜRÜST Parti Balıkesir İl Başkanlığı marifetiyle planlı Kent Buluşmaları Tecim Bakanı Mehmet Muş ve DÜRÜST Fırka Genel Başkan Yardımcısı Dirimlik Muharrir ile Belgin Uygur’un katılımıyla kuruluş mensuplarıyla buluşma gerçekleştirildi. Bakan Muş, Türkiye soylu erki büyüklüğünün 1 triyon dolara yaklaştığını tabir ederek hisse senedi dünyasına yatırımlarını sürdürmelerini önerisinde bulundu.

İl Başkanı Ekrem Başaran ocak sahipliğinde gerçekleştirilen Kent Buluşmaları DOĞRU Öğür Balıkesir Esas Mertebe İl Yönetimi, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Reisi ve eski periyot milletvekillerinin düzlük aldığı kahvaltı programı ve akabinde planlı basın toplantısıyla başladı. DÜRÜST Tümen Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran’ın açım konuşmasıyla başlayan matbuat toplantısında henüz sonra Tecim Bakanı Mehmet Muş değerlendirmelerde bulundu. Icra Vekili Muş dünyadaki tüm suratsız şartlara karşın Türkiye’nin büyümesini sürdürdüğünü belirterek yatırımcılara Türkiye’bile yatırıma devam etmeleri çağrısında bulundu. Nazır Muş, “Türkiye önümüzdeki yüzyılın yer hayatiyetli ülkelerinden birisi olacağı aşikardır” dedi.

“Balıkesir bir anda gelişiyor”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Balıkesir’in hem ekincilik hem da uran şehri olduğuna özen çekerek, “Balıkesir hem biri ekincilik şehri, aşnı zamanda tıpkısı turizm şehri, bir zamanda üstelik tıpkı sanayi şehridir. Balıkesir çokça acul gelişiyor ve ilerliyor, aheste gelişmeler kaydetmiş benzeri şehir. Zımnında Türkiye’nin vizyonuna Türkiye’nin Yüzyılında makro gelişmeleri içerisinde sağlayacak potansiyeli olan ayrımsız ilimiz. Bulunduğu keyfiyet itibariyle, müteşebbisleriyle, iş dünyasıyla, şimdiye büyüklüğünde edinmiş olduğu tecrübeyle Türkiye vizyonunun sunu oylumlu sırtçı illerinden birisi olacağı aşikardır” diye konuştu.

“Sakıncasız adımlarla yolumuza bitmeme ediyoruz”

Dünyadaki kazançlı gelişmeleri da değerlendiren Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Hepimizin malumu acun sağlam ayrımsız süreçten geçiyor. Hem enerji tedariki ve arzı konusunda dünyada yaşanan tartışmalar, hem politik yerine yaşanan gelişmeler ve gerginlikler ve soylu erki yerine dünyanın yüz yüze kaldığı durumlar icap istemez bilcümle ülkeleri etkilediği üzere bizleri üstelik etkiliyor. Türkiye yekpare bu tabela içerisinde tıpkısı taraftan soylu erki büyümesini sağlıyorken benzeri taraftan birlikte koymuş olduğu hedefe tekâmül etmek amacıyla sakıncasız adımlarla yoluna bitmeme ediyor. Bizim koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı. Aut ticarette koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı, içeride planlanan yatırımlar vardı ve bunlar takvimler içerisinde hayata geçiriliyor” ifadelerini kullandı.

“Kazançlı büyüklüğümüz 1 trilyon dolara yaklaştı”

Türkiye’nin aut ticaret hacmiyle ilgilendiren rakamlar veren Vekil Mehmet Muş, “Türkiye’nin servet ve bakım ihracatı rakamlar oynayabilir amma 350 milyar dolara yaklaşacak ve aut tecim hacmi da biraz bayağı biraz fevk peki amma 700 milyar dolara yaklaşacak bir dış ticaret hacmine ulaşacak bir ülkemiz var. Hesaplı büyüklüğü 1 trilyon dolara yaklaşmış 86 milyon nüfusuyla devasa aynı ülkeden bahsediyoruz. Tıpkısı tarafı Yıldız Afrika’ya bakıyor, benzeri tarafı Ortadoğu’bile, biri tarafı Kafkaslarda, Balkanlar’de ve Maşrık Avrupa’ya sınırı olan, yarımada benzeri Türkiye ve gelmiş olduğu nokta itibariyle milli gelirini serencam yıllarda kısık şekilde artırmış, evolüsyon hızını bütün olumsuzluklara, etrafındaki gelişmelere karşın sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye dünyadaki kontra şartlardan güçlenerek çıkma”

Konuşmasının böylece yatırımcılara üstelik seslenen Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Nedeniyle Türkiye’nin 2023’e akıllıca olan vizyonunda biz güçlenerek gideceğinden eminiz. Şanlı göstergelerine baktığımız devir Türkiye’nin hep ülkelerle karşılaştırma ettiğiniz antlaşma büyük endigatörleri Türkiye ekonomisinin basit metin oluyor. Dolayısıyla borçluluk oranları, bütçe açığı, ticari vazıh kim bütün bu enerjideki eşit artışlarına rağmen zorlu haddinden fazla ülkeyle mukayese ettiğimiz zaman Türkiye haddizatında makro dengelerinde dimdik bire bir mutluluk ve büyümesini de sürdürüyor. Bu açıdan envestisman iştahının üstelik zihayat olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ati hedeflerimizin yakalanmasıyla ilişkin yer tezyifkâr tıpkısı tereddüdümüz söz konusu değildir. Tığ insanımızdan, yatırımcımızdan, girişimcimizden Türkiye’nin geleceğiyle alakalı tek tereddütlerinin bulunmamalarını, yatırımlarına ivinti kesmeden bitmeme etmelerini ve Türkiye’nin bu damarlı dünyadaki şartlar içerisinde güçlenerek çıkacağından emniyetli olmalarını benzeri kat elan bildirmek isterim. Nedeniyle Türkiye önümüzdeki yüzyılın sunu tüvana ülkelerinden birisi olacağı aşikardır. Çok kırıcı yatırımlar yapıldı, çok ciddi altyapı yatırımları yapıldı, imkanlar sağlandı demin bunun meyvelerini toplama vaktidir diye niteleyerek düşünüyorum” mesajını verdi.

Share: