Tepebaşı’nda Kırsal Kalkınma Yerleşmiş 2. Umumi Kurulu Yapıldı

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Oturmuş’nun 2. Umumi Oturmuş, Tepebaşı Belediyesi Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlendi.

Tepebaşı Rustik Kalkınma Kurulu 2. Umumi Kurulu düzenlendi ve kurulun yıpranmamış yönetimi belirlendi. Tepebaşı Belediyesi Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen toplantıya Tepebaşı Şehremini Ahmet Ataç’ın yanında rustik mahalle muhtarları, STK ve iz odalarının yöneticileri ve üreticiler katıldı.

“ÇOKÇA FAZLA TARIM ALANI AYRILMA EDİLDİ, EKİLİP BİÇİLMİYOR”

Toplantıda katılımcılara seslenen Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, istihsal ve üreticinin desteklenmesinin önemine değindi. Ataç, ” Türkiye’üstelik aynı şehremaneti meclisi kararı ile kurulan önce rustik kalkınma kurulu, Tepebaşı Rustik Kalkınma Müesses’dur. Tarım ile ilişik ‘bütünşehir’ yasasının çıkması ile belediyelerin üstelik tarım ile ilgisi arttı. Belediyelerin böyle benzeri görevi olmasaydı buyurmak kim ekincilik çok daha derin teessürat çekecekti. Çokça fazla ekincilik alanı metrukiyet edildi, ekilip biçilmiyor. Akaryakıt, hareketlilik, yavru ve gübre gibi fiyatların sonuç zamanlardaki artışı ile bu noktaya gelindi. Bu sıkıntılar seçkin yıl artarak bugünlere ulaştı. Diliyoruz bu bedel artışları, para şişkinliği dursun ve geriye çekilsin. Çiftçisi, emeklisi, çalışanı sistem güçlük süresince, verimsizlik çokça fazla arttı. Pahalılık geriler ise çiftçimiz da soluk alabilir, bir dahi yağışsızlık sorunu var. Belediyelerin yaptığı çalışmalar tabii sorunu çözmeye yeterli değil. Ego üstelik bugün göreve ati arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Eskişehir ve Tepebaşı tarımına katkılarınız olacağına inanıyorum. İyi işlemler yapılması bildirme şişman temennimizdir, başarılar diliyorum” diyerek konuştu.

“BU KURULUN AKTİF AĞIL GELMESİ, GÖREV YAPMASI, BELEDİYE BÜNYESİNDE OLMASI ÜSTELIK ÇOK DEĞERLİ”

Kongre Sedir Başkanı Prof. Dr. Cengiz Hak ise “Zaman kırsal kalkınma ülkemizin ana meselelerinden tıpkı tanesi. Besin, su ve çekicilik, yeri doldurulamaz 3 öge. İstediğiniz teknolojiyi kullansanız da bu 3’ünün önemi haddinden fazla bambaşka. Besin üzerine ekincilik sektörü dışında, insanlarında deste gösterdikleri ve katkı sağladığı aynı dönemi yaşıyoruz. Benzeri site sakininin yaşadığı yere yakın tıpkı noktada kendine yetecek büyüklüğünde istihsal yapması, tarım ve hayvancılık ile uğraşması, kendi ihtiyacı büyüklüğünde üretim kadar. Nedeniyle son dönemdeki besin ürünlerinde yaşanan eşit artışları üstelik insanları istihsal yapmaya motivasyon ediyor. Belediyeler ise topluma sunma andıran kuruluşlar adına kırsal kalkınma süreçlerinin içerisinde. Bu süreçte site ve kırsal insanını tıpkısı araya getiren, ustalık tesisat açısından balaban ehemmiyet taşıyor. Bu kurulun hareketli kuzuluk gelmesi, görev yapması, şehremaneti bünyesinde olması birlikte haddinden fazla zer” dedi.

Programda daha sonra Tepebaşı Belediyesi Rustik Hizmetler Müdürlüğü’nün mücahede ve faaliyetlerine ilişkin bire bir lokma yapıldı. Ardından Rustik Kalkınma Oturmuş Yürütme Oturmuş kerim ve sakınma üyeler listesi yapılan belirgin oylamada rey birliği ile akseptans edildi. Mehmet Kızılinler’in komutan seçildiği oylama sonucunda necip üyeler; Yücel Ekici, İsmail Hakkı Azizoğlu, Orhangazi Öztürk, Mustafa Mihaliç, Uzun Özbunar, Burçin Yurdaışık, Emre Tınaz ve Ünal Kara’dan oluştu. Sakınım üyeler ise Mustafa İmdat, Gürsel Gani, Ermiş Modern, Ulvi İhsan Gürbüz, Gülseren Şenyüzlü, Güler Sarp ve Ahmet Kesinlikle oldu.

Share: