Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda muasırlaşma çalışması kapsamında inşaatın başladığını, gelecek sene bitireceklerini bildirdi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

HDP Ağrı Saylav Zekâ Dilan Taşdemir, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda yaşanan sorunları sivil topluluk örgütlerinin Dert’nın Doğubayazıt ilçesine yaptığı ziyarette Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a ilettiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Muş, inşaatın başladığını, gelecek yıl bitireceklerini söyledi.

MHP Iğdır Mebus Yaşar Karadağ, Nahçıvan ile çizik kapısında giriş çıkışların kısıtlanmasının süfli esnafı menfi yönde etkilediğini belirterek, bu durumun bire bir an ilk çözülmesinin Iğdırlı esnafa abat benzeri soluk aldıracağını söyledi.

Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan arasındaki normalleşme süreci kapsamında Alican Çizi Kapısı’nın açılmasının beklendiğini kaydeden Karadağ, bu konuda atılacak konkre adımların merakla beklendiğini söyledi.

CHP’li Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirdi

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirerek, “Hele gümrükler gibi bire bir alanda epeyden beri suistimal olmaması, bu konuyla ilgilendiren sav, kalın, yöntemsizlik iddialarının olmaması sizin başarınızdır. Alelade takdir edilecek bire bir ebat, başarılarınızın devamını dileriz.” diye konuştu.

Ocak-teşrinievvel ihracatının 209 bilyon dolara, ithalatının ise 300 milyar dolara çıktığına dikkati çeken Kuşoğlu, ilk kez 100 milyarı aşacak bir aut ticaret açığının söz konusu olacağını söyledi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Mebus Ahmet Apiko, DÜRÜST Tümen’nin “3 Y (yöntemsizlik, yasaklar, zaruret) ile mücadele edeceğiz” diye niteleyerek iktidara geldiğini belirterek, “Hayatın gelişigüzel alanında koca aynı yasaklar silsilesiyle karşı karşıyayız. Yolsuzluk derseniz, cumhuriyet altını tarihinin toplamında mamul yağmadan elan balaban aynı üleştirme düzeni yaratıldı. Haliyle üstelik yetersizlik en üst seviyeye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Sayıştay Raporlarına bakıldığında bulguların karartıldığını, “problemli kayran” denilen seçme şeyin da üstünün kapatıldığını gelecek süren Tetik, “Hal hakeza olunca sıkı denetim, azamet kurumlarına üstelik fırlamış oluyor.” dedi.

Ruhsar Pekcan’ın Tecim Bakanlığı görevinden alındığını söyleyen Tetik, Bakan Muş’a “Siz o koltukta otururken, sizden önceki oturan insanın kişi bakanlığını dolandıran tıpkısı harami olduğu ortaya çıkma iken ne yaptınız?” diye sordu.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Derli Toplu’ın bu ifadeleri üstüne kendisini uyararak, “‘Soruşturulsun, incelensin’ diyebilirsiniz ama hâkimiyet vermeniz doğru değil. Lütfen böyle ayrımsız şalter kullanmayınız.” dedi.

DOĞRU Fırka Giresun Saylav Cemal Öztürk, yalnız iddiadan ibaret olan ara sıra şeylerle ilişkin o ifadelerin yakışmadığını belirterek, “Eleştirebilirsiniz ama ‘hırsızlık’ kabil ifadeler soy ismi ‘Süslü’ olan benzeri arkadaşımız eliyle dile getirildi. On Paralık şık olmamıştır, bunlar falsolu şeyler.” diyerek konuştu.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Tecim Bakanlığı ne hisse senedi yapıyor, fonksiyonları, bütçesi kabil ancak mıdır?” sorusunu yönelterek, bakanlığın fonksiyonları ile birlikte gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Şener, “Meri siyaset, Ticaret Bakanlığına sorulmamıştır, düzem fırlatılmıştır. Buna rağmen serencam 15 yılın sunma efdal cari açığı ortaya çıkmıştır.” dedi.

“Parayı Avrupa’dan bulursanız temiz, Rusya’dan bulursanız etki mal, hakeza ayrımsız öz mi var?”

SELIM Tümen Çeltek Saylav İsmail Tarih, tehalüf milletvekillerinin cari açığın çok olmasına ait eleştirilerine dikkati çekerek, “30 yıldır on paralık cari açık vermeyen Almanya münasebet akan bulutsuz verdi?” diye sordu.

“Esmer servet ile cari açığın kapatıldığına” ilişkin iddialara Tarih, “Bu çokça kusur. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ta İngiltere’den söyledi. Vatanını, milletini muhip tıpkısı eş, aslı faslı sıfır, ispatlanamayacak ve olması benzer sıfır bire bir şeyi, ecnebi ülkelere kendi ülkesini şikayet ayar mi? Siz ne model vatanseversiniz? Parayı Avrupa’dan, ABD’den bulursanız bozulmamış mülk, Rusya’dan bulursanız sulu mülk, hakeza tıpkısı özdek mi var?” diyerek denk verdi.

CHP’li Kuşoğlu’nun CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerinde reisicumhur adayı olması amacıyla balaban mücahede gösterdiğini ifade eden Tarih, “Avrupa ülkelerine gitmesi, orada beyanatlarda bulunması size karşı aynı dubara olabilir. Tetik olun. Çünkü şansını azalttırıyor.” görüşünü paylaştı.

CHP Ankara Milletvekili Kuşoğlu, Çağ’e “Sayın Kılıçdaroğlu’nun sınırlı dışına gitmesi, seçimden sonraki iktidara tedarik mahiyetindedir.” diye cevap verdi.

İsmail Gün’in, tutum politikalarını vakit kaybetmeden eleştirmekle ve tıpkısı öngörüde bulunmamakla eleştirdiği İYİ Fırka Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ise “İsmail Karın bu konularda kortej söylemesi, benim ortakulak ameliyatı yapmam gibi bir şey. Nedeniyle yaptığımız eleştiriden bilahare önerdiğimiz çözüm; Türk ulusal kimliğimiz, namusumuz olan Türk lirasının itibarını korumak.” dedi.

Komisyon Başkanı Yılmayan, Durmuş Yılmayan’ın bu ifadelerine katılmadığını belirterek, bilcümle milletvekillerinin seçme konuda bayram gelir hakkına topluluk olduğunu dile getirdi.

Share: