TELEVİZYONDA GÖRDÜĞÜ ARONYANIN ÜRETİMİNİ YAPIYOR

BURDUR’üstelik eczacı kalfası İzel Tonkaz Bekar (28), dededen kalma arazilerde babasıyla aronya yetiştiriciliği yapıyor. Bekar, Bu yıl ilk yılımız ve bir iki üstelik olsa hasat yapmaya başladık. Bu bitkinin dikim alanını çoğaltmayı düşünüyorum dedi.

Burdur’de eczacı teknisyeni olarak etkin İzel Tonkaz Bekar, televizyon izlerken gördüğü aronya bitkisini yetiştirmeye değişmeyen verdi. Bir yandan etkin İzel Tonkaz Bekar, başka taraftan birlikte babası ile alay malay fideleri hazırlık ederek, Afyonkarahisar’ın Çığrı köyü ve Burdur eşkal Akyaka köyündeki yaklaşık 5 dönüm araziye aronya bitkisi dikti. İzel Tonkaz Bekar, Aslen Afyonkarahisar Çığrı köyünden olup Burdur’dahi ikamet etmekteyim. Burdur da bire bir eczanede kalfa kendisine çalışıyorum. Köyümüzde dededen kalma arazimizde ve Burdur Akyaka köyündeki arazilerimizde babamla gelişigüzel aronya bitkisi yetiştirme kararı aldık. Kendi imkanlarımız ile fidanlarımızı hazırlık ettik. Bu sene geçmiş yılımız ve beş altı üstelik olsa hasat yapmaya başladık dedi.

İlerleyen yıllarda daha çok ürün alacaklarını durum ettiklerini tamlayan Bekar, Bu bitkinin dikim alanını çoğaltmayı düşünüyorum. Araştırdığım kadarıyla aronya bitkisi kanserle mücadele, vücutta mevcut zararlı antioksidanlara alın çekişme vermesi dolayısıyla rastgele antlaşma aranan ve ihtiyaç mahsus benzeri semere bitkisi. Yetiştirdiğimiz ürünlerde hiçbir şekilde tarımsal derman kullanmıyoruz. Temas hafta sonu babamla gelerek sulama yapıyoruz. Değme fidana karı eli değdi. Tarımın Türkiye’de haddinden fazla muhteşem tıpkısı yeri var. Tığ, tarımı geliştirip, çeşitlendirmek istiyoruz diyerek konuştu.

Share: