TEI ile AFGM beyninde itilaf imzalandı

Türkiye’nin havacılık motorlarındaki global değeri TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), DÜZ EXPO’dahi Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü (AFGM) ile 12 kamer sürecek bire bir işbirliği sözleşmesi imzaladı.

KAYRAN EXPO’nun 2’nci gününde gerçekleştirilen imza törenine TEI Umumi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, AFGM Umumi Müdürü İmdat Ersoy ve beraberlerindeki heyetler katıldı. İmzalanan itilaf çerçevesinde TEI; Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kullanımda olan Cougar helikopterlerine korkulu veren Makila 1A1 motorlarının bakım, tamirat, imtihan faaliyetleri ile kaymakamlık-kırım inceleme, yenileme, antrepo seviyesi hizmet, varyant ve durumunda onarım bakım desteklerinin sağlanması konularında AFGM’ye bakım verecek. İmza töreninde konuşan TEI Genel Müdürü Akşit, “TEI kendisine AFGM ile uzun yıllardan beri birlikte çalışıyoruz. Makila 1A1 motorlarının bakımını Eskişehir yerleşkemizde ince süredir gerçekleştiriyoruz. Bu sözleşmeyle sürdüreceğimiz hisse senedi birliğinden şişman memnuniyet duyuyoruz” dedi.

AFGM’nin zat bünyesinde geliştirdiği kabiliyetlerinin önemine üstelik değinen Akşit, “Buradan benzeri de muştu verelim. MİLGEM’lerde geçer not GE LM2500 motorlarının ülkemizde üretilmesi konusundaki görüşmelerimiz muayyen tıpkısı aşamaya geldi. Dünya genelinde, resmi statüde bu motoru lisanslı kendisine reprodüksiyon kabiliyetini ülkemize kazandırmak üzere çaba ediyoruz. İnşallah, andıran zamanda bu anlaşmayı bile gelişigüzel imzalamayı umuyoruz” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Share: