TELEFONDA ÖLDÜRÜLMÜŞ ARKADAŞINI TANIMADIĞINI SÖYLEYEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında halk ve ayakları iple sınırlanmış cesedi kâin Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ait mevkuf yargılanan arkadaşı Ayar Deniz Kazı (56), üzerine müddeiumumi ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapishane cezası istedi. Deniz Kazı duruşmada, Baykal’ın öldüğünü nakletmek amacıyla arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni benzeri elan aramasınlar diyerek anca söyledim cevabını verdi.

Çaycuma ilçe girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Karı 2021 tarihinde balık tutan şahıslar, halk ve ayakları sınırlı ceset görüp, polise veri verdi. İhbar üzerine bölgeye gönderme edilen polis güçleri ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ilgili olduğunu ve Bolu’birlikte yaşadığını belirleme etti. Anket kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde birlikte kaldığı arkadaşı Kırat Deniz Kazı gözaltına makbuz. Önceki erkin bırakılan Akbaş, kamera kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi realizasyon ettiğinin belirlenmesinin peşi sıra baştan gözaltına alınıp, tutuklandı.

Akbaş üzerine Zonguldak 3’üncü Gösterişli Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Olayın peşi sıra 11 yıllık arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını çekici Porte Deniz Kazı, geçmiş duruşmalarda bu ebat namına sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye niteleyerek maaşını kontrol ettim’ dedi.

‘BU SUÇU EGO İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Yoğun Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada mevkuf bulunduğu Karabük’ten getirilen sanık Valör Akbaş ve avukatı amade bulundu. Küçümseme verilen sanık Deniz Kazı, Bu suçu ben işlemedim. Arif benim kardeşim gibi, canım kabil arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan sonradan başına bu fenomen geldi. Ben kendisini en üst 21 Meyan tarihinde gördüm. Kardeşimi aynı marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Henüz bilahare Arif’i Çaycuma Uray Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Takip ettim, Arif Baykal yalnız kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 teklik parayı verdim. Sonra bir henüz görmedim. Bundan 15 aktarılma bilahare beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ego o devir öğrendim. Orada gördüğüm kişiler henüz sonra yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda amansız hastalık ve tutarga hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, ancak hekim raporunda ‘sağlıklı’ raporu verilen Haysiyet Akbaş’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği ahit sorulunca, Köye kabartmak istediğim sokak köpeği üzere iplik aldım. Köpek için ipi ne ahit aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Karı’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diyerek konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den servet incizap görüntüleri gösterilen maznun, Saklamıyorum, bu zat benim. Albeni soğuktu, kafamda o yüzden çizik vardı ve itici olduğu üzere kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diye niteleyerek kendini savundu.

Maznun Akbaş’a 22 Ev 2021’üstelik İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Akbaş’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi dahi alacaklar herhalde deyince Deniz Kazı, Ego tanımıyorum. Birçok aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Deniz Kazı, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede bir henüz beni aramasın diye niteleyerek anca söyledim dedi.

23 Sülale 2021’üstelik gene İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar bile kâin Deniz Kazı, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım amacıyla aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Aile’ta dağarcığı yüklü olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden sakıncasız olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Deniz Kazı’a İ.Ç.?yi gene araması sorulunca, Mahsus, aramak üzere aradım. Rahatsızım, yilbik hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ YANINDA HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ölüm haberini verenlere, tanımadığını belirten Akbaş, Beni Arif’le baş başa görmedikleri için tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Uzuv bilgili sanığa, Kardeşim gibi seviyorum dediğiniz insanın elbet öldüğünü illet on paralık sormadınız diye niteleyerek soruldu. Sanık Deniz Kazı ise bire bir müddet sessiz kaldıktan sonradan, Beni aramasınlar diye niteleyerek anca söyledim. Bilmiyorum diyerek eşit verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI AŞINDIRMAK İÇİN’

Mütalaasını mukayyet adına sunan müddeiumumi, Akbaş’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin üzerine Arif Baykal’ı bile bile kanlı suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını sonsuz kullanıyorsun. ‘Kardeşim kadar severdim’ demişsin amma kaybına ilişik tek kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene rağmen görmediğini söylemişsin. Onun hesabından itimat çekip aşindirmak istediğini başkalarına anlatmışsın. Itimat çekmemesi konusunda katil sebebin olduğunu düşündük. Cesedin köpek için aldığını argüman ettiğin iple tutkun kendisine bulunmasının doğru olamayacağı amacıyla üstelik öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya alın alay sunulan sanık, Ben suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği pus acımaz dedi.

Maznun avukatının mütalaaya karşı savunma yapması için süre verilerek sav ertelendi.

Share: