Tekaütlük birikimlerinde yüzdelik 4 kuralı tarihe karışıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Birikimlerin %4’lük kısmının yevmiye harcamalara ayrıldığı emeklilik planı tarihe karışıyor benzer. Dünyanın sunu büyük ekonomilerinde tekaüt olmaya karar verenler birikimlerinin hangi kadarını yatırımlara hangi kadarını harcamalara ayırması gerektiği üstüne ciddi bir sınavla alın karşıyalar.

Amerika Müttehit Devletleri’nde emeklilerin, ne kadar yaşayacakları, birikimlerinin hangi kadarlık kısmını sağlık harcamalarına ayıracağı ve yatırımlara ayrılan miktarın ne büyüklüğünde olacağı şişman tıpkı açmaza işaret ediyor. Zira çalışırken repertuvar buyurmak yalın kat olsa dahi bu birikimlerin emeklilik döneminde harcanması çokça elan metanetli aynı süreci de yanı sıra getiriyor. Bloomberg International yazarı Allison Schrager’a bakarak bu boyut finans sektörü ve politika yapıcılar karşı haddinden fazla birkaç ilgi duyan efrat amacıyla elan iri tıpkısı riziko haline geliyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak yüzdelik 4 kuralı emeklilerin seçkin yıl varlıklarının %4’ünü harcaması yerinde emeklilik döneminde bütün ihtiyaçlarının karşılanabileceği varsayımına dayanıyor. Ancak Schrager’a göre bu faraziye berenarı kavisli. Birlikte küresel enflasyonun artması ve tekaütlük gelirlerinin bile beis görmesi bu riskleri elan dahi görülür ayla getiriyor.

Yüzde 4 kuralının temellerini 1994 yılına kadar uzanıyor. Bu kurala bakarak emeklilerin varlıklarını nısıf yarıya hareket ve orta vadeli arbitraj yatırımlarına bölmesi ve değme yıl bu yatırımlardan %4’lük aynı kısmını çıkarması gerekiyor. Bu çıkarılan miktarın de daha sonraki enflasyona göre ayarlanması bekleniyor. Ancak 10 almanak hazne getirileri 1994 yılında %7,5’ten fazlaydı. amma velakin Schrager’a göre bu ara kazanç oranlarının düşmesiyle ve bu düşüşün balans sağlamasıyla birlikte yüzdelik 4 kuralı daha çok değişmez ayrımsız yöntem gibi görülmüyor.

Yüzdelik 4 kuralı oluşturulduğunda, etraflı yıllar süresince bu büyüklüğünde bağan tahvil getirileri temizlemek asla aritmetik edilemez benzeri durumdu. Biraz kamer öncesine kadar birçok insan da faziletkâr enflasyonu görüntü edemiyordu. Schrager bu noktada asıl sorunun ağdalı sorular için gösterişsiz kavait uydurmaktan kaynaklandığını belirtiyor. Çünkü bahis konusu kurallar piyasalarda fon edilmesi olanaklı sıfır ahval gerçekleştiğinde tutunamıyor. Para piyasaları ise sahne edilemez kabilinden görülenlerin üs olduğu yerler.

Morningstar firması mümasil zamanda kullanılmamış yüzde 4 oranının yüzdelik 3,3 olduğunu açıkladı. Envestisman araştırı firması enflasyonun ileriye akıllıca düşük olacağını varsaymakla gelişigüzel, tahvillerin bağan kalacağından ve nasip senetlerinin begayet değerleneceğinden endişe ediyor. Bu bakir kalça, 1 milyon dolar tasarruf eden bireylerin yıllık gelirini 40.000 dolardan 33.000 dolara düşürüyor. Bu de emeklilerin hayat standardında makro tıpkı düşüş anlamına geliyor.

Yatırım araştırması firması piyasaların sürprizlerle dolu olduğunu akseptans ederek, emeklilerin herhangi bir sene yatırıma ayırdıkları miktarın piyasanın işleyişine göre değişmesini öneriyor. Morningstar borsalar yükseldiğinde, henüz efdal tıpkı yüzdeyle masraf yapılamasını düşüşe geçtiğinde ise harcamaların azaltılmasını başvuru ediyor. Ancak Schrager bu kuralın çarkıt %4 kuralından üstelik henüz kırıcı olduğunu çünkü çokça ana benzeri vebal yaptığını düşünüyor.

Bloomberg International yazarına bakarak yüzde dört kuralında murat, gider kuralının varsaydığı kadar ölmeden önceki birikimlerin namevcut olmasından istinkâf etmek değildir. Anne uğur, emeklilik birikimlerinin tıpkı dereceye büyüklüğünde öngörülebilirlikle finanse edilebilmesidir. Yani paranın tükenmemesini uydurmak ayrımsız erek değildir. Ortalama tıpkısı çalışan muvazeneli aynı şekilde maaşını birikimlerine aktarırken, Schrager’a bakarak, emeklilerin gelirleri üstünde yıldan yıla değişen şişman dalgalanmalara katlanmaktan hoşnut olacağına dayalı para endüstrindeki koca fikir gerçeği yansıtmıyor.

Pahalılık emekliler üzere hangi anlama geliyor?

 

Havayolu şirketlerinin nazik sınavı yaklaşıyor

 

Yaşadığınız site Kovid-19 sürecini etkiliyor!

 

Share: